Aktualizované: Lídri Európskej únie na summite súhlasili s krátkym posunutím brexitu

Theresa Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová na summite v Bruseli. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 22. marca 6:30

BRUSEL 22. marca (WebNoviny.sk) –  Lídri Európskej únie (EÚ) sa na summite v Bruseli dohodli na krátkom posunutí brexitu. Veľkej Británii ponúknu odloženie odchodu do 22. mája, pokiaľ britský parlament budúci týždeň schváli dohodu, ktorú premiérka Theresa Mayová vyrokovala s Bruselom.

Pokiaľ sa tak nestane, lídri podporia kratší posun do 12. apríla, ktorý má Londýnu poskytnúť čas na schválenie dohody alebo „upresnenie ďalšieho postupu„.

Odchod pred eurovoľbami

Oba termíny sú pritom kratšie ako 30. jún, ktorý navrhla lídrom Mayová. Premiérka uviedla, že britskí poslanci teraz stoja pred „jasnou voľbou„. Budúci týždeň budú hlasovať o dohode o brexite už tretí raz, keďže ju predtým už dvakrát odmietli.

Odchod k 22. máju je stanovený tak, aby Británia už nebola členom EÚ v čase konania volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia 23. až 26. mája. Pôvodný dátum odchodu Británie z EÚ bol určený na 29. marca.

Rokovať budú aj o vzťahoch s Čínou

Na začiatku zasadnutia britská premiérka Theresa Mayová vystúpila pred premiérmi a prezidentmi EÚ. Debatovala s nimi dve hodiny, analytici upozorňujú, že ešte nikdy na summite s nimi tak dlho o brexite nehovorila. Následne lídri začali posudzovať žiadosť o predĺženie odchodu.

Mayová pritom ešte v stredu žiadala odklad do 30. júna. Debata európskej dvadsaťsedmičky sa mala skončiť o 19:00, na kedy bola naplánovaná aj tlačová konferencia predsedu Európskej rady Donalda Tuska a šéfa Komisie Jeana-Clauda Junckera.

Summit bude pokračovať aj v piatok, na programe majú vzťahy s Čínou, klimatické zmeny a dezinformácie. Slovensko na summite zastupuje premiér Peter Pellegrini.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Theresa Mayová
Firmy a inštitúcie EU Európska únia