Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Výdajne potravín žnú u chudobných úspech. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
26. marca 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(1)

Rómky vytvorili ženské kluby, matky chodia deťom čítať knihy

BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) – Rómske matky sa aktívne zapájajú do predškolskej prípravy svojich detí. Robia tak na základe projektu Investícia v ranom detstve – podpora sociálnej inovácie a integrácie Rómov, ktorý je súčasťou programu Progress podporovaného Európskou komisiou sumou 746 916 eur.

Ako agentúru SITA ďalej informovala Michaela Paulenová z Tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra, do projektu, ktorý vypracoval Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity v spolupráci s medzinárodnými partnermi, je zapojených 315 rómskych matiek z 21 obcí. Projekt sa bude realizovať do konca roka.

Pozitívna osveta

“Európska komisia podporila z viac ako 90 projektových žiadostí len päť, jednou z nich bol aj tento projekt,” poznamenala. Program Progress sa pokúša presvedčiť rodiny o výhodách predškolského vzdelávania a dostať do škôlok viac detí. Jeho ťažiskom je čítanie detských kníh matkami detí a spolupráca rodín s materskými školami. Program podporuje zavádzanie inovatívnych projektov v malom.

Okrem matiek je do projektu zapojených 525 rómskych detí vo veku do päť rokov a 15 učiteľov či riaditeľov predškolských zariadení. S rómskymi matkami, rodinami a komunitami spolupracuje sedem facilitátorov tak, aby ich aj s deťmi pripravili na predškolskú dochádzku.

Rómky chodia na stretnutia rady

Zo skúseností facilitátorov podľa Paulenovej vyplýva, že matky sa na pravidelných stretnutiach zúčastňujú s obľubou, čítajú detské knihy nielen pod odborným dohľadom, ale začali čítať rozprávky svojim deťom aj doma. “Tešia sa na novú detskú literatúru, ktorú v rámci projektu dostávajú,” priblížila a dodala, že projekt tým napĺňa svoj účel.

Zo stretnutí matiek s terénnymi pracovníkmi sa takisto vytvorili tzv. ženské kluby. Tie podľa jej slov okrem svojho hlavného poslania – čítania detských kníh, pomoci rodičom pri práci s deťmi a spolupráci rodiny, materskej školy a komunity, vyvolali aj ďalší efekt. “Tým je skutočnosť, že ženy si poskytujú sociálne a rodičovské rady a stali sa súdržnými,” uzavrela Paulenová s tým, že úrad splnomocnenca v súvislosti s projektom sledujú, či metóda využitá v projekte bude mať pozitívny vplyv na úspešný štart detí v materských a základných školách.

Odporúčané články

Psychologička: Bitka v Huncovciach nie je problém etnika Rómske mimovládne organizácie podporujú sociálnu reformu

Témy

Diskusia

Azrael Toto je čierny rasizmus. Aj biele matky chcú dotácie z EÚ zato, čo robia odjakživa, nezištne a s láskou. Na rozdiel od cigánok, ktoré s láskou prijímajú len prídavky na deti a o ich výchovu sa vôbec nestarajú. Nechápem prečo...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Dámskajazda

DRAN.sk

Autolike.sk

Byvanie je hra

najAPPKY.sk

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

Podnikam.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...