Rómovia majú v nedeľu svoj sviatok, oslavujú ho aj v osadách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rómovia
Foto: ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 8. apríla (WEBNOVINY) – Rómovia na celom svete si dnešný deň pripomínajú ako svoj sviatok. Rómsky aktivista a šéf občianskeho združenia Láčho drom Vladimír Sendrei tvrdí, že svoj deň oslavujú aj slovenskí Rómovia žijúci v osadách.

Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Miroslav Pollák si myslí, že Medzinárodný deň Rómov je vhodnou príležitosťou poukázať aj na niečo pozitívne zo života Rómov.

„Keď to poviem prehnane, možno aj vďaka tomuto dňu sa ľudia na Slovensku vôbec dozvedia, že tu žijú Rómovia. Samozrejme, že tento deň môže významne upriamiť pozornosť na to, čo súvisí s Rómami na Slovensku v dobrom aj v zlom. A to určite treba, lebo tam sú neuveriteľné rezervy a hlavne tie pozitívne príklady sú zamlčiavané,“ povedal Pollák agentúre SITA.

S Pollákom súhlasí Sendrei, podľa ktorého spoločnosť by už chcela počuť nejaké dobré príklady. „Rómsky deň sa predtým neoslavoval, keď som bol mladý, nebolo to známe. Ale je to o tom, že už tá identita je a veľmi sa prenáša do rómskych osád, aby si uvedomili, že sú Rómovia,“ hovorí Sendrei s tým, že je to príležitosť prezentovať aj dobré veci, nielen záporné.

Oslavy budú aj v osadách

Romovia
Foto: SITA/AP

Oslavovať budú podľa jeho slov aj Rómovia žijúci v osadách. „Obecné úrady napomohli tomu, že dali nejaký malý príspevok, ak požiadal z Rómov nejaký líder alebo nejaké občianske združenie, aby mohli oslavovať v kruhu osady,“ doplnil.

Tohtoročný Medzinárodný deň Rómov pripadá na Veľkonočnú nedeľu. Aj to je podľa rómskeho aktivistu dobrým dôvodom pripomenúť si tento deň. „Myslím, že budú oslavovať,“ teší sa Sendrei.

Medzinárodný deň Rómov si Rómovia pripomínajú ako svoj pamätný deň na počesť prvého celosvetového stretnutia Rómov.

Na svojom I. kongrese sa zišli Rómovia zo 14 krajín v dňoch 8.- 12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne. Účastníci stretnutia založili prvú medzinárodnú rómsku organizáciu – Internacional Rromani Union (IRU).

Medzinárodnú rómsku úniu – Maškarthemutňi romaňi khetaňiben. Ako informuje portál www.gypsi.sk, Rómovia tu odmietli označenie Cigán (Zigeuner, Gitanos, Gypsies) ako nerómske, ktorým ich označujú Nerómovia. Požiadali medzinárodné organizácie o rešpektovanie svojho vlastného (etnického) mena Róm. Prihlásili sa ku krajine svojho pôvodu – k Indii, a prijali rómsku vlajku a hymnu.

Video: Medzinárodný deň Rómov budú oslavovať aj v osadách

Sviatok si pripomína Rozvojový program OSN

Spoločne s Rómami si Medzinárodný deň Rómov v nedeľu pripomína aj Rozvojový program OSN (United Nations Development Programme-UNDP). Pre agentúru SITA to uviedla PR manažérka Regionálneho centra Rozvojového programu OSN Izabela Nagyová.

Tento deň je príležitosťou upozorniť na bohatú históriu Rómov, na ich kultúru, umenie a tradície tejto najväčšej etnickej menšiny v Európe.
Osn
Foto: OSN
Rómovia pochodovali Bratislavou
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

„Zároveň upriamuje pozornosť aj na to, že ešte stále žijú veľké skupiny ako v Európe, tak aj na Slovensku na okraji spoločnosti,“ priblížila manažérka.

Sociálne vylúčenie a chudoba Rómov predstavuje podľa jej slov závažný rozvojový problém vo viacerých členských krajinách Európskej únie, ako aj v niekoľkých ďalších štátoch Európy.

„Rozvojový program OSN preto aktívne podporuje rozvojové projekty na miestnej úrovni s dôrazom na sociálne vylúčené skupiny obyvateľstva a Rómov na Slovensku, v strednej Európe aj na Balkáne,“ informoval riaditeľ Regionálneho centra UNDP pre Európu a Spoločenstvo nezávislých štátov v Bratislave Jens Wandel.

Rozvojový program sa v uplynulých mesiacoch spolu s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR podieľal na príprave strategických dokumentov ako je Národný akčný plán Dekády začleňovania rómskej populácie 2005-2015 a Stratégia SR pre integráciu Rómov do roku 2020.

Podľa Nagyovej v súčasnosti program podporuje spolu so Svetovou bankou pilotný projekt na predškolské vzdelávanie v rómskych komunitách Dobrý začiatok, ktorý realizuje Rómsky vzdelávací fond.

„V najbližších týždňoch Rozvojový program OSN verejnosti predstaví Správu o životných podmienkach rómskych domácností na Slovensku, ktorá vznikla na základe dát z reprezentatívneho výskumu v rómskych komunitách, ktorý hĺbkovo mapuje životné podmienky rómskych domácností,“ uviedla PR manažérka Izabela Nagyová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Pollák