Rómovia z osady sa boja, že im obec pozemky nepredá

Sťahovanie Rómov
Chatrč v osade Letanovský mlyn počas sťahovania obyvateľov do nových nájomných bytov v lokalite Strelník pri obci Spišský Štvrtok. Letanovce, 3. október 2013. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

ROŽŇAVA 12. októbra (WEBNOVINY) – Rómovia z osady pri Krásnohorskom Podhradí nie sú spokojní, pretože poslanci nerokovali o dvanástich žiadostiach, ktoré si podali na odkúpenie obecných pozemkov, na ktorých majú domy.

„Sme rozhorčení, lebo obecné zastupiteľstvo schválilo zámer predať obecné pozemky v osade. Na rokovaní zastupiteľstva bol predaj na programe, no nakoniec ho poslanci z rokovania stiahli. Teraz nevieme, čo si o tom máme myslieť,“ povedal na brífingu v rómskej osade vajda Ľudovít Gunár. On aj viacerí obyvatelia vyjadrili obavu, či mi obec pozemky naozaj predá.

Ako uviedol Gunár, žiadosť o odkúpenie pozemkov si podalo dvanásť Rómov, ktorí si na vlastné náklady dali vypracovať aj geometrický plán.

Doložil, že teraz sú v neistote nielen oni, ale aj ďalší potenciálni žiadatelia o odkúpenie obecných pozemkov a poukázal na to, že vypracovanie geometrického plánu nie je lacná záležitosť a stojí okolo štyristo eur.

Vysvetlil, že pre Rómov je to veľký peniaz a aj preto je záujem menší. Podľa jeho vyjadrenia Rómovia by uvítali, keby pozemky mohli zaplatiť formou splátok.

Starosta obce Krásnohorské Podhradie Peter Bollo tiež prišiel na brífing a ubezpečoval Gunára i novinárov, že obec mala a má záujem predať im pozemky. „Keby sme nemali záujem predávať, tak neschválime zámer a nedáme vypracovať znalecké posudky dvom znalcom,“ povedal starosta Bollo.

Doložil, že predaj pozemkov stiahli z rokovania na návrh jedného poslanca, rovnako ako ešte jeden bod, lebo mali bohatý program. Predaj pozemkov opäť zaradí na najbližšie rokovanie obecného zastupiteľstva, no povedal, že nevie, kedy to bude.

Obec dala na pozemky vypracovať súdnoznalecký posudok, na základe ktorého zastupiteľstvo schválilo, že bude predávať pozemky po 5,45, resp. po 5,58 eura za štvorcový meter.

Rómska osada s okolo 120 domami sa nachádza za Krásnohorským Podhradím v smere na obec Pača. Obyvatelia majú zavedenú elektrinu, vodovod i kanalizáciu. Žijú väčšinou v murovaných domoch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom