Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pospolitost
Foto: SITA/Jano Šperka
12. januára 2012 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Rómovia zo Zlatých Moraviec sa boja Kotlebu

ZLATÉ MORAVCE 12. januára (WEBNOVINY) – Medzi Rómami v Zlatých Moravciach zavládla atmosféra strachu. Obavy majú zo zhromaždenia Slovenskej pospolitosti, ohláseného na sobotu. Zhodne tvrdia, že v ten deň nevystrčia päty z domu, niektorí vraj aj odídu z mesta.

Už teraz pri rómskych obydliach v zvýšenej miere hliadkuje polícia. Od začiatku nového roka vládnu medzi Rómami a väčšinovým obyvateľstvom v meste napäté vzťahy. Počas silvestrovských osláv sa strhla hromadná bitka, ktorej výsledkom bolo sedem ošetrených ľudí na chirurgii.

Za vyhrotenú situáciu môže primátor

Incidentom sa zaoberá polícia aj inšpekcia ministerstva vnútra. Rómovia si myslia, že situáciu vyostril aj primátorov údajne rasistický novoročný prejav. Teraz mu vyčítajú, že povolil sobotné zhromaždenie extrémistov.

„Primátor to robí

Rómovia
Foto: Archívne foto SITA

všetko. Choďte za ním sa opýtať, prečo tu zorganizoval takú skupinu, dvetisíc skínov posiela na nás,“ povedala Rómka z Ulice 1. mája. „Štve ľudí proti nám. Po polnoci tam mal vystúpenie na námestí a tam vyprával, že má prísť nejaký rasizmus na Cigáňoch,“ povedal Róm s klobúkom, ktorý pre obavy z útokov extrémistov nechcel prezradiť svoje meno.

Od tej doby sa podľa neho celé Zlaté Moravce hnevajú na Rómov. Ako ďalej dodal, v minulosti do mesta extrémisti nikdy neprišli, len teraz. Primátor Peter Lednár tvrdenia o rasistickom prejave odmieta. „Áno, netajím sa s tým, že som povedal, že zákon musí platiť pre každého bez rozdielu, že u nás je v Zlatých Moravciach dosť práce pre každého, kto chce pomôcť – napríklad pri čistení mesta a udržovaní poriadku,“ vyhlásil.

Za bývalej primátorky Serafínky bolo všetko v poriadku, hovorí pani Zdena

Primátora zo zhoršenia vzťahov s majoritným obyvateľstvom viní aj ďalšia príslušníčka rómskej komunity Zdena z mestskej časti Chyzerovce.

Rómovia
Foto: Archívne foto SITA

„Toto všetko tu robí pán starosta. Keď on dovolí, aby títo skíni prišli do mesta, tak potom kto je na vine,“ myslí si. Za bývalej primátorky Serafíny Ostrihoňovej sa podľa nej Rómovia báť nemuseli.

„Pokiaľ tu bude tento starosta, tu nikdy dobre nebude. Kým tu bola pani primátorka Serafínka, bolo všetko v poriadku. Koľko razy chceli prísť sem, ona to nedovolila,“ povedala. V Zlatých Moravciach Zdena žije 15 rokov a tvrdí, že za ten čas tu takúto napätú situáciu nikdy nezažila. Jej synovia nepustili svoje deti do školy.

Chodia totiž do nej cez park, v ktorom sa schádzajú pravicoví extrémisti, argumentuje Zdena. „Na internete je vraj napísané, že koho chytia, či to bude veľké decko, malé decko, alebo bábätko, že ho šľahnú do zeme a zabijú,“ dopočula sa. S políciou podľa nej Rómovia problémy nemajú, vždy príde, keď ju zavolajú.

Primátor si za svojimi slovami stojí

Takisto si podľa svojich slov stojí za tým, že slušní občania nemôžu doplácať na príživníkov. „Neviem, čo je na tomto rasistické,“ myslí si Lednár.

Poukázal na to, že ak budú rodičia naďalej porušovať zákon tým, že budú brániť svojim deťom chodiť do školy, podá mesto podnet na úrad

Lednár, Lipšic
Foto: SITA/Mária PietováFoto: SITA/Mária Pietová

práce, sociálnych vecí a rodiny.

Predsedníčka sociálnej komisie mesta Denisa Uhrínová poukazuje na to, že Zlatomoravčania doteraz nažívali s Rómami bez problémov. V meste podľa nej neexistuje ani žiadne „rómske getto“, kde by sa ostatní obyvatelia báli chodiť. „Myslím si, že pre nejakú bitku sem nemusel prísť rovno minister vnútra,“ povedala.

Ako ďalej dodala, v Moravciach neprekvitá ani pravicový extrémizmus. „Možno je tu pár nejakých jedincov, ale tým, že sem príde Pospolitosť a to nejako rozdúchajú, tak možno tu naozaj vznikne nejaká väčšia skupina,“ myslí si Uhrínová.

Odporúčané články

Podľa aktivistov sa Rómovia v Zlatých Moravciach iba bránili Nicholsonová so Sulíkom predstavili reformu rómskych osád, stojí na troch hlavných princípoch

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...