Ronaldovi pri rozlúčke aplaudoval celý štadión

Ronaldo sa v rozlúčil s kariérou
Historicky najlepší strelec záverečných turnajov majstrovstiev sveta si najcennejší dres naposledy obliekol v utorňajšom priateľskom zápase Brazílie s Rumunskom v Sao Paule. Na Ronaldovu rozlúčku sa prišli pozrieť napríklad aj prezident FC Barcelona Sandro Rosell a bývalý kapitán brazílskeho národného tímu Cafu. Pri odchode z ihriska po skočení prvého polčasu tlieskali Ronaldovi hráči oboch tímov, on sám sa zaodel do národnej vlajky, vzal si na pamiatku loptu a absolvoval čestné kolo, počas ktorého sa pozdravil s divákmi na vypredanom štadióne Foto: SITA/AP

SAO PAULO 8. júna (WEBNOVINY) – Najlepší strelec histórie záverečných turnajov majstrovstiev sveta vo futbale Ronaldo sa v utorok rozlúčil s brazílskou reprezentáciou a v podstate i so svojou úspešnou kariérou.

„Fenômeno“ zavesil kopačky na klinec síce už vo februári, no Brazílčania mu dopriali ešte jeden zápas v najcennejšom drese. Stalo sa tak v medzištátnom prípravnom stretnutí s Rumunskom (1:0). Trojnásobný najlepší futbalista planéty sa na ihrisko dostal v 30. minúte a naposledy absolvoval svojich „pätnásť minút slávy“.

Pri odchode z ihriska po skočení prvého polčasu tlieskali Ronaldovi hráči oboch tímov, on sám sa zaodel do národnej vlajky, vzal si na pamiatku loptu a absolvoval čestné kolo, počas ktorého sa pozdravil s divákmi na vypredanom štadióne Pacaembu v Sao Paule.

Slovami vám nedokážem dostatočne poďakovať za to všetko, čo ste pre mňa urobili počas mojej kariéry. Ďakujem za to, že ste ma prijali takého, aký som. Ďakujem za vaše slzy, ktoré tiekli vtedy, keď som plakal aj ja. Ďakujem za smiech na vašich tvárach v časoch mojej radosti,“ odkázal Ronaldo Luís Nazário de Lima svojim priaznivcom.

Rozlúčku mu gólom spríjemnil Fred, bývalý hráč FC Barcelona, Realu Madrid, Interu či AC Miláno však mal šance aj na svoj záverečný gólový zápis. V 35. min ho vo výbornej pozícii nezištne našiel Neymar, obávaný kanonier však nedokázal rozvlniť sieť rumunskej bránky. Ronaldo následne nevyužil ani ďalšie dve svoje príležitosti.

„Mal som tri šance, ale vratká šťastena mi nedopriala gól v mojom poslednom stretnutí. Škoda, pre fanúšikov by to bolo pekné poďakovanie,“ vyhlásil Ronaldo, ktorý nazbieral v súčte aj s utorňajším duelom 98 reprezentačných štartov s bilanciou 62 gólov. Lepšou štatistikou sa môže pochváliť iba legendárny Pelé. Rodák z Ria de Janeiro celkovo odohral 620 oficiálnych súťažných zápasov, 420-krát rozvlnil sieť. Na Ronaldovu rozlúčku sa prišli pozrieť napríklad aj prezident FC Barcelona Sandro Rosell a bývalý kapitán brazílskeho národného tímu Cafu.

Profil hráča

Ronaldo Luís Nazário de Lima získal ocenenie pre Hráča roka FIFA v rokoch 1996, 1997 a 2002. Počas kariéry hral za popredné európske kluby FC Barcelona, Real Madrid, Inter i AC Miláno. Kluby zo starého kontinentu si ho všimli najmä počas pôsobenia v holandskom Eindhovene v období rokov 1994 až 1996, kde v 46 stretnutiach dal 42 gólov. Do Brazílie, kde s kariérou začínal v Cruzeire, sa vrátil po sérii zdravotných problémov v roku 2009 a podpísal zmluvu s Corinthians. Dres národného tímu juhoamerickej krajiny si obliekol celkovo 97-krát (naposledy v roku 2006), na jeho konte je 62 gólov.

Podľa oficiálnych štatistík sa v ligových súťažiach v Brazílii, Holandsku, Španielsku a Taliansku v 343 dueloch strelecky presadil 247-krát. Celkovo v rôznych oficiálnych zápasoch v kluboch (ligy, poháre) a v reprezentácii dosiahol 420 gólov v 620 stretnutiach. S Cruzeirom vyhral šampionát Mineiro 1994 i Brazílsky pohár 1993, s PSV Holandský pohár 1996, s Barcelonou Španielsky pohár 1997, PVP 1997 i španielsky Superpohár 1996, s Interom Miláno Pohár UEFA 1998, s Realom Madrid španielsku ligu 2003, 2007, Interkontinentálny pohár 2002 a španielsky Superpohár 2003, s Corinthians šampionát Paulista 2009 a Brazílsky pohár 2009, s národným mužstvom okrem dvoch svetových šampionátov aj Copa América 1997, 1999 a Pohár konfederácií FIFA 1997.

OBRAZOM: Najkrajšie momenty z hráčskej kariéry Ronalda