Rosberg obhájil víťazstvo na Veľkej cene Brazílie

Nico Rosberg

SAO PAULO 15. novembra (WebNoviny.ak) – Nico Rosberg je v závere tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta formuly 1 vo forme a po Mexiku spred dvoch týždňov triumfoval aj na nedeľňajšej Veľkej cene Brazílie. Nemecký pilot tímu Mercedes udržal na okruhu Interlagos v Sao Paule na uzde svojho kolegu a už istého svetového šampióna Lewisa Hamiltona. Brit počas celých pretekov poriadne na lídra nezaútočil a v Brazílii neuspel ani na deviaty pokus. Rosberg na Interlagose obhájil vlaňajšie prvenstvo.

Tridsaťročný rodák z Wiesbadenu Rosberg dosiahol piate víťazstvo v sezóne, celkovo 13. v kariére a potvrdil ním titul tohtoročného vicemajstra sveta pred Sebastianom Vettelom z tímu Ferrari, ktorý v nedeľu obsadil tretiu priečku. Štvrtý skončil Vettelov kolega Kimi Räikkönen, v najlepšej desiatke sa umiestnili aj obidva monoposty Williamsu. VC Brazílie bola predposlednou zastávkou tohto ročníka, záverečné podujatie sa uskutoční o dva týždne v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch.

„Zažil som tu skvelý víkend, ale všetko je relatívne vzhľadom na to, čo sa stalo v Paríži. Lewis bol pre mňa veľkou výzvou, ale bol som schopný ho kontrolovať za sebou. Chcel som len udržovať tempo, neurobiť žiadnu chybu a šetriť si pneumatiky. V druhom stinte sa Lewisovi nedarilo dobre zvládať gumy, a preto bolo dôležité dobre sa o ne starať,“ uviedol na pódiu Rosberg do mikrofónu Martina Brundla. „Bol som za Nicom a potom v premávke pomerne dlhú dobu a to jednoducho zničilo moje pneumatiky. Je to skvelá trať, ale nemôžete sa dostať dostatočne blízko na predbehnutie. Ani neviem, či sa to vôbec niekomu darilo,“ dodal Hamilton.

Rosberg dobre odštartoval a v pohode ubránil prvú pozíciu pred Hamiltonom. Na ďalších dvoch miestach figurovali jazdci Ferrari. Zakrátko Sainz odstavil svoj monopost, jeho zadná časť bola na trati, maršáli ukázali však len žlté vlajky a pokračovalo sa ďalej v pretekoch. V 10. kole mal Rosberg pred svojím kolegom náskok jeden a pol sekundy. Po prvých zastávkach v boxoch sa na prvých priečkach nič nezmenilo, líder viedol o 1,7 sekundy. V 19. kole bol Hamilton už tesne za Rosbergom a na rovinkách mohol otvárať zadné krídlo. Neskôr sa však Nemec vzdialil, mal k dobru dve sekundy. Brit hlásil do vysielačky, že nie je možné Rosberga predbehnúť. O pár momentov neskôr predviedol Verstappen skvelý predbiehajúci manéver na Péreza. Piloti v polovici pretekov zamierili po druhý raz k mechanikom, Hamilton zaostával za Rosbergom o viac ako tri sekundy. Poradie sa na prvých pozíciách stabilizovalo, nedochádzalo k žiadnym útokom ani výraznému skresávaniu odstupov. Približne 20 kôl pred koncom sa išlo po slednýkrát do pit lane po nové pneumatiky, Rosberg bol na čele s jeden a pol sekundovým náskokom pred Hamiltonom. Tretí Vettel zaostával o takmer 14 sekúnd. Rosberg nedovolil kolegovi priblížiť sa na dostrel a napokon dosiahol piate víťazstvo v sezóne.

Výsledky – Veľká cena Brazílie – Sao Paulo – okruh Interlagos – nedeľa (po 71 kolách):

1. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes 1:31:09,090 h, 2. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes +7,756 s, 3. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari +14,244, 4. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari +47,543, 5. Valtteri Bottas (Fín.) Williams, 6. Nico Hülkenberg (Nem.) Force India obaja +1 kolo

Poradie MS (po 18 z 19 pretekov): 1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 363 bodov – istý majstrovský titul, 2. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes 297, 3. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari 266, 4. Valtteri Bottas (Fín.) Williams 136, 5. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari 135, 6. Felipe Massa (Braz.) Williams 121

Pohár konštruktérov: 1. Mercedes 660 – istý majstrovský titul, 2. Ferrari 401, 3. Williams 257, 4. Red Bull 178, 5. Force India 120, 6. Lotus 73

Viac k osobe Felipe MassaKimi RäikkönenLewis HamiltonNico HülkenbergNico RosbergSebastian VettelValtteri Bottas