Royal Trophy: Golfoví profesionáli z Európy obhájili titul

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Víťazný európsky tím Foto: SITA/AP

Na začiatku tohto kalendárneho roka dokázala Európa obhájiť titul po víťazstve 9 : 7 napriek tomu, že pred záverečnými singlami prehrával starý kontinent 2:6. Nevšedný obrat po „zbabraných“ four-balloch, vďaka ktorému Európania získali v záverečný deň sedem z možných ôsmich bodov, vyzdvihol aj kapitán Colin Montgomerie.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

„Bol to jeden z najväčších momentov v histórii európskeho golfu. Všetci sme sa zhodli na tom, že vyhrať sedem bodov z ôsmich možných v posledný deň Royal Trophy je úžasné. Bol to pozoruhodný výkon, ktorým sme opäť potvrdili, že tím Európy netreba odpisovať v žiadnej situácii,“ poznamenal škótsky odborník a dodal: „Je to výrazný úspech, pretože po dvadsiatich štyroch hodinách sa chlapci otrepali z prehry nula štyri vo fourballoch. Po tej sérii som si dal Coke Zero, čo malo skrytý súvis s tým, že sme získali nula bodov. Po singloch to však bolo šampanské, ktoré sme si zaslúžili. Pri oslavách triumfu ma ním chlapci aj premáčali. Ale neprehrať ani jeden z ôsmich duelov v singloch, to je jednoducho pozoruhodné. Som veľmi šťastný a hrdý ako kapitán víťazného tímu.“ Nečudo, po dokonalom obrate kapitán ázijského tímu „Joe“ Ozaki takmer stratil reč. Domáce družstvo nevyužilo výhodu a niekoľko jeho hráčov si aj poplakalo. Japonec Ozaki to komentoval slovami: „Očakával som, že európsky tím sa bude snažiť vrátiť do zápasu a sťažiť nám to, takže nebolo jednoduché získať body, ktoré sme potrebovali. Ako kapitán a Japonec musím zobrať celú zodpovednosť za prehru na seba. Nikdy som si nemyslel, že dnes bude jednoduché vyhrať, čokoľvek sa môže stať, ale toto nebolo podľa našich plánov. Poznám, aké náročné sú súboje v singloch, preto treba vyzdvihnúť európsky tím za kvalitnú hru, no s prehrou sa len ťažko vyrovnávame.“

Od 7. do 9. januára sa konal 5. ročník súboja golfových profesionálov z Ázie a Európy. Tradícia turnaja siaha do roku 2006, odkedy sa hráči každoročne stretávali na ihrisku Amata Spring Country Clubu v Bangkoku s výnimkou roku 2008, keď bol počas plánovaného termínu vyhlásený pätnásťdňový národný smútok na pamiatku smrti sestry thajského kráľa. Tento rok sa po prvý raz hralo v mestečku Hua Hin na ihrisku Black Mountain Golf Clubu, ktoré síce otvorili len v roku 2007, no aj za taký krátky čas si získalo pozornosť organizátorov a dokázalo svoju kvalitu. Myšlienka organizovať takýto turnaj vznikla v hlave legendárneho Španiela Seveho Ballesterosa, ktorý chcel Ázii ponúknuť možnosť stať sa súčasťou niečoho takého unikátneho, ako je pre Európu Ryder Cup. Bilancia hovorí jasne v prospech hráčov starého kontinentu, tí vyhrali zatiaľ tri súboje. Výber Ázie sa tešil len jediný raz v roku 2009.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Európsky tím vymenil zimné januárové počasie za teploty nad 25 stupňov Celzia pretrvávajúce počas všetkých troch dní turnaja, ktoré zabezpečili hladký priebeh naplánovaných zápasov. Hľadať favorita v tomto ročníku však bolo aj napriek predchádzajúcej dominancii Európy zložité, pretože kapitán ázijského tímu Naomiči Ozaki nominoval veľmi silný tím. Viedli ho mladé talenty Noh Seong-yul a Rjo Išikawa, ktoré dopĺňali skúsení veteráni známi z European Tour – domáci Thongchai Jaidee a Jeev Milkha Singh z Indie. Lídrom mal byť jednoznačne Kórejec Noh, ktorý sa stal víťazom Order of Merit na Asian Tour a zaznamenal aj víťazstvo na turnaji Malaysian Open 2010 patriacom zároveň aj do European Tour. A netreba zabúdať ani na talentovaného 19-ročného Japonca Išikawu, ktorý dosiahol najnižšie skoré v histórii Japan Tour v minulom roku. Jeho skóre 59 úderov obletelo celý svet a potvrdilo zvesti o jedinečnosti mladého golfistu. Hrdina európskeho golfu, hrajúci kapitán Colin Montgomerie, mal pri výbere ťažšiu úlohu, pretože pre Európu tento súboj nedosahuje prestíž Ryder Cupu, a tak ani kapitán nemôže rátať s najväčšími hviezdami. Lenže každý európsky výber má svoju silu a netreba ho podceniť. Lídrami tímu boli Švédi Peter Hanson, ktorý reprezentoval Európu aj na minuloročnom Ryder Cupe, a Henrik Stenson, víťaz turnajov z európskej aj americkej profesionálnej túry. Ďalším zaujímavým menom v európskom výbere bol len 17-ročný Talian Matteo Manassero, ktorý sa výhrou na Castello Masters stal najmladším víťazom v histórii európskej túry vo veku 17 rokov a 188 dní.

V The Royal Trophy sa hrá spolu o 16 bodov, čo znamená 16 zápasov v jamkovej hre. Formát je podobný ako v Ryder Cupe. V piatok boli na programe štyri foursomové zápasy, kde sa spoluhráči striedajú pri svojich ranách a hrajú jednou loptičkou. V sobotu sa hrajú štyri fourballové zápasy, kde každý hráč hrá so svojou loptičkou a ráta sa vždy lepšie skóre z dvojice. Záverečný deň turnaj vrcholí ôsmimi singlami, čo sú klasické jamkové zápasy medzi dvoma hráčmi.

Piatok 7. januára

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Prvý deň turnaja dával tušiť, že tohtoročný súboj bude veľmi vyrovnaný, pretože každý z tímov mal navrch v dvoch zápasoch, čo napokon prinieslo skóre 2:2. Najdominantnejším výsledkom sa skončil posledný zápas, v ktorom nastúpili Hanson s AnderssonomHedom proti dvojici Jaidee a Singh. Európania vyhrali 7 a 5, čo znamenalo vedenie o 7 jamiek, 5 jamiek pred koncom. Tento výsledok však bol do značnej miery spôsobený zdravotnými problémami Singha, u ktorého do poslednej chvíle nebolo jasné, či bude schopný nastúpiť. Zaujímavý bol aj súboj dvoch mladíkov Išikawu a Manassera (nastúpili po boku kolegov Sonodu a Martina), ktorý vyznel pre dvojicu z Ázie 3 a 2. Bod pre Európu získal hrajúci kapitán Colin Montgomerie spolu s ďalším talentovaným mladíkom Rhysom Daviesom. Zvyšný zápas Noha s Liangom proti Stensonovi s Edforsom sa znovu skončil v pomere 3 a 2 pre Áziu. Prvý deň bol jediný, v ktorom sa zrodilo vyrovnané skóre, pretože nasledujúce dni priniesli dominanciu jednotlivých tímov.

Sobota 8. januára

Druhý deň by sa mohol premenovať aj na ázijský uragán, pretože to, čo predviedli hráči z Ázie, si tento turnaj ešte nepamätá. Prvýkrát v histórii turnaja sa stalo, že jeden z tímov ovládol celý program daného dňa. Ázijskí hráči získali všetky štyri body a dosiahli veľmi sľubné skóre 6 : 2. Už prvý súboj naznačil smerovanie celého dňa, keď Noh s Liangom porazili Montgomerieho s Daviesom 5 a 4. Išikawa bol znovu úspešnejší v súboji s Manasserom a potvrdil tak svoje kvality. Jediným súbojom, keď na výsledkovej tabuli svietila modrá farba znamenajúca európske vedenie, bol posledný súboj dňa medzi Ikedom s Jaideem a Hansonom s Anderssonom Hedom. Európania vyhrávali takmer celú prvú deviatku, ale na 10. jamke sa Ázia dostala prvý raz do vedenia, ktoré už udržala do konca. Ázijský kapitán sám seba označil za najpyšnejšieho človeka v Ázii a hráčov pasoval za hrdinov celého kontinentu. Európsky kapitán Montgomerie označil sobotný výsledok za zatlačenie tímu k stene a hovoril o potrebe získať z nedeľných singlov minimálne 6 a pol bodu. Ázii stačilo 2 a pol bodu, ale Montgomerie ako správny kapitán neskladal zbrane a bol presvedčený, že jeho tím je schopný podať podobný výkon, ako predviedli súperi.

Nedeľa 9. januára

Bez názvu
Foto: SITA/AP

To, čo sa zdalo byť už len potrebnou formalitou pre víťazstvo domáceho tímu, sa nakoniec zmenilo na ďalšiu fantastickú nedeľu v podaní Montyho hráčov. Nedeľa v Black Mountain Resorte môže byť považovaná za minimálne takú fantastickú ako nedeľa, keď Európa zvalcovala Ameriku v tretej sérii v Ryder Cupe a získala 5 z možných 6 bodov. Ázijský kapitán nenechal nič na náhodu a do prvých štyroch duelov nasadil Noha aj Išikawu, čo malo priniesť potrebné body. Európa však bola proti. Všetko odštartoval výborný výkon Hansona, ktorý prvý duel proti Liangovi vyhral už po dvanástej jamke 7 a 6. Henrik Stenson delil bod v šlágri dňa proti Nohovi a potom nasledovalo 5 bodov Európy v rade zakončených remízou Edforsa v poslednom zápase s Jaideem. Potrebnými bodmi pre Európu prispeli Andersson-Hed, Rhys Davies, ktorý jasne zdolal Išikawu, mladík Manassero, ktorý sa konečne dočkal svojho prvého víťazstva v drese Európy, kapitán Montgomerie a Španiel Martin. Sedem z možných ôsmich bodov znamenalo celkové skóre 9 : 7 pre Európu, ktorá tak obhájila trofej a znovu odskočila Ázii o ďalšie víťazstvo. Najlepšími hráčmi Európy sa stali Montgomerie, Davies, Hanson a Andersson-Hed s dvoma získanými bodmi. Kapitán Colin Montgomerie sa zároveň zapísal veľkými písmenami do histórie európskeho golfu ako jeden z najúspešnejších kapitánov, pretože jeho dve víťazstvá v Royal Trophy a jedno v Ryder Cupe sú výnimočné. Veľkým sklamaním bol výkon Henrika Stensona, ktorý sa mal stať lídrom tímu na ihrisku, no pol bodu, ktorý získal v nedeľnom singli o tom nevypovedá. Naopak, jeho krajan Hanson ukázal, prečo bol členom rydercupového tímu a potvrdil svoju formu. Prijemným prekvapením bol aj výkon Montyho, ktorý dokázal úspešne zladiť svoje hráčske aj kapitánske povinnosti a obidve funkcie zvládol na výbornú. Naopak, v ázijskom tíme úlohu lídra potvrdil Noh, ktorý sa s 2,5 bodmi stal najúspešnejším hráčom spomedzi všetkých a takisto aj Išikawa s dvoma bodmi.

Ďalší ročník, ktorý sa bude znova konať v Black Mountain Resorte, bude určite znovu veľmi pozorne sledovaný, pretože obidva tímy dokázali svoje umenie a Ázia bude určite ešte viac motivovaná zvíťaziť. Veď tohtoročná trofej jej unikla pomedzi prsty posledný deň. Slová zakladateľa turnaja Seveho Ballesterosa, že turnaj má pred sebou skvelú budúcnosť, sa tak už po zopár rokoch začínajú napĺňať.

„LÍDRAMI EURÓPSKEHO TÍMU BOLI ŠVÉDI PETER HANSON A HENRIK STENSON.“

„ÁZIJSKÝ TÍM VIEDLI MLADÉ TALENTY NOH SEONG-YUL A RJO IŠIKAWA.“

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Doterajšie výsledky:

2006

Amata Spring CC, Bangkok, Thajsko ÁZIA-EURÓPA 7:9 kapitáni: Masahiro Kuramoto (JPN) – Severiano Ballesteros (ESP)

2007

Amata Spring CC, Bangkok, Thajsko ÁZIA-EURÓPA 3,5: 12,5 kapitáni: Naomiči „Joe“ Ozaki (JPN) – Severiano Ballesteros (ESP)/

2008

(nehralo sa)

2009

Amata Spring CC, Bangkok, Thajsko ÁZIA-EURÓPA 10:6 kapitáni: Naomiči„Joe“ Ozaki (JPN) -José Maria Olazábal (ESP) Amata Spring CC, Bangkok,

2010

Thajsko ÁZIA-EURÓPA 7,5: 8,5 kapitáni: Naomiči „Joe“ Ozaki (JPN) – Colin Montgomerie (SCO) Black Mountain GC, Hua Hin, Thajsko

2011

ÁZIA-EURÓPA 7:9 kapitáni: Naomiči „Joe“ Ozaki (JPN) – Colin Montgomerie (SCO)

Zostavy:

ÁZIA

Naomiči „Joe“ Ozaki (JPN, kapitán), Rjo Išikawa (JPN), Noh Seung-yul (KOR), Kim Kyung-tae (KOR), Juta Ikeda (JPN), Šunsuke Sonoda (JPN), Liang Wen-Čchung (CHINA) Thong-chai Jaidee (THA), Jeev Milkha Singh (IND)

EURÓPA

Colin Montgomerie (SCO, kapitán), Henrik Stenson (SWE), Pablo Martin (SPA), Peter Hanson (SWE), Matteo Manassero (ITA), Johan Edfors (SWE), Rhys Davies (WAL), Frederik Anderson-Hed (SWE)

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať