Rozširovanie Únie je prioritou Slovenska, Klus sa obzerá za Albánskom aj Severným Macedónskom

Martin Klus
Štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus. Foto: archívne, SITA/Tomáš Bokor/MZV

Európska perspektíva krajín západného Balkánu patrí medzi zahraničnopolitické priority Slovenskej republiky. Dynamický prístupový proces a dôveryhodná politika rozširovania Európskej únie (EÚ) sú v záujme Slovenska. Vyhlásil to štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) v utorok 20. apríla počas videokonferencie ministrov a štátnych tajomníkov členských krajín EÚ pre európske záležitosti.

Online rokovanie počas trvania obmedzení spojených s pandémiou ochorenia COVID-19 nahrádza pravidelné zasadnutie Rady pre všeobecné záležitosti (GAC). Informoval o tom Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Hodnotili aj vzťahy EÚ a Veľkej Británie

„Albánsko aj Severné Macedónsko už splnili všetky požiadavky na začatie prístupových rokovaní. Teraz je ten správny čas, aby sme pokročili v rokovaniach,“ priblížil Klus.

Rada pre všeobecné záležitosti sa venovala aj otázke zhodnotenia súčasného stavu vzťahov medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska, a to najmä v súvislosti s Dohodou o vystúpení, takzvaným Írskym protokolom či ratifikáciou Dohody o obchode a spolupráci.

Írsky protokol treba dodržiavať

Klus v tejto súvislosti uviedol, že z pohľadu SR je potrebné dbať na úplné dodržiavanie a vykonávanie takzvaného Írskeho protokolu a súčasne na ochranu integrity vnútorného trhu EÚ. „Taktiež vidíme zmysel v naštartovaní spolupráce medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky,“ doplnil.

Tajomník zároveň vyjadril vďaku členským štátom, ktoré prejavili solidaritu so Slovenskom v podobe ďalších dávok vakcín. Súčasne privítal pokrok v príprave na zavedenie digitálnych zelených certifikátov, ktoré dočasne uľahčia voľný pohyb osôb v EÚ pri súčasnom minimalizovaní zdravotného rizika.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Klus
Firmy a inštitúcie Európska úniaMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR