RTVS mení program, pripomenie si Karola Machatu

Karol Machata
Hore zľava: Ladislav Chudík (Beďar) a Gustáv Valach (Šáňa), dole zľava: Július Pántik (Pinďas), Eva Krížiková (Hermína) a Karol Machata (Ado) počas divadelnej hry Stará dobrá kapela (1984) od Jiřího Hubača. Bratislava, 15. júl 2014. Foto: SITA/SND

BRATISLAVA 4. mája (WebNoviny.sk) – Verejnoprávna televízia a rozhlas menia program v súvislosti s úmrtím významného slovenského filmového a divadelného herca Karola Machatu. Program zmení dnes Dvojka a vo štvrtok 5. mája Jednotka Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Svoje vysielanie upravia aj štyri okruhy Slovenského rozhlasu, RTVS – Rádio Slovensko, Rádio Regina a Rádio Devín vrátane digitálneho Rádia Pyramída.

Dvojka do vysielania dnes večer mimoriadne zaradí televízne filmy Tvár v rose o 20:15 a Ľahučký dych o 21:25. Jednotka vo štvrtok 5. mája mimoriadne odvysiela televíznu klasiku Dáždnik svätého Petra o 20:25, informoval agentúru SITA PR manažér RTVS Juraj Kadáš. Významný divadelný a filmový herec, člen Činohry Slovenského národného divadla Karol Machata zomrel po chorobe v utorok 3. mája vo veku 88 rokov.

Ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe RTVS, Rádio Slovensko si jednu z najvýznamnejších slovenských hereckých osobností pripomenie v cykle Rodinka rozhlasových, v ktorom Karol Machata spomína na svoje herecké začiatky a prácu v rozhlase. Rodinka rozhlasových sa v éteri Rádia Slovensko vysiela dnes v pravidelných intervaloch až do večerných hodín.

Rádio Regina dnes o 22:00 uvedie rozhlasovú dramatizáciu diela Johanna Wolfganga Goetheho Egmont. Psychologický portrét Egmonta v majstrovskom podaní Karola Machatu je jednou z plejády nezabudnuteľných postáv, ktoré vytvoril pre rozhlas.

Rádio Devín dnes o 14:05 zaradí reláciu Ars rádio, v ktorej budú režisérka Táňa Tadlánková, dramaturgička Viera Benediková a redaktorka Rozália Vlásková rozprávať o spolupráci s Karolom Machatom. Súčasťou relácie bude rozhovor s autorom bakalárskej práce o hercovi a tiež výber z archívu. Vo štvrtok o 11:00 Devín uvedie reláciu Ars litera na tému Karol Machata v rozhlasovej hre. Všetky literárne a literárno-dramatické relácie v Rádiu Devín – rozprávky, rozhlasová hra, zábavník i poviedka budú nadchádzajúcu sobotu venované Karolovi Machatovi.

Úmrtiu Karola Machatu bude prispôsobený aj program digitálneho Rádia Pyramída, ktoré do vysielania zaradí unikátne archívne rozhlasové nahrávky s hercom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol Machata
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia Slovenska