Rudisha a Vlašičová najlepšími atlétmi v roku 2010

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
David Rudish
Foto: SITA/AP

MONACO 21. novembra (WEBNOVINY) – Keňan David Rudisha a Chorvátka Blanka Vlašičová sa stali najlepšími svetovými atlétmi roka 2010. Obaja vyhrali prestížnu anketu Medzinárodnej atletickej nadácie (IAF) prvýkrát v kariére, rovnako ide o premiérové triumfy atlétov z Kene a Chorvátska. Rudisha a Vlašičová si ocenenie prevezmú v nedeľu večer na tradičnom slávnostnom galavečere v luxusnom Sporting Clube v Monte Carle.

Osemstovkár Rudisha vystriedal na tróne jamajského šprintéra Usaina Bolta. Keňan bol najväčším favoritom na zisk ocenenia. V letnej sezóne dvakrát zlepšil svetový rekord na 800 metrov (v Berlíne 1:41,09 a v Rieti 1:41,01), vyhral 11 finálových behov a neprehral ani v jednom zo 4 rozbehov. Stal sa majstrom Afriky a triumfoval aj v Kontinentálnom pohári v Splite. Svetovým atlétom roka sa stal osemstovkár doteraz len raz – v roku 1997 Dán kenského pôvodu Wilson Kipketer, ktorého svetový rekord Rudisha v uplynulej letnej sezóne prekonal po 13 rokoch.

„Čas pod 1:40 min je ešte veľmi ďaleko, ale pod 1:41 min je dosiahnuteľný. Netvrdím však, že sa to stane už v roku 2011. Na budúci rok sú majstrovstvá sveta, potom aj olympiáda. Úspech na týchto podujatiach bude veľmi dôležitý a to by mohlo pribrzdiť úsilie o rýchle časy, ale výkon pod 1:41 považujem za reálny,“ vyhlásil 21-ročný David Rudisha. „Ocenenie Svetový atlét roka je pre mňa obrovská česť a niečo, o čo sa usilujú všetci atléti. Po dvojnásobnom zlepšení svetového rekordu v priebehu jedného týždňa som však veril, že by som ho tento rok mohol získať ja,“ priznal mladý Keňan. Rudisha, ktorý sa v nominácii na toto ocenenie ocitol po prvý raz v kariére, sa stal vo veku 21 rokov a 338 dní jeho najmladším držiteľom v histórii.
Vlašičová
Foto: SITA/AP

Vlašičová je prvou Chorvátkou a treťou výškarkou v histórii (1992 Henkelová, 2003 Cloeteová), ktorá získala ocenenie pre atlétku roka. Sympatická Vlašičová získala tento rok zlato na halových MS v Dauhe aj na ME v Barcelona, triumfovala v domácom prostredí v Splite na Kontinentálnom pohári a vyhrala všetkých sedem výškarských súťaží na Diamantovej lige IAAF. Z 20 súťažných štartov prehrala len dvakrát, jej tohtoročným maximom je výkon 205 cm.

„Úžasný úspech, viac ako toto ocenenie som už v tomto roku ani nemohla dosiahnuť. Som mimoriadne hrdá. Moje víťazstvá sa však nerodili ľahko,“ skonštatovala 27-ročná rodáčka zo Splitu, ktorá na tróne vystriedala americkú šprintérku Sanyu Richardsovú. „Mala som veľa problémov so svojimi pocitmi. Každý môj triumf bol víťazstvom nad mojimi slabosťami, nad všelijakými démonmi a nad mojimi súperkami.“

Na tému svetového rekordu, ktorý od roku 1987 patrí výkonom 209 cm Bulharke Stefke Kostadinovovej, a ku ktorému sa v roku 2007 priblížila na jediný centimetrík, Vlašičová povedala: „Svetový rekord je pre mňa ako pár perfektných topánok v obchode, o ktorých sníva malé dieťa a veľmi ich chce. Vyzerajú skvele a vy viete, že raz budete mať možnosť kúpiť si ich. Sú to také sladké starosti.“

Kandidátmi na ocenenie Svetový atlét/atlétka roku 2010 boli okrem oboch víťazov ešte jamajská šprintérka Veronica Campbellová-Brownová, tohtoročná svetová jednotka na 100 aj 200 m, americká špecialistka na 400 m Allyson Felixová, britská viacbojárka Jessica Ennisová, najlepšia bežkyňa sveta v tomto roku na 3000 m prekážok Milcah Chemosová z Kene v kategórii žien a u mužov americký šprintér Tyson Gay, tohtoročná svetová jednotka v behu na 110 m prekážok Američan David Oliver, svetový rekordér v polmaratóne Zersenay Tadese z Eritrey a nórsky oštepár Andreas Thorkildsen.

Anketu Svetový atlét (atlétka) roka vyhlasuje od roku 1988 Medzinárodná atletická nadácia (IAF). Na slávnostnom atletickom galavečere pre vyše 600 hostí oznámia v nedeľu večer v Monte Carle aj mená trénera roka a vychádzajúcej hviezdy.

Prehľad víťazov ankety Svetový atlét/atlétka roka:

1988 Carl Lewis (USA)/Florence Griffithová-Joynerová (USA)

1989 Roger Kingdom (USA)/Ana Fidelia Quirotová (Kuba)

1990 Steve Backley (V. Brit.)/Merlene Otteyová (Jam.)

1991 Carl Lewis (USA)/Katrin Krabbeová (Nem.)

1992 Kevin Young (USA)/Heike Henkelová (Nem.)

1993 Colin Jackson (V. Brit.)/Sally Gunnellová (V. Brit.)

1994 Noureddine Morceli (Alž.)/Jackie Joynerová-Kerseeová (USA)

1995 Jonathan Edwards (V. Brit.)/Gwen Torrenceová (USA)

1996 Michael Johnson (USA)/Svetlana Masterkovová (Rus.)

1997 Wilson Kipketer (Dán.)/Marion Jonesová (USA)

1998 Haile Gebrselassie (Et.)/Marion Jonesová (USA)

1999 Michael Johnson (USA)/Gabriela Szabová (Rum.)

2000 Jan Železný (ČR)/Marion Jonesová (USA)

2001 Hicham El Guerrouj (Mar.)/Stacy Dragilová (USA)

2002 Hicham El Guerrouj (Mar.)/Paula Radcliffová (V. Brit.)

2003 Hicham El Guerrouj (Mar.)/Hestrie Cloeteová (JAR)

2004 Kenenisa Bekele (Et.)/Jelena Isinbajevová (Rus.)

2005 Kenenisa Bekele (Et.)/Jelena Isinbajevová (Rus.)

2006 Asafa Powell (Jam.)/Sanya Richardsová (USA)

2007 Tyson Gay (USA)/Meseret Defarová (Et.)

2008 Usain Bolt (Jam.)/Jelena Isinbajevová (Rus.)

2009 Usain Bolt (Jam.)/Sanya Richardsová (USA)

2010 David Rudisha (Keňa)/Blanka Vlašičová (Chor.)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Allyson FelixováAsafa PowellBlanka VlašičováDavid OliverDavid RudishaHaile GebrselassieJan ŽeleznýJessica EnnisováKenenisa BekeleMichael JohnsonTyson GayUsain Bolt