Rumunský expremiér sa pokúsil zabiť, strelil si do hrdla

Nastase
Rumunský expremiér Adrian Nastase Foto: SITA/AP Vadim Ghirda

BUKUREŠŤ 21. júna (WEBNOVINY) – Bývalý rumunský premiér Adrian Nastase sa v stredu pokúsil o samovraždu.

Stalo sa tak len niekoľko hodín po tom, čo najvyšší súd odmietol jeho odvolanie voči dvojročnému trestu za korupciu. Podľa zdravotníkov si expremiér strelil do hrdla, jeho právnik však uviedol, že je na žive a pri vedomí.

„Je OK. Je pri vedomí a otvoril oči,“ povedal právnik Ion Cazacu pre novinárov.

Agentúra Mediafax po incidente informovala, že guľku je treba odstrániť operatívne. „Dúfam, že sa zotaví,“ uviedol premiér Victor Ponta po tom, čo navštívil svojho predchodcu v nemocnici.

Rumunský najvyšší súd v stredu potvrdil pre Nastaseho dvojročný trest a ukončil tak proces, ktorý ostro sledovala aj Európska únia.

Niekdajší vplyvný socialistický politik mal nastúpiť do väzby do 24 hodín. Pokúsiť o samovraždu sa mal práve v čase, keď preňho prišla polícia, aby ho odviedla.

Podľa prokuratúry v roku 2004 spreneveril štátne prostriedky vo výške až 1,5 milióna eur a vydieral predstaviteľov súkromného sektora, aby mu prispeli na kampaň. Ďalší Nastaseho právnik Lucian Bolcaş pre televíznu stanicu Realitatea TV uviedol, že proti verdiktu sa spoločne so svojím klientom odvolajú na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu.

Nastase šéfoval rumunskej vláde v rokoch 2000 až 2004. Celý proces pozorne sledovala aj Európska únia, ktorá aj pre vysokú mieru korupcie stále odmieta Rumunsko ako aj susedné Bulharsko prijať do schengenského systému. Podľa organizácie Transparency International je Rumunsko v poradí treťou krajinou Európy s najrozšírenejšou korupciou po Grécku a Bulharsku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adrian NastaseVictor Ponta