Rusi po prehre s Fínskom v osemfinálovej skupine až štvrtí

MS v hokeji : Rusko - Fínsko 2:3 SN
Sprava: Antii Pihlstrom z Fínska a brankár Konstantin Barulin z Ruska počas zápasu E - skupiny Rusko - Fínsko na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Bratislave. Bratislava, 9. máj 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 9. mája (WEBNOVINY) – Ruskí hokejisti obsadili po piatkovej prehre s Fínskom 2:3 po sam. nájazdoch v osemfinálovej E-skupine na majstrovstvách sveta na Slovensku štvrté miesto. Na zverencov trénera Viačeslava Bykova tak bude čakať vo štvrťfinále víťaz košickej F-skupiny, ktorý vzíde z večerného súboja Švédska s Kanadou. O tom, či Fíni napokon obsadia v E-skupine druhé miesto a stretnú sa vo štvrťfinálovom severskom derby s Nórskom, alebo z tretej priečky narazia na zdolaného z duelu Kanady a Švédska, rozhodne až večerný bratislavský zápas Česka proti Nemecku. Zverencom trénera Uweho Kruppa stačí na druhé miesto proti istému víťazovi E-skupiny akékoľvek víťazstvo.

Rusi začali oslavy Dňa víťazstva na ľade ako z partesu. Najprv Arťuchin rozdal v jednom striedaní tri ťažké bodyčeky, vzápätí minul z jasnej pozície bránku, puk sa však dostal na modrú ku Kulikovovi a jeho strelu ľahko tečoval Kuľomin medzi betóny gólmana Vehanena. Vzápätí Morozov vyhral buly, Zaripov potiahol puk za fínsku bránku, zadovkou našiel Nikulina a ten obstrelil obrancu aj Vehanena. Fínsky gólman po dvoch góloch za 11 sekúnd prenechal miesto Lassilovi.

Rusi sa v druhej tretine uspokojili, ich osobná disciplína upadla, začali faulovať a plniť trestnú lavicu, za čo aj pykali. Pri Zinovjevovom vylúčení Fíni zatlačili súpera a krátko po jeho návrate z trestnej lavice využil pokračujúci fínsky tlak technickou strelou za Barulinov chrbát kapitán Fínov Mikku Koivu. O desať minút sa pri hre 4 na 4 sa presadil delovkou od modrej Niskala.

V tretej tretine mali Rusi drvivú prevahu, potom však ponúkli Kulikov a Afinogennov svojimi vylúčeniami Fínom 64-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, Rusi sa však ubránili. Keďže góly nepadli v III. tretine ani predĺžení, rozhodovalo sa v samostatných nájazdoch. „Penaltoví“ majstri Immonen a M. Koivu sa opäť nepomýlili a víťazstvo vybojovali pre Fínsko.

E-skupina (Bratislava):

Rusko – Fínsko 2:3 po sam. nájazdoch (2:0, 0:2, 0:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 5. Kuľomin (Kulikov, Arťuchin), 5. Nikulin (Zaripov, Morozov) – 27. M. Koivu (Puistola), 37. Niskala (Immonen), rozhodujúci sam. nájazd Immonen

Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kurmann (Švaj.), Larking (Švéd.) – Carlson, Murchinson (obaja Kan.), 9 292 divákov.

Sprava: Ilya Nikulin z Ruska a Mika Pyorala z Fínska počas zápasu E - skupiny Rusko - Fínsko na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Bratislave. Bratislava, 9. máj 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Zľava: Alexei Tereshenko z Ruska a Mikko Koivu z Fínska počas zápasu E - skupiny Rusko - Fínsko na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Bratislave. Bratislava, 9. máj 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Zľava: Strelec prvého ruského gólu Nikolai Kulyomin a Alexandr Radulov, sklamaný fínsky hráč Ossi Vaananen (vľavo) počas zápasu E - skupiny Rusko - Fínsko na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Bratislave. Bratislava, 9. máj 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Radosť ruských hráčov po góle počas zápasu E - skupiny Rusko - Fínsko na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Bratislave. Bratislava, 9. máj 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Rusko: Barulin – Nikulin, Belov, Aťušov, Ťutin, Kalinin, Kornejev, Kulikov, Jemelin – Morozov, Zaripov, Zinoviev – Kovaľčuk, Tereščenko, Radulov – Ovečkinn, Gorovikov, Afinogenov – Kuľomin, Kajgorodov, Arťuchin

Fínsko: Vehanen (5. Lassila) – Lepistö, Salmela, Niskala, Välivaara, Väänänen, Puistola, Kukkonen, Jaakola – Pyörälä, M. Koivu, T. Ruutu – Aaltonen, N. Kapanen, Komarov – Granlund, Immonen, Pesonen – Lajunen, Pihlström, Nokelainen

Viačeslav Bykov (tréner Ruska): „Gratulujem fínskemu tímu k víťazstvu. Začali sme zápas veľmi dobre, okrem dvoch gólov sme mali šance na ďalšie, vďaka veľmi dobrej ofenzívnej hre našich obrancov. V druhej tretine sme však urobili dve chyby a už sa zápas odvíja úplne inak. Škoda, že sme nevyužili šance na začiatku tretej tretiny.“

Jukka Jalonen (tréner Fínska): „Mali sme veľmi ťažký vstup do zápasu, dve ruské akcie priniesli dva góly v našej sieti. Ešteže Lassila, ktorý prišiel do bránky, chytal vynikajúco. Potom naše formácie na oslabenia dokázali v polovici prvého dejstva ubrániť ruské presilovky. Druhá tretina bola pre nás veľmi dobrá, strelili sme dva góly. Hoci sme mali problémy v obrannej hre, dokázali sme zápas doviesť až do penaltového rozstrelu. A tie nám tu na šampionáte idú.“

Lepistö: „Bol to náročný zápas“

Pondelkový popoludňajší duel v kvalifikačnej E-skupiny medzi Ruskom a Fínskom priniesol veľmi vyrovnaný priebeh a o víťazovi sa rozhodlo až v samostatných nájazdoch. V nich boli úspešnejší Fíni, ktorí si pred štvrťfinále vypracovali výhodnejšiu pozíciu a v závislosti od výsledkov večerných duelov môžu v prvom vyraďovacom kole naraziť aj na Nórsko.

„Bol to náročný zápas. Súper dal veľmi rýchlo dva góly, ale nám sa podarilo vyrovnať. To nás môže pred ďalšími stretnutiami iba posilniť, najmä po morálnej stránke,“ povedal pre agentúru SITA fínsky obranca Sami Lepistö, ktorý v tejto sezóne pôsobil v zámorskej NHL v tímoch Phoenix Coyotes a neskôr Columbus Blue Jackets. „Pred súbojom sme sa vôbec nepozerali do tabuľky, koho môžeme dostať vo štvrťfinále. Samozrejme najradšej by sme sa vyhli Kanaďanom alebo Švédom a radšej by sme hrali proti Nórsku. Vyberať si už nemôžeme, musíme zdolať každého, ak chceme pomýšľať na najvyššie méty,“ dodal 26-ročný rodák z Espoo.

Vedu zo štvrťfinálovej matematiky nerobia ani Rusi. „Keď sa nám ujde do štvrťfinále Kanady, nič nenarobíme. Najlepšie by bolo hrať proti tomuto súperovi až vo finále. Ide o vyraďovaciu časť, tam si už súpera nemožno vyberať. Keď chceme získať zlato, musíme zdolať každého,“ poznamenala superhviezda ruského výberu aj zámorskej NHL Alexander Ovečkin. Jeho spoluhráč Nikolaj Kuľomin má podobný názor: „Nebudeme sledovať zápas Kanada – Švédsko, v ktorom sa rozhodne o našom súperovi. Odohrajú ho aj bez našej pozornosti. Skončí to rovnako, či to pozerať budeme alebo nie.“