Rusi ponúkli Ficovi výmenu lietadiel vo vládnej letke

Vladny special
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Rusko nám ponúklo vymeniť lietadlá z vládnej letky za nové. Ponuku sme dostali počas pracovnej návštevy premiéra Roberta Fica v Rusku na začiatku júna. Ako sa uvádza v materiáli o tejto návšteve, ktorý je predložený na stredajšie rokovanie vlády, ruská strana ponúkla možnosť výmeny dvoch opotrebovaných vládnych špeciálov za nové lietadlá ruskej výroby Suchoj Superjet 100 (dolet 6000 km) a Tu 204-300 (dolet 9600 km).

Obrazom: Návšteva Fica v Rusku

Ponuka odznela na rokovaní s ruským ministrom priemyslu a obchodu Denisom Manturovom. Ako informoval agentúru SITA Petar Lazarov z Tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra, ponukou sa zaoberajú, musia ju porovnať s tými, ktoré už majú. V každom prípade platí vyjadrenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, že akákoľvek obmena lietadiel vládnej letky je možná až po dohode naprieč politickými spektrom, pripomenul Lazarov.

Slovensko má dlhodobo problém s vládnou letkou. Tento rok si porucha vládneho špeciálu Tupolev 154 vyžiadala jeho opravu v ruskej Samare. V tom čase boli k dispozícii iba dve menšie lietadlá Jak 40, ktorými sa ale nedajú absolvovať dlhšie cesty. Ministerstvo vnútra dostalo už viacero ponúk na obmenu lietadiel. Rakúska letecká spoločnosť ponúkla rezortu dve stredne veľké lietadlá Fokker za naše dva menšie stroje Jak 40.

Slovensko by v tomto prípade muselo doplatiť 7,5 milióna eur. Ďalšia ponuka prišla zo Švajčiarska, ktoré nám ponúka airbus strednej kategórie. Ten by však stál podstatne viac ako sedem miliónov eur. Ministerstvo má tiež možnosť kúpiť leteckú sanitku s dvoma lôžkami, ponuka prišla z USA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR