Rusi sa zbavujú imigrantov, zatýkajú robotníkov

Rúško
Foto: SITA / AP

MOSKVA 28. októbra (WEBNOVINY) – Po proticudzineckých nepokojoch v Moskve pokračuje ruská polícia v zatýkaní zahraničných robotníkov. V pondelok zatkli zásahové jednotky asi 1000 ľudí najmä zo stredoázijských bývalých sovietskych republík Kirgizsko, Tadžikistan a Uzbekistan, uviedla agentúra Interfax.

Predtým zasiahla polícia na trhovisku Sadovod na juhovýchode ruského hlavného mesta proti predaju ilegálneho tovaru a preverovala porušenie ruského imigrantského zákona, povedal hovorca polície.

Zásah proti ilegálnym migrantom nariadil v reakcii na proticudzinecké nepokoje moskovský šéf polície Anatolij Jakunin.

Nepokoje vypukli v polovici októbra po zabití mladého Rusa, k čomu sa podľa polície medzičasom priznal muž z Azerbajdžanu. Vražda 25-ročného Jegora Ščerbakova vyvolala hnev proti moslimským imigrantom, desaťtisíce ktorých sa zhromaždili v Moskve na pouličných modlitbách pri príležitosti sviatku Íd al-Adhá. V reakcii na Ščerbakovovu vraždu demonštranti skandujúci nacionalistické slogany napadli trhovisko v Birjuľove, kde pracuje veľa imigrantov z Kaukazu a zo strednej Ázie. Ruská polícia po nepokojoch na trhovisku zadržala približne 1 200 ľudí.

Ľudskoprávni aktivisti kritizujú chýbajúcu utečeneckú politiku v Rusku. Zahraniční robotníci z Kaukazu a strednej Ázie žijú bez akýchkoľvek práv v barakoch a v pivniciach domov v Moskve, čo hnevá ich obyvateľov. Nekontrolovaná imigrácia vedie stále k nepokojom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom