Rusi zasiahli lietadlo s munícou aj zahraničných žoldnierov, v meste Svjatohirsk horí pravoslávny kláštor

Vojna na Ukrajine, Charkov
Zničená knižnica v jednej z kyjevských škôl po ruskom útoku. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 4. júna, 19:05

Ruská armáda ničí mosty v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny neďaleko strategického mesta Sjevjerodoneck, aby zabránila ukrajinským posilám zapojiť sa do boja o mesto. Povedal to v sobotu guvernér Luhanskej oblasti Serhyj Hajdaj.

Raketový útok na žoldnierov

Podľa jeho slov majú ruské sily v Sjevjerodonecku „vysoké straty“ a ukrajinská armáda ich z mesta vytláča. Informuje o tom portál bbc.com.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rusko uviedlo, že jeho ozbrojené sily neďaleko čiernomorského prístavu Odesa zostrelili ukrajinské vojenské dopravné lietadlo prevážajúce zbrane a muníciu. Ruský rezort obrany sa zároveň v sobotu vyjadril, že raketový útok v rovnakom regióne zasiahol stanovište „zahraničných žoldnierov“.

Zo Slovjanska utekajú ľudia

Ukrajinskí predstavitelia predtým viedli, že v Odeskej oblasti dopadla raketa na poľnohospodársky podnik. Ruské rakety podľa Moskvy zasiahli v Sumskej oblasti delostrelecké výcvikové centrum, v ktorom ukrajinských vojakov cvičili zahraniční inštruktori. Informuje o tom portál bbc.com.

Šéf vojenskej správy Slovjanska Vadym Ljach uviedol, že z mesta denne odchádzajú stovky ľudí a tento týždeň sa evakuácia takmer zdvojnásobila. Približne 70 až 100 ľudí sa každý deň evakuuje do mesta Dnipro a 100 až 200 ľudí denne odchádza do iných častí Ukrajiny, uviedol Ljach. Dodal, že „k odchodu ľudí donútil“ raketový úder, ktorý v utorok v meste zabil troch jeho obyvateľov. Informuje o tom portál cnn.com.

Zomreli traja ľudia

Traja ľudia zomreli a ďalší štyria boli zranení, keď ruská armáda v sobotu ostreľovala obytné oblasti mesta Mykolajiv na juhu Ukrajiny. Dvaja ľudia zomreli na mieste a jeden zraneniam podľahol pri prevoze do nemocnice.

„Lekári bojujú o život zranených,“ povedal starosta mesta Oleksandr Sienkevyč. Ruské ostreľovanie poškodilo tri výškové budovy. Informuje o tom portál cnn.com.

Požiar v kláštore

Drevený kláštor v meste Svjatohirsk na východe Ukrajiny v dôsledku bojov v sobotu zachvátil požiar. Uviedla to vo vyhlásení Ukrajinská pravoslávna cirkev.

„V dôsledku bojov vypukol na území Svjatohirskej lavry rozsiahly požiar. Plamene pohltili hlavný chrám,“ konštatovala cirkev. Nijaké obete hneď neboli hlásené. Informuje o tom portál cnn.com.

Pôvodný chrám v meste Svjatohirsk postavili v roku 1526. Donecká ciecéza uviedla, že chrám obnovili v roku 2005 s použitím tradícií ruskej drevenej architektúry zo 16. a 17. storočia.

Zelensyj odsúdil bombardovanie kláštora

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odsúdil bombardovanie dreveného kláštora v meste Svjatohirsk, ktorý v sobotu zachvátil požiar. „Okupanti vedia, čo bombardujú. Vedia, že na území Svjatohirskej lavry nie sú vojenské ciele, že sa tam pred bojmi ukrýva zhruba 300 ľudí, vrátane 60 detí,“ vyhlásil Zelenskyj.

Prezident zopakoval svoju výzvu na vylúčenie Ruska z Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). „Každý chrám, ktorý Rusko na Ukrajine spálilo, každá škola vyhodená do povetria, každý zničený pamätník dokazuje, že pre Rusko nie je miesto v UNESCO,“ dodal ukrajinský prezident. Informuje o tom portál bbc.com.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Volodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie UNESCO Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru