Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rusini
Foto: SITA/ Marián Angelovič
20. 06. 2013 17:06 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Rusíni chcú za splnomocnenca Michala Kaliňáka

PREŠOV 20. júna (WEBNOVINY) – Rusínska obroda na Slovensku navrhuje na post splnomocnenca pre národnostné menšiny a etnické skupiny Michala Kaliňáka, súčasného hovorcu rezortu školstva.

Oficiálny návrh zaslali dnes na Úrad vlády Slovenskej republiky. Agentúru SITA o tom informoval predseda Rusínskej obrody na Slovensku Vladimír Protivňák.

Podľa jeho vyjadrenia majú mandát od siedmich rusínskych organizácií, s ktorými rokovali. Pôvodne boli v hre tri mená, nakoniec sa zhodli na Kaliňákovi, ktorý podľa nich najlepšie pozná rusínske regióny a preto bude vhodným kandidátom.

Protivňák uviedol, že Rusínska národnostná menšina sa pri poslednom sčítaní v roku 2011 zaradila čo do počtu obyvateľov, po Maďaroch a Rómoch, na tretie miesto a predstavuje silnú národnostnú menšinu na Slovensku.

Zhodli sa na Kaliňákovi

Reagujúc na vzniknutú situáciu po odvolaní splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre národnostné menšiny a etnické skupiny, keď László Nagy 4. júna odovzdal premiérovi Robertovi Ficovi abdikačný list, Rusínska obroda na Slovensku (ROS), po konzultácii so zástupcami najpočetnejších a rozhodujúcich organizácií v rusínskom národnostnom hnutí, prerokovala problematiku splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny a etnické skupiny. Po rokovaniach dospeli k zhode na mene Michal Kaliňák.

Protivňák uviedol, že rokovali so zástupcami združení Mladí Rusíni, Združenie inteligencie Rusínov, s ľuďmi združenými pri Divadle Alexandra Duchnoviča a rôznymi občianskymi združeniami, ktoré sa angažujú v oblasti podpory Rusínov.

Občianske združenie ROS

ROS vznikla v marci 1990 ako občianske združenie, ktoré si dalo za cieľ rozvinúť obrodzovací proces Rusínov, národnosti, ktorá bola v predošlom období administratívne a politicky takmer zlikvidovaná (ide o známy proces násilnej ukrajinizácie tohto etnika).

Za uplynulých 22 rokov si vybudovala silné postavenie, stala sa najmasovejšou organizáciou a v podstate dominantným zástupcom tohto etnika, uvádza sa v písomnej správe, ktorú dnes zaslala ROS médiám. Združila okolo seba aj celý rad ďalších vplyvných rusínskych organizácií, ktoré vznikali na báze profesionálnych skupín, ako sú inteligencia, mládež, spisovatelia, kultúra, cirkev a ďalšie.

Michal Kaliňák v minulosti pôsobil v rusínskom hnutí ako aktívny funkcionár ROS, má prehľad o národnostnom hnutí v Slovenskej republike, pôsobí v samospráve a má dlhoročné skúsenosti v činnosti mimovládneho sektora, čo predstavitelia ROS považujú za výrazné predpoklady jeho úspešného pôsobenia na poste vládneho splnomocnenca pre národnostné menšiny.

V súčasnom období vykonáva funkciu riaditeľa Tlačového a informačného odboru Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Je tiež poslancom mestského zastupiteľstva v Prešove.

Odporúčané články

Menšiny na Slovensku málo zasahujú do života našej krajiny Rusíni sa stali treťou najpočetnejšou národnosťou v SR

Neprehliadnite

Foto: Kiska sa stretol s Beblavým a Trubanom, hovorili o možnostiach spolupráce Šéfka firmy v Poľsku nezavolala záchranku nelegálnemu zamestnancovi, mŕtvolu odviezla do lesa Video: Neďaleko jazera Müritzsee sa zrazili dve stíhačky Eurofighter Video: Šesť zadržaných počas akcie Rokok obvinili z drogovej trestnej činnosti Limity na financovanie politických strán sú podľa Bugára potrebné, ale návrh Danka ešte nevidel Zimné olympijské hry 2026 budú v Taliansku, Miláno uspelo so svojou kandidatúrou Poslanci budú opäť vyberať mená kandidátov na sudcov, v parlamente bude ďalšia voľba

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X