Ruská stíhačka sa takmer zrazila s prieskumným lietadlom USA

Suchoj Su 27
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 12. júna (WEBNOVINY) – Ruská bojová stíhačka preletela minulý mesiac nad Čiernym morom len tri metre od prieskumného lietadla amerického letectva. Vo štvrtok to televíznej stanici ABC News potvrdili nemenované zdroje z amerického ministerstva obrany. Incident sa stal 30. mája v medzinárodnom vzdušnom priestore.

Ruský stroj typu Suchoj Su-27 letel v rovnakej výške vedľa amerického lietadla RC-135, náhle sa k nemu priblížil a potom opustil oblasť. Pentagon považuje tento manéver ruského pilota za nebezpečný. Nie je známy, či USA diplomaticky protestovali, v podobných prípadoch však Rusko svoju vinu plne popiera.

Podobných nebezpečných incidentov za účasti ruských lietadiel sa stalo v poslednej dobe niekoľko. V apríli sa ruské lietadlo nad Baltským morom nebezpečnej priblížilo k inému americkému prieskumnému stroju. Oba opäť leteli v medzinárodnom vzdušnom priestore. Pentagon začiatkom júna zverejnil video ukazujúce ruskú stíhačku SU-24 prelietavajúcu tesne nad americkým torpédoborcom, ktorý sa plavil v Čiernom mori.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom