Ruska Zajcevová získala jubilejný triumf, Kuzminová 23.

Bez názvu
Ruska Oľga Zajcevová Foto: SITA/AP

HOCHFILZEN 16. decembra (WEBNOVINY) – Suverénnou víťazkou piatkových rýchlostných pretekov žien na 7,5 km v rámci 3. kola Svetového pohára v biatlone v rakúskom Hochfilzene sa stala skúsená 33-ročná Ruska Oľga Zajcevová. O takmer 14 sekúnd pomalšia bola strieborná Darja Domračevová z Bieloruska, bronz si vybojovala Švédka Helena Ekholmová, ktorá zaostala už o viac ako pol minúty.

Slovenkám sa absolútne nevydarila streľba. Anastasia Kuzminová desiatimi výstrelmi trafila iba šesť terčov, za zvyšné štyri musela ísť na trestné okruhy a nakoniec skončila dvadsiata tretia. Ďalšie dve slovenské biatlonistky sa nekvalifikovali ani do sobotných stíhacích pretekov, v ktorých bude štartovať 60 najlepších z piatkového šprintu.

Zajcevová s desiatym víťazstvom

Janka Gereková v ľahu namierila mimo iba raz, v stoji jej však ostali stáť až štyri terčíky. Zakrúžila teda na 150 m dlhom okruhu spolu až päťkrát a v konečnej 95-mennej výsledkovej listine sa zaradila na 63. miesto. Martina Chrapánová bola iba o jeden presný výstrel lepšia (1+3), ale bežecky zaostala, obsadila 67. priečku.

Dvojnásobná olympijská víťazka a trojnásobná majsterka sveta Oľga Zajcevová dosiahla svoje jubilejné desiate prvenstvo v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus, prvé v aktuálnej sezóne. Ani jej sa nepodarilo zostreliť všetkých desať terčíkov, ale s jedným trestným okruhom a s vynikajúcim bežeckým výkonom bola suverénne najlepšia.

Vedúca pretekárka celkovej klasifikácie SP i hodnotenia rýchlostných pretekov Nemka Magdalena Neunerová skončila štvrtá. Stačilo jej to na to, aby si udržala žlté i červené štartové číslo. Slovenky zaznamenali zosun z pozícií. Anastasia Kuzminová síce v celkovom poradí ostala deviata, ale v hodnotení šprintu vypadla z elitnej desiatky, je jedenásta. Janka Gereková sa ani v jednom poradí neudržala medzi najlepšou päťdesiatkou.

Azda najväčším prekvapením pretekov bolo 6. miesto Číňanky Ťia-lin Tchang, ktorá bola jednou z troch pretekárok z celého štartového poľa, ktoré zvládli obe strelecké položky bez jediného zaváhania. Doteraz bolo najlepším výsledkom sezóny tejto 20-ročnej biatlonistky 78. miesto z minulotýždňového šprintu takisto v Hochfilzene.

Výsledky – rýchlostné preteky žien na 7,5 km – Hochfilzen:

1. Oľga Zajcevová (Rus.) 20:36,6 min (1 trestný okruh), 2. Darja Domračevová (Biel.) +13,9 s (2), 3. Helena Ekholmová (Švéd.) +30,2 (1), 4. Magdalena Neunerová (Nem.) +44,9 (2), 5. Vita Semerenková (Ukr.) +55,7 (1), 6. Marie Dorinová-Habertová (Fr.) +59,6 (1) a Ťia-lin Tchang (Čína) +59,6 (0), … 23. Anastasia Kuzminová +1:36,8 (4), 63. Janka Gereková +3:07,4 (5), 67. Martina Chrapánová (všetky SR) +3:18,1 (4)

Poradie v celkovej klasifikácii SP po šiestich pretekoch z 26 naplánovaných:

1. Magdalena Neunerová (Nem.) 307 bodov, 2. Darja Domračevová (Biel.) 279, 3. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 261, 4. Oľga Zajcevová (Rus.) 227, 5. Helena Ekholmová (Švéd.) 206, 6. Tora Bergerová (Nór.) 200, … 9. Anastasia Kuzminová 175, 51. Janka Gereková (obe SR) 24

Poradie v hodnotení rýchlostných pretekov po tretích pretekoch z desiatich naplánovaných:

1. Magdalena Neunerová (Nem.) 163 bodov, 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 134, 3. Darja Domračevová (Biel.) 134, 4. Oľga Zajcevová (Rus.) 120, 5. Helena Ekholmová (Švéd.) 107, 6. Synnöve Solemdalová (Nór.) 99, … 11. Anastasia Kuzminová 78, 52. Janka Gereková (obe SR) 8