Ruské voľby boli ako hra pre jedného hráča, uviedla OBSE

Bez názvu
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

MOSKVA 5. decembra (WEBNOVINY) – Vládnuca strana Jednotné Rusko síce zvíťazila v nedeľných parlamentných voľbách, tesná väčšina v parlamente je však úderom pre súčasného premiéra Vladimira Putina, ako aj zostavovateľa budúcej vlády, prezidenta Dmitrija Medvedeva. Prípady častého porušenia zákona okrem toho konštatovala Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Podľa organizácie, ktorá monitorovala 115 volebných miestností, hlasovanie „charakterizovali časté procedurálne porušenia a prípady zjavnej manipulácie s hlasovacími lístkami ako aj viacnásobné hlasovanie.“ Konštatovala tiež, že predvolebnú kampaň narušilo obmedzovanie politickej súťaže a nezávislosti médií. Ako povedala švajčiarska diplomatka a vedúca misie OBSE Heidi Tagliaviniová, „tieto voľby boli ako hra, v ktorej mohli ísť na ihrisko len niektorí hráči, a ktorá bola naklonená len jednému hráčovi.“

OBSE manipuláciu v prospech vládnucej strany Jednotné Rusko konštatovala aj napriek sklamaniu, ktoré nepochybne prežíva jej líder Putin a Medvedev. Už predvolebné prieskumy však ukazovali prudký pokles Putinovej popularity, ako aj to, že strana nezíska ústavnú väčšinu.

Jednotné Rusko, ktoré denník Vedomosti označil za „stranu menšiny,“ síce získalo polovicu hlasov ruských voličov, v niektorých regiónoch však jej podpora nedosiahla ani 30 percent. „Je to obrovský rozdiel oproti roku 2007, keď Putin a jeho strana získali viac ako 64 percent oproti terajším 49,54 percentám,“ uviedol predseda volebnej komisie Vladimir Churov po spočítaní 96 percent hlasov.

Jednotné Rusko zostalo síce neporazené vo všetkých 83 ruských regiónoch, nedosiahlo však viac ako tretinu hlasov vo viacerých husto obývaných oblastiach, čo je veľký zvrat oproti predchádzajúcej dominancii. Najhorší výsledok zaznamenalo v regióne Jaroslavľ severne od Moskvy, iba 29 percent, čo je len o päť percent viac ako komunistická strana.

Putin v centrále strany po boku s Medvedevom vyhlásil, že „dokážu zaistiť stabilný rozvoj krajiny.“ Pri podpore polovice ruských voličov má aj podľa Medvedeva Jednotné Rusko morálne právo pokračovať v danom kurze. Voľby podľa prezidenta ukázali aj to, že napriek pochybnostiam demokracia v Rusku funguje.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom