Ruskí tajní rokujú s americkou FBI o Edwardovi Snowdenovi

Snowden
Edward Snowden Foto: SITA/AP

MOSKVA 26. júla (WEBNOVINY) – Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) rokuje s americkým Federálnym úradom pre vyšetrovanie (FBI) o osude bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena, ktorý uviazol na moskovskom letisku.

Informoval o tom v piatok hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Ako však zdôraznil, Kremeľ do rokovaní o 30-ročnom Američanovi, ktorého v Spojených štátoch obvinili zo špionáže, zapojený nie je.

Peskov uviedol, že prezident Vladimir Putin je odhodlaný nedovoliť, aby spor okolo Snowdena poškodil vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom, bez ohľadu na to, ako sa situácia vyvinie. „Hlava štátu vyjadrila pevné odhodlanie nedovoliť to,“ povedal hovorca novinárom. Zopakoval tiež postoj Ruska, že „nikoho nevydali, nevydávajú a ani nebudú vydávať“.

Rusko odmieta vydať Snowdena, ktorý odhalil sledovacie programy amerických tajných služieb, do Spojených štátov. Momentálne sa už vyše mesiaca nachádza na moskovskom letisku Šeremetevo, kam priletel ešte v júni z Hongkongu. Vzhľadom na neplatné doklady však nemôže opustiť tranzitnú zónu a vstúpiť na územie Ruska. Krajina momentálne zvažuje jeho žiadosť o dočasný azyl.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij PeskovEdward SnowdenVladimir Putin