Rusko bude spolupracovať na obrannom štíte i Afganistane

Medvedev
Foto: SITA/AP

LISABON 20. novembra (WEBNOVINY) – NATO a Moskva sa dohodli na spolupráci na plánovanom protiraketovom štíte nad Európou ako aj posilnení zásobovania zahraničných jednotiek v Afganistane cez územie Ruska. Ruský prezident Dmitrij Medvedev označil prvý summit s alianciou po dvoch rokoch za úspech a vyhlásil, že „obdobie veľmi komplikovaných napätých vzťahov je zažehnané“. Jeho sobotňajšie rokovania v Lisabone s predstaviteľmi NATO sa pritom konali po prvýkrát od roku 2008, keď Moskva viedla vojnu v Gruzínsku.

NATO a Rusko sa dohodli na spolupráci pri rozmiestnení častí obranného štítu a deklarovali, že pre seba nie sú žiadnou hrozbu. Oznámil to po rokovaniach generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen. „Hoci dnes čelíme mnohým bezpečnostným výzvam, navzájom pre seba hrozbu nepredstavujeme,“ uviedol. Najvyšší predstavitelia členských krajín Severoatlantickej aliancie sa dohodli na vytvorení nového protiraketového obranného štítu nad Európou už v piatok, pričom spolupráci pri jeho vytváraní ponúkli aj Rusku. „Veľmi ma teší, že prezident Medvedev prijal túto ponuku,“ zdôraznil Rasmussen. Rusko pritom v minulosti ostro kritizovalo plán raketovej obrany Spojených štátov, ktorý považovalo za priamu hrozbu.

Moskva a aliancia sa tiež dohodli na rozšírení možností zásobovania medzinárodných síl ISAF v Afganistane cez územie Ruska. Šéf NATO nešiel do detailov dohody, podľa nemenovaných zdrojov by však malo ísť o povolenie prevážať zásoby do a z Afganistanu prostredníctvom ruských železníc. Predchádzajúce dohody povoľovali len privážanie zásob do Afganistanu, pričom niektoré vojenské vybavenie, ako napríklad obrnené vozidlá, neboli povolené. Aliancia tak bola nútená používať nebezpečnejšie cesty cez nepokojný Pakistan.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Fogh RasmussenDmitrij Medvedev