RUSKO: Japonci preháňajú, chcú zarobiť na poistke

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Fukušima Foto: SITA/AP

SANJA 13. apríla (WEBNOVINY) – Kríza v japonskej elektrárni Fukušima sa nedá porovnávať s haváriou v sovietskom Černobyli. V stredu to vyhlásil šéf ruského nukleárneho úradu Rosatom. Naznačil pritom, že Tokio pri informovaní o Fukušime „preháňa“, pričom motivovať ho k tomu majú finančné pohnútky.“Je pre mňa ťažké odhadnúť, prečo japonskí kolegovia prijali také rozhodnutie,“ povedal Sergej Kirijenko reportérom v juhočínskom meste Sanja v predvečer summitu krajín tzv. skupiny BRIC.

„Predpokladám, že ide skôr o finančnú ako jadrovú otázku,“ dodal šéf Rosatom-u, ktorý v Rusku dohliada na dodržiavanie predpisov v atómových zariadeniach. Kirijenko naznačil, že Japonci chcú týmto spôsobom zarobiť na „poistke“.

Rus reagoval na utorkové správy, podľa ktorých japonské úrady zvýšili stupeň závažnosti jadrovej havárie v atómovej elektrárni Fukušima na najvyššiu úroveň na medzinárodnej stupnici nukleárnych nehôd. Najvyšší siedmy stupeň doteraz pridelili len jadrovej katastrofe v Černobyli.

Dvadsať rokov neobývateľlná
Japonsko
Foto: SITA/AP

Evakuačná zóna v okolí jadrovej elektrárne Fukušima I poškodenej ničivým zemetrasením by mohla byť v nasledujúcich 20 rokov neobývateľná. Informovala o tom v utorok spravodajská agentúra Džidži citujúca poradcu vlády Keničiho Macumota. Ten premiérovi Naotovi Kanovi navrhol, aby vo vnútrozemí nechal vybudovať ekologické mesto pre 50 až 100 tisíc ľudí, ktorí budú musieť svoje domy v okolí elektrárne opustiť.

Japonská vláda v pondelok oznámila, že rozšíri evakuačnú zónu v okolí jadrovej elektrárne Fukušima I, z ktorej po marcovom zemetrasení a tsunami unikajú rádioaktívne látky. Okrem terajšieho 20-kilometrového okruhu sa bude povinná evakuácia týkať aj obyvateľov niektorých vzdialenejších oblastí, kde sa predpokladá zvýšená úroveň radiácie. Dôvodom najnovšieho opatrenia majú byť obavy z dlhodobých účinkov žiarenia na ľudí.

Zemetrasenie a vyvolané vlny tsunami, ktoré 11. marca zasiahli severovýchodné pobrežie ostrova Honšu, si vyžiadali najmenej 13 tisíc potvrdených obetí, 15 tisíc ďalších ľudí je sále nezvestných.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať