Rusko je ochotné predĺžiť prestávku v náletoch na Aleppo

Aleppo
Zničená budova v sýrskom meste Aleppo. Foto: Syria Civil Defense White Helmets via AP

BERLÍN 20. októbra (WebNoviny.sk) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande ostro kritizovali bombardovanie sýrskeho mesta Aleppo, ktoré vykonávajú ozbrojené sily ruskej a sýrskej armády. „To, čo sa deje v Aleppe, je skutočným vojnovým zločinom,“ konštatovali politici v noci zo stredy na štvrtok po skončení trojstranného rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Berlíne.

Merkelová označila rokovania o Sýrii za veľmi ťažké

Prvou požiadavkou je podľa Hollanda „ukončenie bombardovania… ruskými a sýrskymi lietadlami“.

Hollande zároveň naznačil, že jeho osobným dojmom zo stretnutia s Putinom je, že prestávka v bojoch v Aleppe sa môže ešte predĺžiť. „Nemôžem sa vcítiť do jeho (Putinovej) kože, ale pochopil som, že pôjde cez ohlásených osem hodín,“ uviedol Hollande po nočnom rokovaní. Merkelová označila rokovania o Sýrii za veľmi ťažké.

Rusko na štvrtok ohlásilo niekoľkohodinovú prestávku v bojoch v Aleppe, kde pod leteckým krytím ruských bombardérov útočí sýrska armáda.

Prezident Putin v Berlíne pripustil, že tento čas sa môže predĺžiť. „Informovali sme ich o našom zámere pokračovať s prestávkou v leteckých útokoch, pokiaľ to bude možné a s ohľadom na situáciu na sýrskom území,“ vyhlásil Putin po rokovaniach s nemeckými a francúzskymi partnermi. „Sme pripravení to takto ponechať tak dlho, pokým nebudú boje s povstaleckými útvarmi zakorenenými v Aleppe,“ dodal.

Hovorili aj o Ukrajine

Prvá časť stretnutia najvyšších predstaviteľov Nemecka, Francúzska a Ruska v Berlíne sa konala aj za účasti ukrajinského prezidenta Petra Porošenka a témou bol konflikt na Ukrajine. Merkelová, Hollande a Putin sa po odchode Porošenka v druhej časti rokovaní zamerali na Sýriu.

Prerušenie bojov o sýrske mesto Aleppo, ktoré ohlásilo na štvrtok Rusko, potrvá podľa poslednej aktualizácie ruskej armády namiesto pôvodne plánovaných ôsmich až 11 hodín. Prerušenie paľby označované ako „humanitárna prestávka“ by malo po novom trvať od 8.00 do 19.00 h miestneho času (7.00-18.00 h SELČ).

Cieľom predĺženia o tri hodiny je poskytnúť zástupcom OSN a Červeného polmesiaca dostatok času na evakuáciu chorých a zranených ľudí z obliehaných častí Aleppa pod kontrolou povstalcov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováFrançois HollandeFrancois HollandeVladimir Putin