Rusko najúspešnejšie na ME v krasokorčuľovaní

Pľuščenko

TALLINN 24. januára (WEBNOVINY) – Reprezentanti Ruska sa stali najúspešnejšou krajinou na majstrovstvách Európy v krasokorčuľovaní v estónskom Tallinne. S výnimkou súťaže žien, kde získala zlato Talianka Carolina Kostnerová, vyhrali zástupcovia krasokorčuliarskej veľmoci všetky súťaže. Medzi mužmi sa presadil Jevgenij Pľuščenko, v športových dvojiciach Juko Kavagutiová, Alexander Smirnov a v tancoch Oxana Domninová s Maximom Šabalinom. Rusko navyše získalo aj dve bronzové medaily a od zimných olympijských hier 2006 v Turíne je to jeho najlepšia bilancia na vrcholnom medzinárodnom podujatí. Ruskou hviezdou je predovšetkým Jevgenij Pľuščenko. Aj jeho zásluhou získalo Rusko vôbec prvú medailu v individuálnej súťaži na ME od roku 2006. Dvadsaťsedemročný Petrohradčan pri svojej prvej veľkej súťaži od Turína 2006 ukázal, že je stále schopný bojovať s oveľa mladšími súpermi a predviesť aj najnáročnejšie skoky. „Cítim sa zdravý, je to dobré. Rýchlosť jazdy a kroky sa neustále zlepšujú. Nemôžem však prepadnúť eufórii, najdôležitejšia súťaž ma stále len čaká,“ naznačil Pľuščenko medailové ambície na ZOH vo Vancouveri.

Slovenské krasokorčuľovanie v súčasnosti nemá vhodné podmienky na rozvoj talentov a jeho zástupcovia nebojovali v Tallinne o popredné priečky. Do finálových programov sa dostala iba Ivana Reitmayerová, ktorá napokon skončila pätnásta. Jej brat Peter (24. miesto), športová dvojica Gabriela Čermanová, Martin Hanulák (19.) i tanečný pár Nikola Višňová, Lukáš Csolley (20.) doplatili na nové pravidlá, podľa ktorých do finálových voľných programov postupuje 20 najlepších jednotlivcov a 16 párov. Ak by sa súťažilo ešte podľa vlaňajších, vo finále by nechýbali ani oni.

Posledná tretia zlatá z Tallinnu pre Rusko zásluhou tanečníkov na ľade Oxany Domninovej s Maximom Šabalinom bola zároveň jubilejnou stou pre túto krajinu z krasokorčuliarskeho kontinentálneho šampionátu. Medzinárodná korčuliarska únia (ISU) eviduje vo svojich štatistikách Rusko ako nástupnícku krajinu bývalého ZSSR. Ruskí krasokorčuliari získali v histórii kontinentálnych šampionátov už 274 medailí.

Východoeurópska krajina je suverénne najúspešnejšou v histórii, druhé Nemecko získalo 46 zlatých medailí a celkovo 142 cenných kovov. Tretie je Rakúsko. Medzi najlepšími nechýba ani Československo, ktorého zástupcovia nazbierali 16 zlatých medailí. Až deväť z nich vybojovali Slováci – Ondrej Nepela (5), Karol Divín (2) a Jozef Sabovčík (2). V ére samostatného Slovenska si ešte nepripísal na ME medailu ani jeden krasokorčuliar spod Tatier.