Rusko nevyšle do Venezuely jednotky, Putin varoval aj pred nekontrolovaným pretekov v zbrojení

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, Alexej Družinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.

PETROHRAD 6. júna (WebNoviny.sk) – Moskva nemá v pláne vyslať svoje jednotky na podporu venezuelského lídra Nicolása Madura, uviedol ruský prezident Vladimir Putin. Ruskí experti boli podľa neho vo Venezuele pre servis ruských zbraní, ktoré si kúpil Caracas.

Nebudujeme tam základne ani tam nevysielame vojakov. Dodržíme však naše záväzky v oblasti vojenskej a technickej spolupráce,“ povedal Putin.

Sankciami utrpeli bežní ľudia

Ruský prezident odpovedal vo štvrtok na otázky šéfov medzinárodných tlačových agentúr na investičnom fóre v Petrohrade. Americkými sankciami proti Venezuele podľa neho utrpeli bežní ľudia. Washington tiež varoval pred použitím sily.

Rusko podporuje venezuelského prezidenta Nicolása Madura, zatiaľ čo Spojené štáty a desiatky ďalších krajín uznali za dočasného prezidenta Venezuely opozičného lídra Juana Guaidóa.

Ruský prezident rovnako varoval, že neochota Spojených štátov začať rozhovory o obnovení kľúčovej dohody Nový START o kontrole zbraní, ktorá vyprší v roku 2021, zvyšuje hrozbu nekontrolovaných pretekov v zbrojení. Dohoda limituje obe krajiny rozmiestniť maximálne 1 550 jadrových hlavíc. Putin rovnako kritizoval Spojené štáty zo stiahnutia sa z inej kľúčovej dohody o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu schopných niesť jadrové hlavice z roku 1987 (INF Treaty). Odmietol tiež tvrdenia Washingtonu z porušenia dohody.

Nezasahovali do žiadnych volieb

Putin na tlačovej konferencii tiež odmietol zasahovanie do amerických prezidentských volieb v roku 2016. „Nezasahovali sme, nezasahujeme a nebudeme zasahovať do akýchkoľvek volieb,“ povedal. Argumentoval, že vláda nemôže zakázať ruským občanom vyjadrovať svoje postoje na internete.

Ruský prezident nie je urazený, že ho Veľká Británia nepozvala na oslavy Dňa D – 75. výročia vylodenia spojencov v Normandii. Ako uviedol, „má množstvo iných vecí na práci„. Putin sa v stredu počas osláv stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Moskva sa na Dni D v roku 1944 nezúčastnila, avšak sovietske úsilie bolo kľúčovým pri porážke nacistov v druhej svetovej vojne. Putin bol na oslavách vylodenia spojencov pred piatimi rokmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin