Rusko podá trestné oznámenie, v prípade údajnej objednávky Volzovej vraždy vraj nesedí veľa tvrdení

Pavol Rusko
Exriaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko pred tlačovou besedouy na tému: Čas na pravdu a priznanie, v súvislosti s objednávkou vraždy svojej niekdajšej spoločníčky Silvie Volzovej a spoluobvinením so zadržaným Mariánom K. pre miliónové zmenky a daňové trestné činy. Brataislava, 17. december 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 17. decembra (WebNoviny.sk) – Je absurdné tvrdiť, že zo smrti Silvie Volzovej by som mal finančný prospech. Na tlačovej besede to v pondelok uviedol obvinený exriaditeľ TV Markíza Pavol Rusko. Polícia ho totiž obvinila, že si v 90-tych rokoch objednal likvidáciu svojej obchodnej spoločníčky u Mikuláša Černáka.

Podľa Ruska v tomto prípade nesedí viacero tvrdení vyšetrovateľa, ako ani Černáka a Miloša Kaštana, ktorí proti nemu vypovedajú. Keď podľa Ruska v roku 1995 vznikla spoločnosť Markíza Slovakia, ako držiteľ vysielacej licencie podpísala zmluvu so spoločnosťou TV Markíza, ktorá zabezpečovala výrobu televízneho vysielania.

Volzová podľa Ruska nikdy nemala podiel v televízii, bola len spolumajiteľkou Markíza Slovakia. Táto spoločnosť mala dostávať 10 % zisku televízie, teda podiel Volzovej bol 5 % ziskov. „Ak toto má byť vysoká majetková hodnota, tak to je na zamyslenie,“ povedal.

Nikdy nebol vo firme Mikuláša Černáka

O zmenách vo vlastníckej štruktúre v Markíza Slovakia by podľa Ruska musela rozhodovať Rada pre rozhlasové a televízne vysielanie. Preto je podľa neho nezmyslel, že by Volzovú mohol prinútiť previesť jej podiel na neho a následne ju dať odstrániť, keďže by to mohlo viesť k zániku licencie.

Rusko tiež tvrdí, že nikdy nebol vo firme Mikuláša Černáka a nestretol sa ani s členmi skupiny sýkorovcov. Podľa obvinenia ich on najal, aby Volzovú sledovali. Podľa Ruska sa však vtedy Volzová neskrývala, preto by bolo absurdné platiť niekomu peniaze za jej sledovanie.

Tiež tvrdí, že ešte v čase mečiarizmu stál proti vládnej moci, preto, keby si objednal vraždu, mohol ho každý, kto o tom vedel v tom čase, zdiskreditovať. Černák, ktorý bol vtedy vo väzbe, by podľa Ruska dostal za jeho diskreditáciu „slobodu a pol Slovenska“.

Diskreditovať ho tiež v tejto súvislosti mohli Peter Steinhübel a Peter Čongrády, ktorí chceli podľa Ruska získať Markízu. Volzová mala navyše podľa Ruska vtedy Čongrádyho ochranku a podpísala mu neexistujúci dlh, na základe ktorého chcel prebrať televíziu.

Podá trestné oznámenie

Podľa Ruska tvrdenia zozbierané vyšetrovateľom potvrdil len jeden svedok z 55, pričom išlo len o „Černákovho štartéra“. O Volzovej povedal, že nikdy do spoločnosti nepriniesla ani euro. „Nie jej to obeť, ale agresor, ktorý nám priviedol na krk podsvetie,“ vyhlásil.

Obvinenie voči svojej osobe označil za zastrašovanie, demonštráciu sily a snahu zlomiť ho, keď bol minulý rok vo väzbe. Dodal, že v tejto súvislosti podá na generálnu prokuratúru trestné oznámenie na skupinu neznámych osôb pre diskreditáciu jeho osoby.

Exminister hospodárstva a bývalý riaditeľ TV Markíza čelí takisto s väzobne stíhaným podnikateľom Marianom K. obvineniu z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov spolu so zločinom marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva.

Ide o zmenky v hodnote približne 70 miliónov eur, ktorých podpis Rusko priznal a Marian K. sa následne ich vyplatenia domáhal súdnymi žalobami. Pravosť zmeniek od začiatku spochybňovala TV Markíza ako žalovaný v druhom rade. K tejto kauze Rusko povedal dnes len to, že vo veci predložili s advokátom „nové kľúčové dôkazy“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mikuláš ČernákPavol RuskoPeter ČongrádySilvia Volzová
Firmy a inštitúcie TV Markíza