Rusko pomohlo Severnej Kórey s vypustením špionážneho satelitu, tvrdia Juhokórejčania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KĽDR, špionážny satelit
Vodca KĽDR Kim Čong-un. Foto: archívne, Korean Central News Agency/Korea News Service via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Severná Kórea dostala tento týždeň pomoc od Ruska pri úspešnom vypustení špionážneho satelitu na obežnú dráhu. Ako referuje web news.sky.com, tvrdia to členovia juhokórejského parlamentného výboru pre spravodajské služby v krajine Yoo Sang-Bum a Youn Kun-Young.

Nezákonná dohoda so Severnou Kóreou

„Národná spravodajská služba vyhodnotila, že Rusko poskytlo pomoc,“ povedal Yoo. Voči tomuto vyhláseniu sa však ostro ohradila hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová.

„Obvinenia, ktoré boli proti nám vznesené, sú nepodložené a nemajú žiadne dôkazy,“ poprela akúkoľvek nezákonnú dohodu so Severnou Kóreou.

KĽDR zakazujú vypúšťanie satelitov rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, keďže je to vnímané ako krytie pre testy technológií rakiet dlhého doletu. Severná Kórea argumentuje, že má suverénne a legitímne práva na vysielanie satelitov na obežnú dráhu, aby mohla čeliť tomu, čo nazýva zintenzívňujúcimi sa vyhrážkami zo strany USA a spojencov.

Krátke obdobie zlepšovania vzťahov

Južná Kórea na toto konanie reagovala čiastočným pozastavením dohody s Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR) o znížení napätia z roku 2018 a obnoví letecký dohľad na hranici.

Dohoda z roku 2018, ktorú Soul a Pchjongjang uzavreli počas krátkeho obdobia zlepšovania vzťahov, vytvorila nárazníkové a bezletové zóny popri vysoko stráženej hranici medzi Kóreami. Podľa dohody boli krajiny povinné zastaviť vzájomný letecký prieskum v prvej línii aj cvičenia ostrej streľby a odstrániť niektoré zo svojich strážnych stanovíšť a nášľapných mín v pohraničných oblastiach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária ZacharovováYoo Sang-bum
Firmy a inštitúcie Bezpečnostná rada OSN