Rusko prehralo s Gréckom a na európskom šampionáte dohralo

Grécko - Rusko
Fanúšikovia Grécka v zápase ich tímu proti Rusku. Foto: SITA/AP

VARŠAVA 16. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Grécka zvíťazili v sobotňajšom zápase A-skupiny na majstrovstvách Európy v poľskej Varšave nad Ruskom 1:0 a spoločne s Českom postúpili do štvrťfinále.

O jediný gól sa postaral v nadstavenom čase prvého polčasu Giorgos Karagunis, ktorý prízemnou strelou prekonal Malafejeva.

Favorizovaní Rusi nezvládli najdôležitejší duel v skupine a lúčia sa so šampionátom. Majstri Európy 2004 Gréci postupujú z druhého miesta.

Vo štvrťfinále im však bude chýbať kapitán Karagunis, ktorý videl v sobotu druhú žltú kartu na ME 2012.

A-skupina (Varšava/Poľ.):

Grécko – Rusko 1:0 (1:0)

Gól: 45.+ Karagunis, ŽK: 61. Karagunis – 61. Aňukov, 69. Žirkov, 70. Dzagojev, 90.+ Pogrebňak, rozhodovali: J. Eriksson – Wittberg, Klasenius (všetci Švéd.), 55 000 divákov

Grécko: Sifakis – Torosidis, Papastathopoulos, K. Papadopoulos, Tzavellas – Katsuranis, Maniatis – Salpingidis (83. Ninis), Karagunis (67. Makos), Samaras – Gekas (64. Holebas)

Rusko: Malafejev – Aňukov (81. Izmailov), A. Berezuckij, Ignaševič, Žirkov – Širokov, Denisov, Glušakov (72. Pogrebňak) – Dzagojev, Keržakov (46. Pavľučenko), Aršavin

Obrazom: Favorizovaní Rusi prehrali s Gréckom a na šampionáte končia

Ruský fanúšik v hľadisku v zápase Grécko - Rusko. Foto: SITA/AP

Ruskí fanúšikovia počas zápasu Grécko - Rusko. Foto: SITA/AP
Ruská fanúšička bozkáva maskota majstrovstiev Európy vo futbale počas zápasu Grécko - Rusko. Foto: SITA/AP
Futbalisti Grécka a Ruska počúvajú hymny oboch krajín pred ich vzájomným duelom na európskom šampionáte. Foto: SITA/AP
Zľava: Grécky futbalista Yiannis Maniatis v súboji s Rusom Denisom Glušakovom. Foto: SITA/AP

I. polčas

Postupová matematika bola jasná.

Rusom stačilo na účasť vo štvrťfinále neprehrať, Gréci museli získať tri body, ak chceli pokračovať v turnaji. Gréci boli v úvode aktívnejší, postupne však preberali iniciatívu Rusi.

V 13. min sa na hranici šestnástky oprel do skákajúcej lopty Keržakov a poslal ho len pár centimetrov nad ľavú spojnicu bránky. Následne sa nepresadil pred Sifakisom nepokrytý Žirkov. V 21. min mieril vedľa žrde Aršavin. Hráči „zbornej“ sa pokúšali o strely z diaľky, ktoré však súper často zblokoval.

Gréci sa do útoku veľmi netlačili, tím z východu Európy kontroloval hru. V nadstavenom čase prvého polčasu však zažili Rusi šok.

Po autovom vhadzovaní zaváhal Ignaševič a grécky veterán Karagunis sa dostal sám pred ruského brankára. Skúsený 35-ročný stredopoliar riešil situáciu jednoducho a prízemnou ranou presne trafil vedľa Malafejeva – 1:0.

II. polčas

Rusko vstúpilo do druhého polčasu aktívne a snažilo sa vyrovnať. V koncovke však boli zverenci Dicka Advocaata bezzubí.

Gréci hrozili z rýchlych protiútokov, v 59. min pripravil Torosidis šancu pre Gekasa, ale ruská obrana ho stihla zablokovať. V 70. min mieril Tzavellas z priameho kopu do brvna.

Rusi narážali na zabezpečenú grécku obranu, cez ktorú sa nevedeli presadiť. V 86. min našiel Aršavin hlavu Dzagojeva, ale ten poslal loptu vedľa pravej žrde. Ruská aktivita v závere už zmenu výsledku nepriniesla.

Hlasy po sobotňajšom stretnutí:

Dick Advocaat (tréner Ruska): „Dnes sme nehrali dobre smerom dopredu, aj keď náš výkon nebol zlý. Gréci veľmi dobre bránili, pomohol im šťastný gól. V prvom polčase sme boli lepším tímom, v druhom zhodili Gréci rešpekt a aj keď neustále bránili, boli nepríjemní aj v ofenzíve. Pri všetkej úcte ku Grékom dnes sme si nezaslúžili prehrať. Sme sklamaní, postup sme mali vo vlastných rukách, ale zápas sme nezvládli. Nevedeli sme dať gól, najmä v prvom polčase sme si utvorili dostatok streleckých pokusov.“

Fernando Santos (tréner Grécka): „Dnešné víťazstvo je pre nás veľmi cenné. Chceli sme uspieť a urobili sme pre postup všetko. Po prehre v zápase s Českom sme sa sústredili na tento duel a ukázali sme, že vieme zdolať aj silný tím. Ukázali sme naše kvality a charakter mužstva. Urobili sme grécky národ opäť veľmi hrdým. V dnešnom stretnutí nám veľmi dobre fungovala obrana.“

Giorgos Karagunis (stredopoliar Grécka a autor jediného gólu stretnutia): „Tieto chvíle sú pre nás magické. Toto víťazstvo je dôležité pre celé Grécko, pre všetkých Grékov. Chceli sme zdolať Rusov a postúpiť bez ohľadu na všetky reči pred zápasom. Dal som v závere prvého polčasu dôležitý gól, ktorý nás ešte viac nabudil. Teraz prišiel čas na oslavy.“