Ruský architekt predstavil projekt novodobej Noemovej archy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: Remistudio

Ark Hotel, novodobý kríženec Noemovej archy a futuristickej vízie sci-fi hotelov, je odpoveďou ruských architektov na problémy klimatických zmien a zvyšujúcej sa hladiny oceánov. Remistudio sa rozhodlo zostaviť masívny hotelový koncept, ktorý v prípade prírodných katastrof odolá aj záplavám. Futuristický hotel má tvar oblúka, ktorý pripomína slimačiu ulitu a v prípade záplav dokáže fungovať ako samostatná jednotka – či už na súši alebo vo vode.

Bez názvu
Foto: Remistudio

Hotel Ark bol navrhnutý ako bioklimatický dom s vlastným podporným systémom, ktorý umožňuje uzavretý životný cyklus. Koncept hotela vznikol v spolupráci s Medzinárodnou úniou architektov v rámci programu „Architecture for Disaster Relief“, ktorý má poskytnúť pomoc a úľavu v prípade prírodnej katastrofy. Hotelová „ulita“ môže byť postavená v akýchkoľvek klimatických podmienkach a vďaka štruktúre bez pravých uhlov a výbežkov, ktorá tiež rovnomerne rozkladá váhu budovy, konštrukcia vydrží aj zemetrasenia.

Dizajn využíva slnečné panely a zberný systém dažďovej vody, aby tak obyvateľom poskytol energiu i zásoby vody. Vnútro hotela pripomína skleník a prekvitá zeleňou, ktorá sa postará o prísun kyslíka a slúži aj ako čiastočný zdroj potravy. Presklené vonkajšie steny zároveň znižujú potrebu umelého osvetlenia. Sú opatrené aj samočistiacim systémom, aby sa kvalita svetla zbytočne neznižovala.

Bez názvu
Foto: Remistudio

Alexander Remizov z Remistudia si myslí, že súčasnú architektúru ovplyvňujú dva hlavné zámery. „Prvým je zachovanie bezpečnosti a príprava opatrení v prípade extrémnych podmienok a klimatických zmien. A tým druhým je práve ochrana životného prostredia pred ľudskou činnosťou. Hotel Ark je snahou o odpoveď na výzvy dnešnej doby.“ Architekt ďalej prezradil, že všetky rastliny v budove sú vybrané na základe vzájomnej kompatibility a efektívnosti v produkcii kyslíka. Zároveň vytvárajú aj útulný priestor na bývanie.

Hotel disponuje prepracovaným energetickým systémom. Kupola s fotoelektrickými bunkami zbiera teplý vzduch, ktorý sa hromadí v sezónnych akumulátoroch, a tak je postarané o nepretržitý prísun energie pre celý komplex. Povrch budovy je pokrytý špeciálnou odolnou fóliou a celá konštrukcia je prefabrikovaná, takže umožňuje rýchle postavenie či zloženie v prípade náhlej potreby.

Zostáva nám dúfať, že podobnú stavbu nebudeme nikdy potrebovať, no je dobré mať zálohu. Veď viete, keby niečo…

http://inhabitat.com/

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať