Ruský opozičný aktivista Alexej Navaľnyj mal v tele novičok, odhalili testy v Nemecku

Alexej Navaľnyj
Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj. Foto: archívne, SITA/AP

Testy vykonané na vzorkách od ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného, ktorý leží v nemocnici v Berlíne, dokázali prítomnosť nervovoparalytickej látky novičok. V stredu to prostredníctvom vyhlásenia oznámil hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Chemická nervovoparalytická látka

Steffen Seibert uviedol, že testovanie v špeciálnom nemeckom vojenskom laboratóriu odhalilo dôkazy o „chemickej nervovoparalytickej látke zo skupiny novičok“.

Nemecká vláda podľa Seiberta informuje o výsledkoch testov partnerov v Európskej únii a NATO. Na základe ruskej reakcie bude následne s nimi rokovať o „vhodnej spoločnej reakcii“.

Štyridsaťštyriročný Navaľnyj skončil v nemocnici po tom, čo mu 20. augusta počas letu z Tomska do Moskvy prišlo zle.

Núdzové pristátie

Lietadlo, ktorým cestoval, muselo následne núdzovo pristáť v sibírskom Omsku, kde ho hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti.

V sobotu ráno 22. augusta ho lietadlom previezli do nemocnice Charité v nemeckom Berlíne, kde tamojší lekári uviedli, že javí známky otravy a v jeho tele našli „inhibítory cholínesterázy“.

Tie sa nachádzajú v liekoch, ale aj pesticídoch a nervovoparalytických látkach.

Iba prázdny šum

Navaľného spojenci v Rusku trvajú na tom, že ho úmyselne otrávili. Kremeľ tieto tvrdenia odmietol s tým, že je to len prázdny šum.

Ruskí lekári zase tvrdenia nemeckých kolegov zamietli s tým, že pri diagnostike a testoch otravu nezistili.

Novičok je nervovoparalytická látka vyvinutá v niekdajšom Sovietskom zväze. Rovnakou látkou sa predvlani pokúsili vo Veľkej Británii otráviť bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru. Novičok je inhibítor cholínesterázy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexej NavaľnyjSteffen Seibert