Aktualizované: Ruský medailista na ZOH 2018 v Pjongčangu neprešiel antidopingovou kontrolou

Alexander Krušeľnickij, Anastasia Bryzgalovová
Alexander Krušeľnickij získal v Pjongčangu bronz spoločne s manželkou Anastasiou Bryzgalovovou. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 19. februára 8:47

PJONGČANG 18. februára (WebNoviny) – Ruskí športovci čelia dopingovému podozreniu aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu.

Krušeľnickij bol pozitívny na meldónium

Antidopingovým testom neprešiel hráč curlingu Alexander Krušeľnickij, ktorý spolu s manželkou Anastasiou Bryzgalovovou získal bronz v súťaži miešaných párov. V pondelok to potvrdil Športový arbitrážny súd (CAS) a informoval, že voči Krušeľnickému začal konať, ďalšie detaily však nie sú známe.

Podľa špecializovaného portálu insidethegame Krušeľnického dopingový nález potvrdila aj B-vzorka. „Na základe podnetu od MOV oddelenie pre boj s dopingom začal konať, dátum pojednávania zatiaľ nie je stanovený,“ uviedol CAS v stanovisku.

Prelink

O dopingovom podozrení už v nedeľu referoval hovorca ruskej výpravy Konstantin Vybornov. Krušeľnickij bol pozitívny na meldónium. Tento liek sa okrem iného využíva aj pri liečbe srdcového infarktu a na zozname zakázaných látok je od januára 2016.

„Antidopingové kontroly i prípadné sankcie v Pjongčangu prebiehajú nezávisle od Medzinárodného olympijského výboru, preto nám neprináleží komentovať individuálne prípady,“ uviedol Medzinárodný olympijský výbor v stanovisku.

Rusi nesúťažia pod svojou vlajkou

Ak sa podozrenie potvrdí, môže to mať vplyv na prehodnotenie účasti Olympijských športovcov z Ruska na záverečnom ceremoniáli pod vlastnou vlajkou. Zároveň však dodal, že ak sa podozrenie potvrdí, môže to mať vplyv na prehodnotenie účasti Olympijských športovcov z Ruska na záverečnom ceremoniáli pod vlastnou vlajkou.

Rusi pre štátom organizovaný doping pred a počas ZOH 2014 v Soči prišli o možnosť súťažiť v Kórei pod ruskou vlajkou. Na tohtoročnom podujatí pod piatimi kruhmi sa mohli zúčastniť iba vybraní pretekári, ktorých menoslov zostavil MOV.

V Pjongčangu súťažia s označením Olympijskí športovci z Ruska. MOV v ostatných dňoch zvažoval, že Rusom pre ich doterajšie bezproblémové správanie povolí účasť na záverečnom ceremoniáli pod vlastnou vlajkou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander KrušeľnickijAnastasia Bryzgalovová