Ruský súd uznal Chodorkovského vinným zo sprenevery

Rusko
Foto: SITA/AP

MOSKVA 27. decembra (WEBNOVINY) – Bývalý ruský magnát Michail Chodorkovský a jeho obchodný partner Platon Lebedev sú vinní zo sprenevery a prania špinavých peňazí.

Podľa tlačovej agentúry RIA Novosti o tom rozhodol súd v moskovskom obvode Chamovniki, kde v pondelok vyvrcholil najnovší proces s dvojicou väznených veľkopodnikateľov. Samotný rozsudok zatiaľ nie je známy, prokuratúra však pre oboch mužov žiadala až 14-ročný pobyt za mrežami.

Záverečné pojednávanie bolo pôvodne vytýčené na 16. decembra, súd ho však bez uvedenia dôvodu odročil. Podľa RIA Novosti taktiež zrušili plánovaný priamy prenos a desiatky novinárov tak boli odkázané na sprostredkované informácie. Agentúra uvádza, že do budovy mali prístup iba kameramani ruských a zahraničných televízií a okolo 30 zástupcov tlače.

Pred budovou moskovského súdu, kde prebieha proces s bývalým ropným magnátom Michailom Chodorkovským, polícia v pondelok zadržala 20 demonštrantov. Informovala o tom ruská tlačová agentúra Interfax. Pred súdom sa zišlo niekoľko stoviek demonštrantov a novinárov, ktorí čakali na záverečný verdikt. Podľa agentúry RIA Novosti taktiež zrušili plánovaný priamy prenos a desiatky novinárov tak boli odkázané na sprostredkované informácie. Agentúra uvádza, že do budovy mali prístup iba kameramani ruských a zahraničných televízií a okolo 30 zástupcov tlače.

Chodorkovský a Lebedev, ktorí si odpykávajú osemročný trest za daňové úniky, sa tentoraz zodpovedali zo sprenevery 218 ton ropy a legalizácie príjmov vo výške tri miliardy rubľov (75 mil. eur). Obaja obvinení vyhlasujú, že sú nevinní a konanie orgánov je politicky motivované.

Odsúdenie Michaila Chodorkovského
Foto: SITA/AP
Odsúdenie Michaila Chodorkovského
Foto: SITA
Odsúdenie Michaila Chodorkovského
Foto: SITA/AP
Odsúdenie Michaila Chodorkovského
Foto: SITA/AP
Odsúdenie Michaila Chodorkovského
Foto: SITA/AP

USA odsúdili proces s Chodorkovským, EÚ mlčí

Verdikt ruského súdu, ktorý v pondelok bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského uznal vinným z viacerých trestných činov, krátko po jeho vynesení skritizovali viaceré krajiny na čele so Spojenými štátmi. Podľa americkej ministerky zahraničných vecí Hillary Clintonovej to bude mať „negatívny dopad na ruskú reputáciu“. „Tento a podobné prípady majú negatívny dopad na reputáciu Ruska z hľadiska plnenia si povinností v oblasti dodržiavania ľudských práv a zlepšenia investičného prostredia,“ vyhlásila Clintonová.

Podobné slová použil aj nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle. Verdikt nad Chodorkovským je podľa neho „veľmi znepokojujúci“ a Rusko to „odkláňa od cesty vedúcej k modernizácii krajiny“.

Európska únia ako celok je však zdržanlivá a vyhýba sa jednoznačnejším stanoviskám k rozhodnutiu ruských súdov. Krátke vyjadrenie v tejto veci síce zverejnila na svojej internetovej stránke vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová, šéfka európskej diplomacie sa však vyhla tvrdším slovám. „Vysoká predstaviteľka zaznamenala dnešný verdikt… Európska únia bude aj naďalej veľmi pozorne sledovať vývoj prípadu vrátane ďalšieho oznámenia o výške trestu,“ uviedla Ashtonová prostredníctvom svojho tlačového oddelenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Catherine AshtonováGuido WesterwelleMichail ChodorkovskýPlaton Lebedev