Rušňovodič dostal za usmrtenie robotníka podmienku

Vlak
Foto: SITA/AP

BANSKÁ BYSTRICA 3. októbra (WEBNOVINY) – Trest dvadsať mesiacov odňatia slobody podmienečne uložil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 52-ročného rušňovodiča Vojtecha Kocku z Hnúšte.

Rušňovodič viedol motorový osobný vlak nepovolenou rýchlosťou v úseku, kde pracovali traťoví robotníci a jedného z nich usmrtil.

Tragická nehoda sa stala 13. júna 2009 ráno medzi železničnou stanicou Hajnáčka, zastávka Čamovce a výhybkou Urbánka. Dve skupiny robotníkov tam mali pracovať pri výmene podvalov a preto na trati platili rôzne obmedzenia, vrátane prechodného zníženia rýchlosti na 30 kilometrov za hodinu.

Nevaroval robotníkov

Kocka však šiel v úseku 75 kilometrovou rýchlosťou a nevaroval robotníkov ani zvukovým znamením. Zachytil 44-ročného traťového robotníka Róberta Botoša, ktorý nestačil z koľajiska odísť a utrpel rozsiahle zranenia so smrteľnými násadkami. Zranený bol aj 35-ročný robotník Zsolt Ádám.

Za nehodu stíhali aj inžiniera Jána Zmitka a Tibora Segecsa, ktorí viedli práce na trati. Tí však priznali vinu a po dohode s prokurátorom prijali tresty po 20 mesiacov podmienečne.

Kocku odsúdil Okresný súd v Lučenci na dva roky odňatia slobody podmienečne a na tri roky mu zakázal vykonávať funkciu rušňovodiča. Kocka sa necítil byť vinným a odvolal sa s tým, že nebol upozornený výpravcom na možné riziko v súvislosti s prácami na trati.

Na trati chýbali tabule

Priznal, že síce išiel rýchlo, ale na trati chýbali správne výstražné tabule a návesti. Zistilo sa však, že v ten deň prevzal písomný príkaz, podľa ktorého vedel o obmedzeniach na trati. Kocka vzhľadom na ďalšie okolnosti žiadal vec vrátiť na doplnenie dokazovania, prípadne oslobodiť spod obžaloby.

Odvolací senát Kockovi nevyhovel, ale zmenil právnu kvalifikáciu jeho počínania s tým, že rušňovodič spáchal usmrtenie z nedbanlivosti, no nie porušením dôležitej povinnosti. V tej súvislosti mu znížil trest z 24 na 20 mesiacov podmienečne a zrušil zákaz vykonávať funkciu rušňovodiča. Kocka naďalej pracuje na železnici, ale vo funkcii vlakvedúceho.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom