Rusom sa nepáčia výsledky volieb, stovky skončili v putách

Protesty v Rusku
Hlavné mesto Ruska sa v utorok stalo dejiskom pokračujúcich masových demonštrácii, ktorými chcú prívrženci opozície vyjadriť svoj nesúhlas s priebehom a výsledkami nedeľňajších parlamentných volieb. V centre Moskvy sa zhromaždili tisíce ľudí, proti ktorým však pre absenciu povolenia na konanie podujatia tohto druhu zasiahla polícia. V uliciach metropoly sa opoziční prívrženci stretli aj s niekoľkotisícovým davom priaznivcov vládneho Jednotné Rusko. Foto: SITA/AP

MOSKVA 6. decembra (WEBNOVINY) – Hlavné mesto Ruska sa v utorok stalo dejiskom pokračujúcich masových demonštrácii, ktorými chcú prívrženci opozície vyjadriť svoj nesúhlas s priebehom a výsledkami nedeľňajších parlamentných volieb.

V centre Moskvy sa zhromaždili tisíce ľudí, proti ktorým však pre absenciu povolenia na konanie podujatia tohto druhu zasiahla polícia.

V uliciach metropoly sa opoziční prívrženci stretli aj s niekoľkotisícovým davom priaznivcov vládneho Jednotné Rusko.

Výsledkom udalostí je zatknutie troch stoviek z nich vrátane dvoch opozičných lídrov – Borisa Nemcova a Sergeja Mitrochina, píše portál ruskej spravodajskej agentúry RIA Novosti. Moskovská polícia odôvodnila zadržanie demonštrantov narúšaním verejného poriadku. Podľa agentúry AFP sa podobné protesty konali aj ďalších mestách vrátane Petrohradu. V rodisku premiéra Vladimira Putina a prezidenta Dmitrija Medvedeva skončili v putách desiatky osôb.

Demonštrácie a zatýkania tak v Rusku pokračovali aj druhý deň po voľbách, v ktorých vládne Jednotné Rusko stratilo ústavnú väčšinu. Viacerí medzinárodní pozorovatelia však poukazujú na to, že ak by sa neporušoval zákon a vážne nenarúšal volebný proces, výsledok Putinovej a Medvedevovej strany by bol ešte nižší.

Obrazom: Protesty v Rusku

Jednotky vnútra sú v akcii

Moskovská polícia ešte predtým pohrozila, že zabráni každej nepovolenej demonštrácii po tom, čo opozícia zvolala ďalšie protesty proti výsledkom parlamentných volieb. Vo vyhlásení uviedla, že osoby, ktoré sa na nepovolenej demonštrácii zúčastnia, budú zadržané.

„V súlade so zákonom zabránime každej provokácii,“ píše sa vo vyhlásení. Vláda už rozmiestnila v Moskve jednotky ministerstva vnútra, ktoré majú dozerať na „bezpečnosť občanov“. Polícia uviedla všetky svoje poriadkové sily do stavu pohotovosti a občanov vyzvala, aby sa na masových protestoch, ktoré sú nelegálne, nezúčastnili.

Rusko
Foto: SITA/AP

Podľa informácií, ktoré sa objavili na internete, svedkovia videli na moskovských uliciach obrnené vozidlá vezúce vojakov.

Niekoľko tisíc ľudí vyšlo v pondelok do ulíc Moskvy aj napriek nepriaznivému daždivému počasiu a zostalo tam až do rána, aby protestovali proti údajnému sfalšovaniu volebných výsledkov v prospech vládnej strany Jednotné Rusko premiéra Vladimira Putina.

Polícia zatkla asi 300 ľudí vrátane viacerých opozičných aktivistov. Asi 250 osôb zostalo vo väzbe. Väčšinu z demonštrácií zvolali prostredníctvom sociálnych sietí, ktoré sú v posledných rokoch v Rusku stále populárnejšie. Mottom protestných akcií boli heslá ako Rusko bez Putina a Putin musí do väzenia, ktoré demonštranti v moskovských uliciach aj skandovali.

OBSE voľby v Rusku kritizovala

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) priebeh volieb skritizovala krátko po oznámení ich výsledkov. Podľa nej boli „naklonené v prospech vládnej strany“ a do celého procesu „neprimerane zasahovali štátne úrady na všetkých úrovniach“. Opozícia tvrdí, že zisk vládnej strany by bol v prípade transparentných volieb ešte horší.
Voľby v Rusku
Foto: SITA/AP

Jednotné Rusko zaznamenalo vo voľbách doteraz najhorší výsledok, keďže strane sa ledva podarilo prekročiť jednoduchú väčšinu.

Po voľbách v roku 2007 mala v parlamente ústavnú väčšinu – 315 poslancov. Teraz by mala v Štátnej dume obsadiť 238 zo 450 kresiel.

Všetky ostatné strany si v porovnaní s predošlými voľbami polepšili. Na druhom mieste sa umiestnila Komunistická strana Ruskej federácie (KPRF) predsedu Gennadija Zjuganova. Do parlamentu sa prebojovalo aj Spravodlivé Rusko (SR) a nacionalistická Liberálnodemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského.

Obrazom: Voľby v Rusku

https://www.youtube.com/watch?v=Me5VK_G9k1E

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin