Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ružička
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Sprava: Tajomník rezortu diplomacie František Ružička a vľavo veľvyslanec Pošskej republiky na Slovensku Andrzej Krawczyk. Foto: archívne, SITA /Viktor Zamborský
7. 10. 2018 18:19 PolitikaSlovenskoPolitika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Ružička na stretnutiach s veľvyslancami rokoval o bilaterálnej spolupráci aj o európskych témach

BRATISLAVA 7. októbra (WebNoviny.sk) – Maratón stretnutí so zahraničnými veľvyslancami absolvoval tento týždeň nový štátny tajomník rezortu diplomacie František Ružička. Prijal veľvyslancov z Francúzska, Talianska, Poľska aj Írska, medzi hlavné témy rozhovorov patrili bilaterálne vzťahy, ale aj otázky súvisiace s Európskou úniou či predsedníctvom Slovenska vo Visegrádskej štvorke.

Bilaterálne vzťahy na dobrej úrovni

Hlavnou témou stretnutia s francúzskym veľvyslancom Christophom Léonzim bola príprava bilaterálnych aktivít v nadchádzajúcom období a európske témy. „Slovensko oceňuje intenzitu dialógu a kvalitu vzťahov. Ako ich potvrdenie by uvítalo skorú návštevu prezidenta Francúzska Emmanuela Macrona na Slovensku,“ uviedol Ružička.

Medzi Slovenskom a Francúzskom panuje zhoda, že naše bilaterálne vzťahy sú na veľmi dobrej úrovni, čo sa premieta nielen v politickej, ale aj hospodárskej rovine. V rámci bloku európskych tém partneri otvorili tému migrácie a problematiku spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky. Blízkosť názorov bola citeľná aj v mnohých pohľadoch na budúcnosť európskej spolupráce.

Silné zastúpenie Talianska vo finančnej sfére

Stretnutiu s veľvyslancom Talianskej republiky Gabriele Meuccim dominovala téma bilaterálnych vzťahov, v rámci ktorých vyzdvihli najmä talianske investície tak do finančného a bankového sektora, ale aj do energetiky, strojárstva, obuvníckeho či chemického priemyslu.

Štátny tajomník poukázal na nové možnosti, ktoré vznikajú vo sférach s vyššou pridanou hodnotou, ako je robotizácia, či umelá inteligencia alebo FinTech riešenia pre finančný sektor, v ktorom má Taliansko na Slovensku silné zastúpenie. Ružička kladne hodnotil aj spoluprácu v oblasti kultúry a školstva, pričom podčiarkol vysoký záujem o jazykové pobyty a štúdium v talianskom jazyku na bilingválnych gymnáziách.

Pozitívny hospodársky vzťah s Poľskom

V rámci stretnutia s veľvyslancom Poľskej republiky na Slovensku Krzysztofom Strzałkom potvrdili mimoriadne intenzívny charakter bilaterálnej relácie. Partneri pozitívne zhodnotili vzájomné vzťahy v hospodárskej oblasti aj v nadväznosti na podpis spoločnej deklarácie ministrov dopravy krajín V4, ktorá predstavuje stimul pre rozvoj oblasti cezhraničnej spolupráce a infraštruktúry.

Rovnako otvorili niektoré európske témy aktuálne pre obe strany a pozornosť tiež venovali príprave slovensko-poľského diskusného fóra, ktoré sa by sa malo uskutočniť koncom tohto roka v Bratislave.

S Írskom o problematike brexitu

V poradí posledným stretnutím bolo stretnutie s veľvyslankyňou Írska Hildegard Ó Riain. Partneri sa zhodli, že naše pohľady na bilaterálnu spoluprácu a európsku budúcnosť sa v mnohých bodoch zhodujú. Diskusia sa sústredila na európske témy, predovšetkým na problematiku brexitu, kde obe strany skonštatovali záujem o dosiahnutie dohody o vystúpení Veľkej Británie z EÚ.

V tejto súvislosti štátny tajomník Ružička vyjadril veľvyslankyni plnú podporu v írskej otázke pri nadchádzajúcich rokovaniach a zdôraznil, že EÚ27 musí ostať v otázke brexitu jednotná.

Odporúčané články

Mike Pompeo na návšteve Severnej Kórey rokoval s Kim Čong-unom aj o jadrovom odzbrojení krajiny Ministerstvo obrany pri nákupe nových radarov za vyše 150 miliónov eur oslovilo trinásť krajín

Neprehliadnite

Spolupráca Smeru-SD, SNS a Mostu-Híd sa po vypršaní koaličnej dohody nekončí, vyhlásil Fico Šéf najvyššieho súdu musí mať odborné a morálne predpoklady a Harabin to podľa Via Iuris nie je K bodnutému mužovi v Hlohovci privolali policajtov, ale počas prevozu do nemocnice zomrel Občianske preukazy by mali mať aj deti do 15 rokov, ministerstvo navrhlo dve verzie dokladov Obchodná ulica v Bratislave bude bezpečnejšia, primátor Vallo otvoril novú policajnú stanicu Foto: Agresívneho vodiča museli spacifikovať policajti, na urgente mal podstúpiť krvné testy Mikroplasty vo vode zrejme nie sú nebezpečné, Svetová zdravotnícka organizácia však žiada výskum

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X