Ružička na stretnutiach s veľvyslancami rokoval o bilaterálnej spolupráci aj o európskych témach

Ružička
Sprava: Tajomník rezortu diplomacie František Ružička a vľavo veľvyslanec Pošskej republiky na Slovensku Andrzej Krawczyk. Foto: archívne, SITA /Viktor Zamborský

BRATISLAVA 7. októbra (WebNoviny.sk) – Maratón stretnutí so zahraničnými veľvyslancami absolvoval tento týždeň nový štátny tajomník rezortu diplomacie František Ružička. Prijal veľvyslancov z Francúzska, Talianska, Poľska aj Írska, medzi hlavné témy rozhovorov patrili bilaterálne vzťahy, ale aj otázky súvisiace s Európskou úniou či predsedníctvom Slovenska vo Visegrádskej štvorke.

Bilaterálne vzťahy na dobrej úrovni

Hlavnou témou stretnutia s francúzskym veľvyslancom Christophom Léonzim bola príprava bilaterálnych aktivít v nadchádzajúcom období a európske témy. „Slovensko oceňuje intenzitu dialógu a kvalitu vzťahov. Ako ich potvrdenie by uvítalo skorú návštevu prezidenta Francúzska Emmanuela Macrona na Slovensku,“ uviedol Ružička.

Medzi Slovenskom a Francúzskom panuje zhoda, že naše bilaterálne vzťahy sú na veľmi dobrej úrovni, čo sa premieta nielen v politickej, ale aj hospodárskej rovine. V rámci bloku európskych tém partneri otvorili tému migrácie a problematiku spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky. Blízkosť názorov bola citeľná aj v mnohých pohľadoch na budúcnosť európskej spolupráce.

Silné zastúpenie Talianska vo finančnej sfére

Stretnutiu s veľvyslancom Talianskej republiky Gabriele Meuccim dominovala téma bilaterálnych vzťahov, v rámci ktorých vyzdvihli najmä talianske investície tak do finančného a bankového sektora, ale aj do energetiky, strojárstva, obuvníckeho či chemického priemyslu.

Štátny tajomník poukázal na nové možnosti, ktoré vznikajú vo sférach s vyššou pridanou hodnotou, ako je robotizácia, či umelá inteligencia alebo FinTech riešenia pre finančný sektor, v ktorom má Taliansko na Slovensku silné zastúpenie. Ružička kladne hodnotil aj spoluprácu v oblasti kultúry a školstva, pričom podčiarkol vysoký záujem o jazykové pobyty a štúdium v talianskom jazyku na bilingválnych gymnáziách.

Pozitívny hospodársky vzťah s Poľskom

V rámci stretnutia s veľvyslancom Poľskej republiky na Slovensku Krzysztofom Strzałkom potvrdili mimoriadne intenzívny charakter bilaterálnej relácie. Partneri pozitívne zhodnotili vzájomné vzťahy v hospodárskej oblasti aj v nadväznosti na podpis spoločnej deklarácie ministrov dopravy krajín V4, ktorá predstavuje stimul pre rozvoj oblasti cezhraničnej spolupráce a infraštruktúry.

Rovnako otvorili niektoré európske témy aktuálne pre obe strany a pozornosť tiež venovali príprave slovensko-poľského diskusného fóra, ktoré sa by sa malo uskutočniť koncom tohto roka v Bratislave.

S Írskom o problematike brexitu

V poradí posledným stretnutím bolo stretnutie s veľvyslankyňou Írska Hildegard Ó Riain. Partneri sa zhodli, že naše pohľady na bilaterálnu spoluprácu a európsku budúcnosť sa v mnohých bodoch zhodujú. Diskusia sa sústredila na európske témy, predovšetkým na problematiku brexitu, kde obe strany skonštatovali záujem o dosiahnutie dohody o vystúpení Veľkej Británie z EÚ.

V tejto súvislosti štátny tajomník Ružička vyjadril veľvyslankyni plnú podporu v írskej otázke pri nadchádzajúcich rokovaniach a zdôraznil, že EÚ27 musí ostať v otázke brexitu jednotná.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emmanuel MacronFrantišek Ružička