Ryanair chce v Bratislave otvoriť svoju základňu

Ryanair
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Írsky nízkonákladový letecký dopravca Ryanair uvažuje, že otvorí v Bratislave svoju základňu v roku 2014 alebo 2015, informoval v stredu generálny riaditeľ Ryanairu Michael O´Leary po stretnutí s vedením bratislavského letiska.

Írske aerolínie zároveň plánujú viac ako zdvojnásobiť počet prepravených cestujúcich na vlastných pravidelných linkách z Bratislavy na 2 mil. až 2,5 milióna ľudí ročne.

O´Leary predpokladá, že pre dosiahnutie tohto počtu bude potrebné na letisku v Bratislave umiestniť dve až tri lietadlá.

Dohodli sme sa na ďalšej spolupráci. Plánujeme otvoriť základňu Ryanairu v Bratislave v rokoch 2014 až 2015. Momentálne čakáme na dodávku nových lietadiel z Boeingu, niektoré z nich umiestnime aj v Bratislave,“ povedal O´Leary. Pre zvýšenie počtu cestujúcich na linkách Ryanairu z Bratislavy sú podľa neho potrebné ústretové kroky v podobe nízkonákladových cien. „Trochu sme bojovali s minulým manažmentom ohľadom ceny, ale myslím, že tentokrát to zvládneme,“ dodal.

Ryanair opustil ďalšie letisko
Foto: AP Photo/Claude Paris

Ryanair plánuje v rokoch 2014 až 2018 nakúpiť 175 nových lietadiel Boeing 737-800, spolu za 15,6 mld. USD. Počet lietadiel spoločnosti sa tak zvýši zo súčasných 300 na 400, keďže 75 starších lietadiel prestane používať. Ryanair vlani na pravidelných linkách z Bratislavy prepravil 875 tis. cestujúcich, čo bolo medziročne menej o takmer 134 tis. osôb, resp. o 13,3 %. Počas tohtoročnej letnej sezóny bude prevádzkovať na bratislavskom letisku 59 letov týždenne do 16 destinácií vo Veľkej Británii, Taliansku, Španielsku, Írsku, Francúzsku a Belgicku.

Výkonný riaditeľ bratislavského letiska Ivan Trhlík predpokladá, že zámer Ryanairu rozšíriť aktivity v Bratislave sa môže stať tentoraz realitou. O otvorení základne v Bratislave hovoril Ryanair už pred niekoľkými rokmi, ale nakoniec sa tak nestalo pre rozdielne predstavy aerolínií a letiska o podmienkach. „Pán O´Leary je skúsený biznisman, ktorý keď niečo povie, tak si za tým stojí. Ešte nikdy v minulosti nedošlo k takým explicitným vyhláseniam zakladateľa, majiteľa a generálneho riaditeľa leteckej spoločnosti,“ povedal Trhlík.

Tvrdí, že rozšírenie aktivít Ryanairu v Bratislave navrhol sám. Letisko podľa neho v tejto spojitosti zatiaľ nedostalo žiadne požiadavky Ryanairu, ale riaditeľ predpokladá, že podmienky by mali byť štandardné na základe doterajších zmlúv. Rokovania s Ryanairom o ďalšej spolupráci majú podľa neho začať na budúci týždeň a trvať by mali niekoľko mesiacov. Letisko Bratislava závisí od Ryanairu ako dominantného prepravcu. „Toto riziko chceme maximálne diverzifikovať, je to jeden model spolupráce, ktorý budeme ďalej rozvíjať. Rokujeme s ďalšími leteckými spoločnosťami,“ uviedol Trhlík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ryanair