Rybníček suverénne vyhral, Smeru ostal z 13 poslancov jeden

Richard Rybníček
Post primátora v meste Trenčín obhájil podľa exit pollu Richard Rybníček. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský

TRENČÍN 15. novembra (WEBNOVINY) – Primátorom Trenčína sa v sobotňajších komunálnych voľbách stal opäť primátor Richard Rybníček a to s obrovským náskokom.

Post obhájil suverénne so 71,5-percentnou podporou, získal 12 383 hlasov, zatiaľ čo druhý v poradí, súčasný poslanec (v minulých voľbách kandidoval za ĽS-HZDS) a exprimátor Tomáš Vaňo dostal dôveru od 1692 ľudí, teda 9,7 percenta ľudí, ktorí sa zúčastnili na voľbách.

Smer mal v Trenčíne trinásť poslancov, ostal mu jeden

Trenčianske mestské zastupiteľstvo ovládli nezávislí poslanci. Do 25-členného mestského zastupiteľstva sa dostalo dvadsať nezávislých kandidátov, štyria zástupcovia pravicovej koalície KDH, NOVA, SDKÚ-DS, OKS, SaS, MOST-HÍD, OĽaNO a len jediný zástupca Smer-SD. Vládna strana pritom v minulých komunálnych voľbách získala trinásť mandátov a ovládla zastupiteľstvo. Z aktuálneho zastupiteľstva Trenčania opätovne zvolili piatich poslancov. Účasť dosiahla 37,10 percent.

Obrazom: Volebná noc kandidátov na primátorov

Rybníček chce ako primátor dokončiť projekt Trenčín Si Ty

Rybníček sa poďakoval za silný mandát a možnosť pokračovať v začatej práci. Uviedol to pre agentúru SITA bezprostredne po tom, ako sa potvrdila jeho drvivá výhra v sobotných komunálnych voľbách. Podľa oficiálnych výsledkov totiž získal viac ako 10-tisíc hlasov.

„Naozaj je to veľmi silný mandát, ktorý som získal po ťažkých štyroch rokoch v meste. Ďakujem za možnosť dokončiť prácu, ktorú som začal a verím, že občanov nesklamem. Budem pokračovať v projekte Trenčín Si Ty, ktorý má prepojiť historické centrum s riekou Váh, mojou ambíciou je v nadchádzajúcom volebnom období zrekonštruovať Mierové námestie a riešiť systém parkovania v meste. Nevzdávam sa ani myšlienky výstavby nájomných bytov a rekonštrukcie futbalového štadióna,” povedal Rybníček.

Viac o priebehu volieb sa dočítate

—-> V TOMTO ČLÁNKU

Okrem súčasného primátora Richarda Rybníčka v sobotných komunálnych voľbách kandidoval aj 34-ročný manažér, súčasný mestský poslanec (kandidoval za ĽS-HZDS) a bývalý viceprimátor

Tomáš Vaňo

, 57-ročná advokátka

Danica Bírošová

, 60-ročný technik a exprimátor mesta

Jozef Žiška

a 41-ročný podnikateľ

Martin Žáčik

. Všetci okrem Žáčika, člena Kotlebovej ĽS-NS, kandidovali ako nezávislí. Rybníček má podporu pravicovej koalície v meste a aj strany Smer-SD.

Obrazom: Komunálne voľby, Slováci volili tretí raz v roku

Mesto zaregistrovalo 145 kandidátov na post poslanca v 25-člennom mestskom zastupiteľstve. Kandidátky podala strana Smer-SD, koalícia siedmich pravicových strán KDH, NOVA, SDKÚ-DS, OKS, SaS, MOST-HÍD, OĽaNO, ďalej strany SNS, TIP, NÁŠ KRAJ, KSS, ĽS-NS, Sieť a koalícia SDS, Národ a Spravodlivosť a pôvodne Paliho kapurková veselá politická strana s novým názvom Nezávislý ako aj nezávislí kandidáti.

Posledné komunálne voľby v roku 2010 vyhral s veľkým náskokom Richard Rybníček. Z 20 624 odovzdaných platných hlasov získal 14 706 (70,83 percenta). Druhý v poradí bol kandidát koalície KDH-ĽS-HZDS Ján Krátky, ktorý získal 2491 hlasov (12,08 percenta), vtedajší primátor Branislav Celler (SDKÚ, Most-Híd) získal 2328 hlasov (11,29 percenta). Tesnú väčšinu v zastupiteľstve získala strana Smer-SD, jej poslanecký klub sa však časom rozpadol.

V Púchove kontrolovalo voľby 18 pozorovateľov

V druhom najväčšom meste Trenčianskeho kraja obhájila post primátorky Prievidze podpredsedníčka Siete Katarína Macháčková. Strana Radoslava Procházku bude mať aj väčšinu v mestskom zastupiteľstve. Získala 14 mandátov z 25, šiesti kandidovali ako nezávislí, Smer-SD získal štyroch a KDH jedného. Účasť dosiahla 34,33 percent.

Primátorom Považskej Bystrice bude opätovne Karol Janas (Smer-SD, KDH, SDKÚ). Do mestského zastupiteľstva sa dostalo jedenásť poslancov koalície KDH, SDKÚ-DS, Smer-SD, šiesti nezávislí, šiesti kandidáti koalície NOVA, OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti, SaS, Zmena zdola, DÚ a dvaja členovia Siete. Účasť dosiahla 33,02 percent.

V Púchove, kde voľby kontrolovalo 18 pozorovateľov nasadených pre možné ohrozenie z falšovania volieb, sa nepodarilo obhájiť post primátora Mariánovi Michalcovi, ktorý kandidoval ako nezávislý. Predbehol ho miestny telocvikár Rastislav Henek, ktorý kandidoval tiež ako nezávislý. Z devätnástich poslancov bude sedemnásť nezávislých. Účasť dosiahla 44,50 percent.

V Ilave pri volebnej účasti 52,13 percent svoj post obhájil Štefan Daško (nezávislý). Do zastupiteľstva sa dostali štyria členovia strany TIP, traja členovia Smer-SD, rovnako trojica koalície SDKÚ-DS, KDH, NOVA dvaja zástupcovia Smer-SD a jeden člen SDS

Božik obhájil primátorský post v Partizánskom

V Partizánskom obhájil primátorský post Jozef Božik. Kandidoval ako nezávislý s podporou pravice aj Smer-SD. Vládna strana získala desať hlasov v zastupiteľstve, deväť poslancov bude nezávislých a šesť zástupcov má aj pravicová koalícia KDH, Sieť, SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd, OĽaNO, NOVA a OKS. Volebná účasť dosiahla 37,76 percent.

V Bánovciach nad Bebravou obhájil post primátora nezávislý kandidát Marián Chovanec. Volebná účasť dosiahla 42,02 percenta. Väčšinu v mestskom zastupiteľstve bude mať strana Smer-SD, ktorá získala 13 z 19 poslaneckých mandátov.

V Myjave obhájil post primátora Pavel Halabrín, ktorý kandidoval ako nezávislý. Z 19-členného mestského zastupiteľstva až 16 miest obsadili nezávislí. Volebná účasť dosiahla 33,40 percent.

Nové Mesto nad Váhom pri volebnej účasti 36,67 percent si za svojho primátora opätovne vybralo Jozefa Trstenského (Smer-SD). Najviac poslaneckých mandátov získala strana Smer-SD.

VIAC O KOMUNÁLKACH V JEDNOTLIVÝCH KRAJOCH SLOVENSKA SA DOZVIETE TU:

* Banskobystrický kraj – Banská Bystrica má nového primátora, Nosko porazil Gogolu

* Bratislavský kraj – Nesrovnal bude primátor Bratislavy, Ftáčnik hovorí o zlyhaní

Bajan si udržal v Petržalke funkciu, Táňa Rosová skončila

* Košický kraj – Raši je znova primátorom Košíc, jeho ľudia skandovali Rašice

Košické mestské časti ovládli zväčša nezávislí kandidáti

* Nitriansky kraj – Dvonč obhájil primátorské kreslo v Nitre, nie je prekvapený

* Prešovský kraj – Prešovu bude šéfovať žena, Hagyari priznal porážku

* Trenčiansky kraj – Rybníček suverénne vyhral, Smeru ostal z 13 poslancov jeden

* Trnavský kraj – V Trnave porazil pravicu Bročka, auto vymení za bicykel

* Žilinský kraj – Staronový primátor Žiliny sľubuje MHD zadarmo a zdravé jedlá

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav CellerJozef BožikKatarína MacháčkováRichard Rybníček