S akútnym nedostatkom pracovnej sily na Slovensku majú pomôcť aj Rómovia, rezort hospodárstva prišiel s viacerými návrhmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
priemysel, pracovníci, cudzinci, výroba
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenský priemysel už dlhodobo trápi nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Problém neriešia ani cudzinci, ktorých na Slovensku pracuje čoraz viac, už takmer 100-tisíc.

Zvýšenie zamestnanosti

Ministerstvo hospodárstva preto prišlo s návrhom opatrení, ktoré majú zvýšiť zamestnanosť osôb z marginalizovaných rómskych komunít.

Rezort hospodárstva upozorňuje na nevyhnutnosť okamžite riešiť nedostatok pracovnej sily najmä v priemyselnej výrobe a stavebníctve.

Vytvoril preto medzirezortnú pracovnú skupinu zaoberajúcu sa zvýšením zamestnanosti osôb zo znevýhodneného prostredia s dôrazom na marginalizované rómske komunity. Demografický vývoj pritom podľa ministerstva vývoju na trhu práce donedávna napomáhal.

Prognóza vývoja populácie na Slovensku však už poukazuje na pokles absolútneho počtu obyvateľstva v produktívnom veku. Do roku 2040 má počet ľudí v produktívnom veku oproti roku 2023 klesnúť o viac ako 330-tisíc.

Rómske komunity

„Jednou z ciest, ako tento trend zvrátiť, je vyvinúť maximálne úsilie na aktivovanie a integrovanie ľudí z radov uchádzačov o zamestnanie zo znevýhodneného prostredia s dôrazom na osoby z prostredia marginalizovaných rómskych komunít,“ tvrdí rezort hospodárstva.

Ministerstvo hospodárstva na podporu zamestnávania Rómov navrhuje vytvoriť tréningové centrá. Tie by vznikali na stredných odborných školách, ktoré sa zameriavajú na vzdelávanie nízko kvalifikovaných osôb, prípadne osôb bez kvalifikácie.

Tréningové centrá budú prioritne ponúkať vzdelávanie v učebných odboroch poskytujúcich nižšie stredné odborné vzdelanie, stredné odborné vzdelanie, prípadne v programoch neformálneho vzdelávania dospelých.

„Najmä programy neformálneho vzdelávania dospelých poskytujú priestor na pokrytie špecifických vzdelávacích potrieb osôb zo znevýhodneného prostredia so zameraním na marginalizované rómske komunity,“ uvádza sa v materiáli.

Formy a možnosti podpory

Dôležitým predpokladom pre úspešné naplnenie poslania tréningových centier je podľa ministerstva okrem motivácie účastníkov vzdelávania aj úzka spolupráca so zamestnávateľmi, úradmi práce, ako aj neziskovými organizáciami.

Ďalším odporúčaním je vytvoriť výzvu na predkladanie návrhov projektov sociálnych inovácií zameraných na podporu zvýšenia zamestnateľnosti a zamestnanosti znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie, vrátane občanov z prostredia marginalizovaných rómskych komunít.

Ministerstvo tiež radí vypracovať materiál o formách a možnostiach podpory zamestnávania a vytvoriť dátovú základňu o zamestnanosti osôb z prostredia marginalizovaných rómskych komunít, na základe ktorej bude možné vytvorenie analýzy tejto problematiky.

V neposlednom rade by mala podľa ministerstva vzniknúť analýza uplatňovania sociálneho hľadiska vo verejnom obstarávaní zo strany štátnych orgánov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR