S výstrahami sa roztrhlo vrece. Na Slovensku prší, na horách silno fúka a hrozia aj povodne

vietor, dážď, jeseň
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 13. novembra, 15:55

Na Slovensku hrozia povodne, dážď a vietor na horách. Výstrahu 3. stupňa pred povodňami Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vyhlásil v okresoch Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Gelnica. „Vzhľadom na očakávaný a pretrvávajúci trvalý dážď a nasýtenosť povodí je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch,“ varujú meteorológovia.

Hrozilo vyliatie potoka

Šesť obcí okresu Liptovský Mikuláš vyhlásilo 3. stupeň povodňovej aktivity. Ide o obce Liptovské Kľačany, Ľubeľa, Lazisko, Svätý Kríž, Liptovský Ján a Demänovská dolina. Podľa riaditeľky Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Liptovskom Mikuláši Evy Krajčiovej veľmi zlá situácia bola najmä v posledných dvoch menovaných obciach, vytopilo tam viaceré objekty a hrozilo vyliatie potoka.

Mali sme problém s povodňami, niekde to pretrváva, ale situácia je už lepšia ako v dopoludňajších hodinách, voda upadá,“ povedala pre agentúru SITA s tým, že situáciu tam budú sledovať aj naďalej, keďže meteorológovia znova hlásia dážď.

Zaplavilo rodinné domy

Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili v stredu do 14:00 v Banskobystrickom kraji v obciach Závadka nad Hronom, Vaľkovňa a Ratková v Breznianskom okrese a v obciach Mokrá Lúka a Muránska Dlhá Lúka v okrese Revúca.

Ako agentúru SITA informoval referent komunikácie Slovenského vodohospodárskeho podniku Tomáš Januš, najhoršia situácia je v Závadke nad Hronom, kde zaplavilo rodinné domy na uliciach Športová, Paseka, Hronská a Partizánska, čistiarne odpadových vôd a na ulici Hronská došlo k zosuvu pôdy. „Dobrovoľní hasiči čerpajú vodu z pivníc rodinných domov,“ dodal referent s tým, že aj v obci Valkovňa boli ohrozené vodou rodinných domov.

Cestu II/531 museli uzavrieť

V okrese Revúca v povodí rieky Muráň sa na mnohých miestach vyliala voda z brehov v neupravených úsekoch. „V Muránskej Dlhej Lúke sa vylial bezmenný vodný tok a zaplavil časť obce vnútornými a svahovými vodami. V Mokrej Lúke sa vyliala voda z vodných tokov Proviantka, Rudlová, a Parobský, pričom došlo k zaplaveniu časti intravilánu obce – záhrady a pivnice domov,“ konkretizoval Januš a dodal, že hasiči zabezpečujú odčerpávanie vody z pivníc rodinných domov. V obci Ratková došlo sa vylial vodný tok Turiec a voda zaplavila časti intravilánu obce (záhrady a rodinné domy) aj svahovými vodami.

Podľa informácie z Operačného strediska krajského riaditeľstva policajného zboru je z dôvodu zosuvu svahu do odvolania uzatvorená cesta II/531 medzi Tisovcom a Muráňom.

Vydali aj výstrahu 2. stupňa

Výstraha 2. stupňa pred povodňami platí pre okresy Rožňava, Rimavská Sobota, Brezno a Revúca. V okresoch Banská Bystrica, Zvolen, Detva, Poltár, Tvrdošín, Poprad, Kežmarok, Spišská Nová Ves a Levoča stále platí výstraha 1. stupňa pred povodňami. Výstrahy pre väčšinu okresov platia do štvrtka do 14:00.

Výstraha, povodne, SHMÚ
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre niektoré okresy výstrahu pred povodňami. Foto: www.shmu.sk.

V niektorých okresoch Žilinského, Prešovského, Banskobystrického a Košického kraja meteorológovia upozorňujú na dážď, ktorý môže spôsobiť zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, pričom je aj vysoká pravdepodobnosť vzniku škôd. Výstraha 2. stupňa platí do polnoci.

Výstraha, dážď, SHMÚ
Pre väčšinu Slovenska sú na stredu vydané výstrahy prvého a druhého pred dažďom. Foto: www.shmu.sk.

„Ojedinele sa očakáva výskyt intenzívneho dažďa s úhrnom zrážok 70 – 100 mm,“ uvádza SHMÚ. V niektorých okresoch Bratislavského, Nitrianskeho, Košického a v Trenčianskeho kraja stále platí výstraha 1. stupňa pred dažďom.

V okresoch Liptovský Mikuláš, Brezno a Poprad meteorológovia varujú aj pred vetrom na horách, ktorý dosiahne krátkodobo rýchlosť 135 – 160 km/h. V týchto oblastiach výstraha 2. stupňa platí do polnoci.

Výstraha, vietor, SHMÚ
Meteorológovia varujú pred silným vetrom na horách – vydali výstrahy prvého a druhého stupňa. Foto: www.shmu.sk.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav