Sagan si myslel, že je druhý, finále etapy bolo šialené

Fantastický Peter Sagan vyhral 16. etapu na Tour de France
Slovenský cyklista Peter Sagan na stupňoch pre víťazov po šestnástej etape 103. ročníka Tour de France, ktorú vyhral. Bern, 18. júl 2016. Foto: SITA/AP

BERN 19. júla (WebNoviny.sk) – Peter Sagan sa naďalej baví cyklistikou a naďalej ňou baví aj všetkých okolo seba. V pondelok to bola posledná šanca pre šprintérov na tohtoročnej Tour de France pred vstupom do Álp a záverečným príchodom do Paríža a Peter Sagan pri tom nemohol chýbať. A zvládol to majstrovsky.

V náročnom technickom dojazde v hlavnom meste Švajčiarska, ktorého súčasťou bolo aj menšie stúpanie po kockách, zostal takticky v prednej línii natiahnutého pelotónu a v záverečnom šprinte doslova vyfúkol víťazstvo Nórovi Alexandrovi Kristoffovi z tímu Kaťuša. Krátko po dojazde do cieľa sa Sagan necítil ako víťaz. Triumfálne gesto nepredviedol, keďže o jeho tesnom triumfe doslova o pár centimetrov rozhodla až cieľová kamera.

Obrazom: Najkrajšie momenty zo šestnástej etapy Tour de France

„Myslel som si, že som druhý. Až potom prišli za mnou a vraveli mi, že som víťaz. Je to neuveriteľné. Po všetkých tých druhých miestach sa to začína otáčať v môj prospech,“ povedal Peter Sagan v jednej z prvých reakcií v cieli 16. etapy. Je zaujímavé, že z troch etapových triumfov v tomto ročníku Tour de France až dvakrát po prejazde cieľom netušil, že zvíťazil.

Sagan hodil bicykel v správny okamih

Zatiaľ čo v Berne to bola teraz otázka tesného šprintérskeho súboja, v koncovke 2. etapy v Cherbourg-en-Cotentin zvíťazil jasne, ale myslel si, že pred ním už boli v cieli dvaja cyklisti z úniku. K pondelkovému dojazdu v Berne, kde sa pelotón slávnej Tour de France zastavil vôbec po prvý raz, 26-ročný slovenský cyklista dodal: „To finále etapy bolo šialené, veľmi technické. Všetci chceli byť na mojom zadnom kolese. Mám pocit, že Kristoff v záverečnom šprinte urobil chybu. Poskočil dopredu príliš neskoro, preto som zvíťazil.“

Saganov mediálny manažér a rovnako cyklista Matej Vyšňa sledoval 16. etapu ako odborný spolukomentátor v štúdiiu RTVS. K dramatickej koncovke medzi Saganom a Kristoffom poznamenal: „Ako sa hovorí v našom žargóne, Peter hodil bicykel dopredu v správny okamih. Chvíľu som mal pocit, že Kristoff bol pred ním, ale som rád, že som sa mýlil. Peťo hodil bicykel do cieľa lepšie, ale v poslednom kilometri som tŕpol, či cez neho nepreletí nejaká druhá lajna jazdcov. Všetci však mali toho v závere už dosť a tých vpredu nik zozadu neohrozil,“ uviedol Vyšňa.

Víťazstvo okomentoval aj Tiňkov

Nikdy nespokojný Sagan v pondelok zvýšil počet svojich pódiových umiestnení v etapách najslávnejších pretekov na svete na tridsaťtri, z toho počet víťazných dojazdov na sedem. K trom z roku 2012 a jednému z edície 2013 pridal aj tretie v tomto ročníku „Starej dámy“.

Okrem toho urobil zrejme rozhodujúci krok k celkovo piatemu triumfu v bodovacej súťaže, keď vďaka 70 bodov z pondelkovej etapy zvýšil náskok pred Markom Cavendishom na 114 bodov. Navyše, fenomenálny britský šprintér aj sám priznal, že merať sa so Saganom v súťaži o zelený dres nemá reálne význam. „Čo sa týka zeleného dresu, rozdiel v prospech Sagana v bodovacej súťaži je taký obrovský, že na rýchlostnej prémii v pondelkovej etape to jeho súperi akoby vycítili. Nechceli sa tam s ním naťahovať o body, keď im v cieli opäť odskočí. Bol to v pondelok opäť deň Peťa Sagana,“ uviedol prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara v reakcii pre RTVS.

Saganov šéf v tíme Tinkoff Oleg Tiňkov tretie etapové víťazstvo jedného zo svojich miláčikov zhodnotil na facebooku takto: „A máme tu zase deň víťazstva! V našom tíme už máme tento rok na Tour tri víťazné etapy a tiež jazdca v zelenom drese najlepšieho šprintéra a bodkovanom drese najlepšieho vrchára.“ Tiňkov v rozmare po prvom etapovom víťazstve Sagana v tomto ročníku TdF vyhlásil, že ak úradujúci majster sveta zvládne víťazne ešte dve etapové koncovky, zostane pri cyklistike. Teraz sa tak stalo, ale Tiňkov zatiaľ o svojom sľube mlčí.