Sagan ukázal Velitsovcom chrbát, vyhral anketu Zlatý pedál

Peter Sagan

BRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) – Cyklistom roka 2012 sa na Slovensku stal Peter Sagan. Dvadsaťdvaročný Žilinčan obhájil v ankete Zlatý pedál vlaňajšie prvenstvo a celkovo vyhral výročné hodnotenie Slovenského zväzu cyklistiky tretíkrát v kariére.

Predtým získal ocenenie aj v roku 2008, keď sa stal takisto ako rok predtým aj talentom sezóny. V tohtoročnej ankete triumfoval Sagan rovnako ako vlani suverénne pred bratmi Petrom a Martinom Velitsovcami. Talentom roka sa stal Dávid Zverko, ktorý vyhral anketu aj pred rokom a v tomto zaujal predovšetkým triumfom na Pretekoch mieru mládeže.

Na galavečere v bratislavskom hoteli Holiday Inn vyhlásili aj Miss slovenskej cyklistiky, ktorou sa stala horská cyklistka Lívia Hanesová. V hlasovaní na stránke Slovenského zväzu cyklistiky skončila na 2. mieste krasojazdkyňa Alica Vinczeová a na treťom dráharka Alžbeta Pavlendová.

Obrazom: Oceňovanie najlepších slovenských cyklistov Zlatý pedál 2012

Zlatý pedál 2012
Cyklista Marek Peško, držiteľ titulu v kategórii Horská cyklistika zjazd, počas oceňovania najlepších slovenských cyklistov Zlatý pedál 2012. Bratislava, 28. december 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Cyklista Filip Polc, držiteľ titulu v kategórii Pozoruhodný výkon roka, počas oceňovania najlepších slovenských cyklistov Zlatý pedál 2012. Bratislava, 28. december 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Bývalý cyklista Ján Glajza (vľavo), držiteľ Ceny za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku, počas oceňovania najlepších slovenských cyklistov Zlatý pedál 2012. Bratislava, 28. december 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Cyklistka Lívia Hanesová, držiteľka titulu Miss cyklistiky 2012, počas oceňovania najlepších slovenských cyklistov Zlatý pedál 2012. Bratislava, 28. december 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Medzi ocenenými aj Polc či Bartko

Ocenenie za pozoruhodný výkon roka dostal horský cyklista Filip Polc za jeho úspechy v mestských zjazdoch v Bogote a v La Paz. Ocenenie za fair play si prevzali Róbert Bartko (Master Team Trnava) a Martin Kostelničák (Greenbike Reall Racing Team).

Bartko zachránil poskytnutím prvej pomoci a zavolaním lekárskej záchrannej služby život cyklistovi Ladislavovi Dubošovi, ktorý počas tréningu upadol do bezvedomia.

Kostelničák počas maratónu MTB v Bratislave suverénne viedol. Krátko pred cieľom videl vedľa trate ležať bezvládne telo jedného z cyklistov, ktorému poskytol prvú pomoc bez ohľadu na to, ako sám v pretekoch skončí.

Cenu za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku udelili bývalému špičkovému pretekárovi a neskôr trénerovi Lokomotívy Štart Poprad Jánovi Glajzovi, ktorý svojho syna Ondreja priviedol k titulom juniorského i amatérskeho majstra sveta v cyklokrose.

19. etapa Tour de France
Peter Velits Foto: SITA/AP

Thomas Voeckler Foto: SITA/AP
Radosť víťaza časovky Bradleyho Wigginsa na pódiu pre víťazov. Foto: SITA/AP
Radosť britského cyklistu Bradleyho Wigginsa z tímu Sky po víťazstve v 19,. etape, ktorou bola časovka na 53,5 kilometra. Foto: SITA/AP
Cyklisti tímu Sky Bradley Wiggins (v žltom) a Christophe Froome po sobotňajšej časovke na 99. ročníku Tour de France. Foto: SITA/AP

Pavlendová najlepšou dráhovou cyklistkou

Alžbeta pavlendová

Súčasťou ankety Zlatý pedál bolo aj vyhodnotenie najlepších v jednotlivých odvetviach cyklistiky. Najlepším cestným cyklistom sa stal Peter Sagan.

Žilinčan má za sebou v drese Liquigas-Cannondale úspešnú sezónu, v ktorej skončil vo svetovom rebríčku UCI na 8. mieste. Na Tour de France vyhral 3 etapy i zelené tričko, na Okolo Kalifornie päť etáp a na Okolo Švajčiarska štyri.

Úspechy dosiahol aj na pretekoch Okolo Ománu a Tirreno – Adriatico. Medzi dráhovými cyklistami bola najlepšia Alžbeta Pavlendová z Dukly Bratislava, piata v scratchi a ôsma v omniu na majstrovstvách Európy. V cross country dominoval slovenským pretekárom Michal Lami z Jump Sport Klubu, v zjazde zasa Marek Peško z Polygonu Rann Racing.

Obrazom: Peter Sagan medzi fanúšikmi v Žiline

Cyklistická hviezda Peter Sagan
Slovenského cyklistu Petra Sagana privítali v Žiline stovky fanúšikov. Oslávili s ním fantastický úspech na tohtoročnej Tour de France. Foto: SITA/Lukáš Macek

Peter Sagan rozdával autogramy. Foto: SITA/Lukáš Macek
Petra Sagana privítal aj Primátor Žiliny Igor Choma. Foto: SITA/Lukáš Macek

V bikrose sa stal najlepším Michal Tomčo z BMX klubu Košický Šarkaň, v cyklokrose úradujúci majster SR Martin Haring z CK Banská Bystrica, v cyklotriale víťazka Svetového pohára a tretia žena z MS Tatiana Janíčková z CK Záriečie, v sálovej cyklistike štvorica krasojazdkýň z ŠKC Kolárovo Alica Vinczeová, Dóra Szabóová, Eszter Bagitová a Mercedes Szederová, v kategórii Masters Marián Valášek z Masters Teamu Trnava a medzi zdravotne znevýhodnenými Vladislav Janovjak s vodičom Róbertom Mitošinkom z CK Piešťany.

Výsledky – Zlatý pedál 2012:

1. Peter Sagan (Liquigas Cannondale) 138 bodov, 2. Peter Velits (Omega Pharma – QuickStep) 91, 3. Martin Velits (Omega Pharma – QuickStep) 42

Na Tour de France vyhral tri etapy a získal zelený dres víťaza bodovacej súťaže. Zo štyroch etapových úspechov sa tešil na Okolo Švajčiarska a z piatich na Okolo Kalifornie, na oboch podujatiach triumfoval aj v bodovacích súťažiach.

Sagan dosiahol aj ďalšie úspechy, vo svetovom rebríčku UCI skončil na 8. mieste. Podľa predstáv mu nevyšli olympijské hry v Londýne, kde štartoval ako jediný Slovák medzi cyklistami, ani majstrovstvá sveta, kde skončil dvanásty. Olympijská taktika sledovania britského tímu mu nevyšla, karty boli napokon rozdané pre iných jazdcov. Žilinčan sa na Slovensku teší veľkej popularite, fanúšikovia oceňujú jeho výsledky a aj vďaka nim stúpa záujem o cyklistiku.

„Sezóna 2012 mi vyšla nad očakávanie. Nedarilo sa mi síce na olympijských hrách a majstrovstvách sveta, na ktorých som chcel dosiahnuť lepší výsledok, ale získal som zelený dres víťaza bodovacej súťaže na Tour de France, na ktorej som vyhral tri etapy. V mojom veku to doteraz dokázal okrem mňa len jeden pretekár. Pozerám sa na to, čo sa mi podarilo. V tomto roku som mal veľa pozitívnych momentov,“ povedal Peter Sagan.

Slovenská cyklistická jednotka sa už pripravuje na novú sezónu. S tímom absolvovala do 16. decembra prvé sústredenie v Toskánsku, tréning nevynechal ani počas vianočného pobytu doma na Slovensku. Príprava bude pokračovať v ďalších dňoch, už 2. januára sa presunie do zámoria, kde sa o desať dní neskôr uskutoční prezentácia tímu Cannondale. Z USA sa Sagan presunie do Argentíny, kde ho od 21. januára čaká prvý súťažný štart v sezóne. Do 27. januára bude pretekať na Tour de San Luís. Následne pôjde na podujatie v Ománe.

Obrazom: Peter Sagan na Tour de France

Peter Sagan na Tour de France
Peter Sagan počas 9. etapy, ktorou bola časovka na 41,5 kilometra. Slovenský cyklista prešiel trasu z Arc-et-Senans do Besanconu za 58 minút aj desať sekúnd a obsadil 105. miesto. Foto: SITA/AP

Slovenský cyklista si pripísal na konto svoje tretie víťazstvo v šiestej, ktorá mala štart v Epernay s cieľom v Metz a merala 207,5 kilometra. Peter Sagan oslavoval v cieli ako "Hulk". Foto: SITA/AP
Víťazná radosť Petra Sagana v cieli tretej etapy, ktorá mala štart v Orchies a cieľ v Boulogne-sur-Mer a merala 197 kilometrov. Foto: SITA/AP
Slovenský cyklista siahal na víťazstvo aj v 217-kilometrov dlhej 13. etape zo Saint-Paul-Trois-Chateaux do Le Cap D'Agde. V záverečnom špurte prehral o centrimetre s Nemcom Andrém Greipelom z tímu Lotto-Belisol Foto: SITA/AP
Dvadsaťdvaročný Žilinčan porazil v špurte prvej etapy Švajčiara Fabiana Cancellaru (v žltom) a Edvalda Boassona Hagena. Foto: SITA/AP

Saganov tím Cannondale vznikol na základoch doterajšieho Liquigas-Cannondale. „Veľa sa toho nezmenilo, vedenie i realizačné tímy zostali rovnaké. Nové budú azda len dresy. Aj moja úloha v tíme bude rovnaká. Už tento rok som bol jedným z lídrov a inak to nebude ani v ďalšej sezóne,“ uviedol Sagan.

Žilinčan sa v novej sezóne sústredí predovšetkým na Tour de France, na ktorej by chcel opäť štartovať a bojovať o zelený dres. Ešte predtým v jarnej časti ročníka má však ďalšie motivácie. „V novej sezóne by som chcel uspieť najskôr na jarných klasikách. Už tento rok som v nich útočil na víťazstvo, ale často som skončil tesne pod vrcholom. Ďalším míľnikom roka bude pre mňa opäť Tour de France, na ktorej by som chcel obhájiť zelený dres,“ načrtol plány Peter Sagan.

Viac k osobe Filip PolcMartin HaringPeter SaganTatiana JaníčkováVladislav Janovjak