Sagana čakajú Preteky dvoch morí, Tirreno Adriatico je pre neho skutočný začiatok sezóny

Italy Cycling Tirreno Adriatico
Slovenský cyklista Peter Sagan pred pretekmi Tirreno-Adriatico.

LIDO DI CAMAIORE 7. marca (WebNoviny.sk) – Úvodnou tímovou časovkou na 21,5 km v Lido di Camaiore sa v stredu začne cyklistické Tirreno Adriatico, nazývané aj Preteky dvoch morí. Sedem etáp lemujú dve časovky a cyklisti na ceste z Tyrrhenského k Jadranskému moru absolvujú dovedna 982,5 km, vrátane dvoch vyše 200 km dlhých etáp. Medzi nimi bude aj slovenský líder tímu Bora-Hansgrohe Peter Sagan, na tradičnom jarnom podujatí z prestížnej série WorldTour sa predstaví po siedmy raz bez prerušenia.

Bude to iné Tirreno-Adriatico pre mňa ako tie predchádzajúce. Pred týmto podujatím som zvykol mať v nohách viac pretekových kilometrov vrátane destinácií ako Katar, Omán, Argentína či úvodný klasikársky víkend sezóny v Belgicku. Môj súťažný rozvrh sa však pomenil. Až Tirreno-Adriatico je pre mňa skutočný začiatok sezóny,“ cituje Petra Sagana tlačová správa organizátorov podujatia.

Generálka na najväčšie jarné monumenty

Trojnásobný majster sveta začal európsku časť sezóny ôsmym miestom v sobotňajšej zablatenej klasike Strade Bianche v Toskánsku. Ešte v januári absolvoval podujatie Tour Down Under v Austrálii, kde vyhral jednu z etáp a obliekol sa aj do zeleného dresu víťaza bodovacej súťaže.

Na Tirrene zrejme bude chcieť zabojovať aj o etapové víťazstvá či dres určený pre víťaza bodovacej súťaže. Sagan netají, že práve Tirreno-Adriatico je pre neho vhodnou generálkou na najväčšie jarné monumenty na čele s ďalšími talianskymi pretekmi Miláno – Sanremo. „Vyhral som tu štyrikrát bodovačku za štyri roky a rád by som pridal ďalší takýto dres. Chcem sa víťazne naladiť na Miláno – Sanremo, preteky, na ktorých mi veľmi záleží,“ uviedol Peter Sagan.

Od roku 2012 Peter Sagan ani raz nechýbal na Pretekoch dvoch morí a predviedol dovedna sedem víťazných etapových koncoviek. Predvlani útočil aj na celkový triumf, ktorý mu o jedinú sekundu vyfúkol veľký belgický rival Greg van Avermaet.

Žiadny slovenský kolega

Saganovi stačí vyhrať jednu etapu, aby sa dostal na úroveň Alessandra Petacchiho, Morena Argentina a Giuseppeho Saronniho na tretej priečke historického poradia v počte víťazných etáp. Na prvých dvoch miestach figurujú Roger de Vlaeminck s 15 víťaznými etapami a Oscar Freire s jedenástimi.

V Saganovom tíme na Tirrene nefiguruje žiadny slovenský kolega, zato nechýbajú Poliaci Rafal Majka a Maciej Bodnar, Taliani Davide Formolo a Daniel Oss, Čech Leopold König, Nemec Marcus Burghardt. Úvodná etapa – tímová časovka na 21,5 km je profilom čistá rovina. Jej začiatok je v stredu o 14.00 h, záver sa očakáva po 16.00 h.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Leopold KönigMaciej BodnarMarcus BurghardtOscar FreirePeter SaganRafal Majka