Saganov kolega Buchmann si svetový rekord napokon nepripíše, v skutočnosti mal horší čas

Emanuel Buchmann
Nemecký cyklista Emanuel Buchmann. Foto: archívne, www.facebook.com
  • aktualizované 31. mája 16:11

Výsledný čas Nemca Emanuela Buchmanna 7 hodín 28 minút v zdolaní Výzvy Everest, čiže v nastúpaní 8848 m na bicykli, napokon nemôže byť uznaný ako svetový rekord.

Spolujazdec Petra Sagana z tímu Bora-Hansgrohe v skutočnosti dosiahol čas 7:51 h, čo bolo o viac než 10 minút viac ako v prípade amerického horského cyklistu Keegana Swensona.

Porušil dve pravidlá

Problém bol v tom, že Buchmannovi pôvodne počítali iba čas strávený v stúpaní a nie celkový čas, ktorý je smerodajný.

Nemec navyše porušil aj druhé pravidlo Výzvy Everest. Kopec v Rakúsku, ktorý si vybral, viackrát vyliezol z dvoch strán, pričom sa oficiálne ráta len jedna rovnaká časť stúpania.

Štvrtý muž vlaňajšej Tour de France pre svoj rekordný pokus použil 11,6 km dlhé stúpanie neďaleko rakúskeho Ötztalu.

Absolvoval ho takmer osemkrát, kým nedosiahol požadovaný počet nastúpaných metrov 8848. Celkovo absolvoval 162,19 km, stúpal rýchlosťou 1500 m/h a pri klesaní dosiahol maximálnu rýchlosť 75,3 km/h.

Zbieral peniaze na charitu

Nemecký cyklista začal stúpať z Ötzu, ale po prvom zdolaní kopca zišiel na druhú stranu a ďalšie stúpanie už absolvoval z viac strmej strany z Haimingbergu.

„Bola to jedna z najťažších vecí, aké som kedy urobil. Nečakal som, že ku koncu to bude až tak bolieť. Na začiatku som našiel správny rytmus a neskôr som sa rozhodol pre vyššie tempo. Po 7000 m som začal cítiť svaly. A keďže nie som zvyknutý až na takú porciu výškových metrov, začalo to veľmi bolieť. Najťažší bol posledný kilometer. Boli tam však aj nejakí fanúšikovia. Ich podpora mi pomohla dostať sa do cieľa. Som rád, že sa mi podarilo zlomiť rekord, ale toto nemá s normálnou súťažou nič spoločné. Urobil som to preto, lebo som na to mal čas a chcel sa otestovať pred Tour de France,“ uviedol ešte pred finálnym verdiktom Emanuel Buchmann v tlačovej správe tímu Bora-Hansgrohe.

Pokus 27-ročného Buchmanna mal aj výrazný charitatívny rozmer. Prostredníctvom darcovskej platformy gofundme.com získaval peniaze pre projekt Deutsche Kinderhilfwerk, ktorý počas pandemickej situácie s novým koronavírusom podporuje deti zo slabšieho sociálneho prostredia.

Aktuálne sa tam už vyzbieralo 15 035 eur, Buchmannovou ambíciou bolo získať 10 eur na každý výškový meter, teda dokopy 88 480 eur.

Výzvu absolvovali aj ďalší

„Vybral som si Deutsche Kinderhilfswerk. Som presvedčený o tom, že deti si v čase koronakrízy zaslúžia väčšiu pozornosť, než aká sa im venuje. Akcia sa nekončí, platforma na darovanie peňazí naďalej funguje,“ vysvetlil Buchmann, cituje ho aj portál Cyclingnews.

Výzvu Everest pred Buchmannom absolvovalo aj niekoľko ďalších cyklistov. Americký mladík Kevin Vermaerke z tímu Hagens Berman Axeon to stihol za 8:19 h.

Niekdajší skvelý šprintér Brit Mark Cavendish (Bahrain McLaren) to na cyklistickom trenažéri pomocou aplikácie Zwift zvládol za 10:37 h, ďalší profesionáli Luke Rowe (Ineos) a Giulio Ciccone (Trek-Segafredo) potrebovali vyše 11 hodín.

Najrýchlejšou ženou, ktorá na bicykli vyšliapala 8848 m výškových metrov, je Američanka Katie Hallová. Časom 10 hodín a 1 minúta pokorila ženský rekord o takmer dve a pol hodiny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emanuel Buchmann