SAIA za 20 rokov vybavila štúdium v zahraničí 16 tis. ľuďom

študenti
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) – Takmer 16-tisíc študentom, doktorandom, vysokoškolským učiteľom a výskumníkom sprostredkovala za uplynulých 20 rokov Slovenská akademická informačná agentúra (SAIA) vyslanie na štipendijný pobyt v zahraničí. Pri príležitosti okrúhleho výročia svojho vzniku zorganizovala SAIA na pondelok 13. decembra Deň akademickej mobility.

Podľa výkonnej riaditeľky SAIA Kataríny Košťálovej si vznik nezávislej agentúry, ktorá by zaručovala prístup k informáciám a poskytovala poradenstvo o možnostiach štúdia v zahraničí, vyžiadala situácia po novembri 1989. Agentúra poskytovala informácie o štipendiách a štúdiu v zahraničí. V rokoch 1990 až 1995 sprostredkovala v rámci programu Education for Democracy slovenským základným, stredným a vysokým školám, ako aj rôznym vzdelávacím inštitúciám na podporu vyučovania angličtiny vyše 1 500 dobrovoľníkov, lektorov anglického jazyka. V rokoch 1991 až 2000 zabezpečila pre slovenské knižnice a jednotlivcov 225-tisíc kníh anglickej odbornej literatúry pre rôzne vedené disciplíny i beletrie od nadácií Sabre Foundation a Book Bank z USA.

Súčasťou pondelkového Dňa akademickej mobility a internacionalizácie budú odborný seminár Mobilita výskumných pracovníkov a čo všetko s ňou súvisí ako aj konferencia s medzinárodnou účasťou Internacionalizácia ako nástroj na posilnenie kvality vzdelávania a výskumu, ktorá sa uskutoční pod záštitou predsedníčky vlády SR Ivety Radičovej. Informácie o možnostiach štúdia alebo výskumu v zahraničí agentúra poskytuje na pracoviskách v piatich slovenských mestách osobne, telefonicky alebo mailom, na seminároch a informačných dňoch, ktorých za 20 rokoch organizovala vyše 1 100, ako aj prostredníctvom internetových portálov, ktorých v súčasnosti prevádzkuje päť.

SAIA, n. o. je mimovládna nezisková organizácia, ktorá od roku 1990 svojimi programami a službami posilňuje občiansku spoločnosť a napomáha internacionalizácii vzdelávania a vedy na Slovensku. V januári 1992 sa SAIA zaregistrovala ako občianske združenie, ktoré sa neskôr transformovalo na neziskovú organizáciu poskytujúcu všeobecne prospešné služby. Viac: www.saia.sk.

Informoval Ján Chlup zo SAIA, n. o.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom