SALGADOVÁ: Španielsko o pomoc nepožiada

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elena Salgadová
Elena Salgadová Foto: SITA/AP

PARÍŽ 6. decembra (WEBNOVINY) – Španielsko má dobré ekonomické základy a krajina nebude hľadať finančnú pomoc v zahraničí. Vyhlásila to španielska ministerka hospodárstva Elena Salgadová v rozhovore, ktorý v nedeľu zverejnil francúzsky ekonomický denník Les Echos. Španielsko v piatok oznámilo ďalšie úsporné opatrenia na zníženie vysokého rozpočtového deficitu, čím chce upokojiť investorov a zbaviť sa obáv, že by mohlo potrebovať finančnú pomoc. Nie, nič tomu nenasvedčuje, povedala Salgadová pri otázke, či Španielsko požiada EÚ a iných o pomoc.

Deficit verejných financií Španielska bol v minulom roku na úrovni 11,1 % hrubého domáceho produktu (HDP) a analytici už dlho varujú, že na zníženie deficitu sú nevyhnutné ďalšie mimoriadne opatrenia a sľúbená reforma trhu práce. Salgadová tvrdí, že kríza na trhu nehnuteľností, ktorá je zdrojom obáv investorov, sa skončila. Podľa nej krajina splní svoj cieľ a jej ekonomika v budúcom roku posilní o 1,3 %. „Myslíme si, že budeme schopní našu prognózu splniť. Vidíme priestor pre rast súkromnej spotreby,“ uviedla Salgadová.

Rakúsko pripúšťa, že Španielsko požiada o pomoc

Španielsko robí všetko preto, aby nemuselo požiadať o zahraničnú finančnú pomoc, tento scenár však nemožno vylúčiť. Pre pondelňajšie vydanie denníka Wirtschaftsblatt to uviedol rakúsky kancelár Werner Faymann. Ministri financií členských štátov eurozóny medzitým v Bruseli rokujú o možnom posilnení európskeho stabilizačného mechanizmu. Názory, že systém záruk v hodnote 750 mld. eur nebude postačovať v prípade, ak o pomoc z tzv. eurovalu požiada štvrtá najväčšia ekonomika eurozóny Španielsko, vyjadrili viacerí predstavitelia EÚ aj Medzinárodného menového fondu (MMF). Rakúsky minister financií Josef Pröll v inom rozhovore podporil vytvorenie stáleho záchranného mechanizmu pre krajiny, ktoré zaťažujú vysoké dlhy. Posilnenie vplyvu EÚ v daňovej a rozpočtovej politike členských štátov však odmietol.

„My, ministri financií v eurozóne, chceme trvalý mechanizmus na riešenie kríz. A chceme účasť súkromného sektora – od prípadu k prípadu, avšak nie automaticky, pretože to by mohlo krízu ešte zhoršiť,“ povedal. „Ministri v skupine Eurogroup určite môžu posilniť svoju riadiacu úlohu. Myslím si, že vytváranie nových štruktúr napríklad vo forme centrálnej ekonomickej vlády by bolo nesprávne. Trvalo by to dlho a v súčasnej kríze by nás to neposunulo ďalej,“ zdôraznil minister.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Elena SalgadováWerner Faymann