Samovražedný útok v irackej al-Hille, najmenej 21 obetí

Irak
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

AL-HILLA 5. mája (WEBNOVINY) – Irackým mestom al-Hilla, kde do roku 2007 pôsobil aj slovenský vojenský kontingent, otriasol vo štvrtok teroristický útok. Samovražedný útočník sa odpálil v aute pred policajnou stanicou. Pri útoku zahynulo podľa lekárov z miestnej nemocnice najmenej 21 ľudí, ďalších 75 utrpelo zranenia, z toho tridsiati sú zranení vážne. Medzi obeťami útoku, ktorý sa odohral krátko po siedmej hodine miestneho času (06.00 SELČ), sú najmä policajti. Bezpečnostné sily uzatvorili miesto útoku aj okolité ulice a nepúšťajú tam ani novinárov.

Výbuch časť policajnej budovy takmer zrovnal so zemou a zanechal v zemi dvojmetrový kráter. Zatiaľ sa k nemu nikto neprihlásil, irackí predstavitelia však predpokladajú, že mohlo ísť o pomstu teroristov za smrť Usámu bin Ládina, ktorého v nedeľu zastrelili v Pakistane príslušníci americkej armády. „Očakávali sme to. Najmä po zabití bin Ládina,“ konštatoval hovorca polície v provincii Nadžáf Mukdád al-Mússaví.

Počet útokov v Iraku v poslednej dobe oproti najhoršiemu obdobiu v rokoch 2006 a 2007 poklesol, stále však každý mesiac v krajine pri útokoch zahynú desiatky až stovky ľudí. V apríli napríklad zahynulo pri útokoch podľa vládnych štatistík 211 Iračanov.

Samovražedný útok v Iraku zabil najmenej 12 obetí

Irak
Foto: SITA/AP

Irackým mestom al-Hilla, kde do roku 2007 pôsobil aj slovenský vojenský kontingent, otriasol vo štvrtok teroristický útok. Samovražedný atentátnik sa odpálil v aute pred policajnou stanicou. Pri útoku zahynulo podľa lekárov z mestskej nemocnice najmenej 12 ľudí, ďalších 25 utrpelo zranenia.

Medzi obeťami útoku, ktorý sa odohral krátko po siedmej miestneho času (06.00 SELČ), sú najmä policajti. Bezpečnostné sily uzatvorili miesto útoku aj okolité ulice a nepúšťajú tam ani novinárov, takže o útoku existuje zatiaľ málo informácií.

Počet útokov v Iraku oproti najhoršiemu obdobiu v rokoch 2006 a 2007 dramaticky poklesol, stále však každý mesiac v krajine pri útokoch zahynú desiatky až stovky ľudí. V apríli napríklad zahynulo pri útokoch podľa vládnych štatistík 211 Iračanov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom