Sankcie pre zdravotníkov zatiaľ nebudú, LOZ to víta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekári, zdravie
Foto: fnlp.sk

BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Legislatíva o sankcionovaní zdravotníkov, ktorí nenastúpia počas krízovej situácie do služby, sa na pôde parlamentu zatiaľ prerokovávať nebude.

Trojica poslancov za stranu SMER-SD totižto stiahla z rokovania NR SR zmenu zákona, ktorú iniciovala, a ktorá postihy voči zdravotníkom mala zaviesť.

Tento krok víta najmä Lekárske odborové združenie (LOZ), ktoré sa voči sankciám pred časom ohradilo.

Sme radi, že naše úsilie presvedčiť jednotlivé parlamentné politické strany o neprijateľnosti kriminalizácie zdravotníckych pracovníkov padlo na úrodnú pôdu,“ skonštatoval predseda LOZ Peter Visolajský. Podľa kritizovaného návrhu by zdravotníka, ktorý odmietne počas núdzového stavu slúžiť alebo sa vyhne práci napríklad predstieraním choroby, mohlo ministerstvo zdravotníctva pokutovať do výšky 3300 eur. Sankciou by bolo aj zrušenie registrácie v komore na desať rokov. Zdravotník by tak počas tohto obdobia nemohol vykonávať svoju prácu.

Návrh poslancov SMERu okrem sankcií zavádzal aj viaczmenné prevádzky v nemocniciach. Tie sa nakoniec na rokovanie parlamentu dostanú. Jeden z trojice predkladateľov poslanec Jozef Valocký (SMER-SD) ich nakoniec presadil v podobe pozmeňujúceho návrhu k vládnej novele zákona o poskytovateľoch, o ktorej bude NR SR rozhodovať už v druhom čítaní.

Nemocnice by tak na základe tohto návrhu mohli rozhodnúť okrem zavedenia jednozmennej prevádzky a následnej pohotovostnej službe, v ktorej fungujú v súčasnosti, aj o dvoj či trojzmennej prevádzke. Návrh má za cieľ zabezpečiť nepretržité poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Zmenu pracovného režimu pritom nemusí vedenie nemocnice so zástupcami odborov dohodnúť, stačí, keď to s nimi prerokuje.

To však namietajú lekárski odborári. Podľa nich sa tým vedeniu nemocníc dáva príliš veľká právomoc pri nakladaní s pracovným časom.

Takáto právomoc nie je štandardom v Európskej únii. Rovnako v nemocniciach EÚ ani v iných štátoch sa zmenná prevádzka nezavádza hlavne pre nevýhodnosť pre pacienta,“ povedal Visolajský. Na zákonodarcov preto LOZ apeluje, aby návrh nepodporili. Upozorňujú aj na to, že v tzv. trojzmenke bude potrebné zabezpečiť takmer trikrát viac lekárov ako v jednozmennej službe, kde už teraz chýbajú. Takáto prevádzka rozdelená na viaceré zmeny je podľa nich nevhodná aj z hľadiska kontinuity liečby a diagnostiky pacienta. „Zavedenie trojzmennej prevádzky preto nemá žiadne logické odôvodnenie a je výlučne nástrojom na zastrašovanie a šikanovanie zdravotníckych pracovníkov a ich zástupcov,“ zakončil Visolajský.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef ValockýPeter Visolajský