Šarapovová postúpila s Kvitovou do finále Wimbledonu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Ruská tenistka Maria Šarapovová Foto: SITA/AP

LONDÝN 30. júna (WEBNOVINY) – Ruská tenistka Maria Šarapovová a Češka Petra Kvitová sa stretnú v sobotu o 15.00 h SELČ vo finále dvojhry žien na treťom grandslamovom turnaji sezóny Wimbledone v Londýne (20. júna – 3. júla, celková dotácia 14,6 milióna libier, tráva). Víťazka si odnesie 1,1 milióna libier, zdolaná 550 000 libier.

Miestna šampiónka zo sezóny 2004 Šarapovová nasadená ako piata zvíťazila vo štvrtkovom semifinále singlovej súťaže v britskej metropole nad ďalšou bývalou študentkou Akadémie Nicka Bollettieriho na Floride, Nemkou Sabine Lisickou, za 87 minút 6:4, 6:3.

Dvadsaťjedenročná ľaváčka Kvitová, osmička „pavúka“ aj hodnotenia WTA, si v úvodnom semifinále poradila s bieloruskou rovesníčkou Viktoriou Azarenkovou nasadenou ako štvrtou za 104 minút 6:1, 3:6, 6:2. Na víťazné údery dominovala 40:9.

Zaujímavosťou finále bude fakt, že aktérky spája legendárna Američanka s českým pôvodom Martina Navrátilová. Pre Kvitovú bola detským vzorom a aj teraz jej v zázemí želala šťastie i chválila výkony, Šarapovovú ako 6-ročnú počas exhibičnej akcie v Moskve označila za talent a podnietila jej presun za Atlantik s otcom Jurijom.

„Je úžasné byť znova vo finále, uplynulo veru už dosť času. Prichádzala som sem s realistickými očakávaniami po tom, ako som sa v ostatných rokoch nedostala za osemfinále. Ešte stále však mám pred sebou jednu úlohu,“ podotkla Šarapovová, ktorá vlani v semifinále na „harde“ v americkom Memphise zdolala Kvitovú v ich jedinom doterajšom súboji 6:4, 6:3 a napokon aj získala trofej. K zápasu s Lisickou Ruska povedala: „V úvode hrala súperka veľmi dobre a ja presne naopak. Bolo to ťažké, snažila som sa nenechať sa tým vyviesť z miery. Podarilo sa mi dostať sa na správnu cestu a zostať naplno koncentrovaná až do konca, hoci som dnes nepredvádzala môj vrcholný tenis.“ Šarapovová na margo finálovej súperky skonštatovala: „Je to nepríjemná výzva, pretože ide o hráčku so skvelým prejavom na tráve a k tomu ľaváčku, ktorá dokáže dobre využívať servis.“

„Začiatok sa mi vydaril, ale postupne sa to vyrovnalo. Napokon sa ukázalo, že to celé bolo najmä o podaní. Som rada, že v treťom sete mi servis dobre fungoval,“ skonštatovala Kvitová a dodala: „Som šťastná. Zatiaľ som si naplno neuvedomila, že som už len jedno víťazstvo od titulu.“

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Šarapovová rozhodla obratom z 0:3 a brejkovej hrozby na 6:4, 3:0 s dvojitým brejkom

Šarapovová v prvom sete proti Lisickej čelila brejkbalovej hrozbe na 0:4 (pokazený dropshot Nemky) po tom, ako na 0:2 skĺzla aj vinou dvoch dvojchýb, ale po chvíli už bolo 3:3. Od stavu 3:4 získala favorizovaná sibírska rodáčka 6 hier v rade. Setbal v rámci tejto sekcie premenila esom. Za stavu 3:0 v druhej časti síce stratila servis, ale okamžite odpovedala ďalším brejkom. Pri podávaní na triumf premenila súperke brejkbal dvojchybou (5:3), potom však znova zabrala na returne: pri prvom mečbale zaúradovala nekompromisným forhendovým returnom druhého podania.

Rusku nezastavilo ani 13 dvojchýb. Zaostala v bilancii oficiálne zohľadnených „winnerov“ (14:18) a dokonca bola horšia aj v nevynútených chybách (18:14), čím sa znova ukázalo, aké dôležité sú tzv. vynútené chyby. Šarapovová si ich ofenzívnym poňatím pýtala od Lisickej počas celého zápasu dostatok na to, aby triumfovala.

Šarapovová na tomto podujatí ešte nestratila ani set. V dvanástich dejstvách prehrala len 32 gemov, v priemere 2,67 na jedno. Lisickú prekonala v apríli na tvrdom povrchu v Miami hladko 6:2, 6:0.

Dvadsaťštyriročná Šarapovová sa od začiatku tejto sezóny pripravuje pod dohľadom Thomasa Högstedta, ktorý predtým koučoval Číňanku Na Li, šampiónku z parížskeho antukového Roland Garros 2011.

Víťazka 23 turnajov na hlavnom profesionálnom okruhu Šarapovová má na konte tri primáty z úrovne „veľkej štvorky“. Po wimbledonskom spred siedmich rokov sa radovala aj na newyorských US Open 2006 a melbournských Australian Open 2008.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Snúbenica osobne zápas sledujúceho slovinského basketbalistu klubu NBA New Jersey Nets Sašu Vujačiča Šarapovová vlani vo Wimbledone podľahla v osemfinále vo veľkom šlágri Američanke Serene Williamsovej, neskoršej šampiónke. Ruska dosiaľ naposledy bola aspoň v semifinále v roku 2006. Medzičasom sa štverala nazad do absolútnej špičky po operácii pravého ramena. Ak teraz získa trofej nazvanú Venus Rosewater Dish, posunie sa na 3. post v renkingu. V prípade nezdaru proti Kvitovej bude 5. v počítačovom poradí.

Bývalá líderka svetového rebríčka Šarapovová, momentálne 6. v systéme, v apríli prezentovala propagačnú kampaň Hot Shots, teraz prekonala druhú „tvár“ tejto show v rade. Po utorňajšom štvrťfinálovom úspechu 6:1, 6:1 proti Slovenke Dominike Cibulkovej vyradila aj držiteľku voľnej karty Lisickú. O tri roky mladšia Nemka s poľskými koreňmi sa napriek nezdaru vráti v pondelok 4. júla do Top 30, a to na 27. pozíciu.

Štvrťfinalistka medzinárodných otvorených majstrovstiev Anglicka 2009 Lisická je víťazkou prípravného podujatia v Birminghame, vo finále vtedy mala navrch nad Danielou Hantuchovou. Rodáčka z Troisdorfu už figurovala aj na 22. pozícii v rebríčku, ale prakticky celú sezónu 2010 nútene vynechala pre zranenie ľavého členka.

Lisická vstupovala do trávnatej časti sezóny na 100. mieste v hodnotení, v marci pred podujatím v kalifornskom Indian Wells jej patrila 218. pozícia. Cestou do semifinále vyradila v 2. kole čerstvú grandslamovú šampiónku Na Li, a to aj cez 2 mečbaly. Poslednou hráčkou, ktorá sa v All England Lawn Tennis and Croquet Clube radovala z titulu po tom, ako cestou k nemu odvrátila bezprostrednú hrozbu prehry, bola predvlani Serena Williamsová. Poslednou Nemkou, ktorá si zahrala vo wimbledonskom finále, zostáva od roku 1999 Steffi Grafová. Lisická sa radovala v 15 z predchádzajúcich 16 zápasov na tráve. V prvých piatich kolách nastrieľala 44 es, teraz nepridala žiadne.

Lisická bola 25. mája v 2. kole parížskeho Roland Garros na pokraji triumfu nad Ruskou Verou Zvonarevovou. Ako kvalifikantka viedla 5:2 v treťom sete, v ôsmom geme mala mečbal na príjme. Nedala a napokon prehrala 5:7 aj s pauzou na ošetrenie po deviatej hre. Dvorec opustila na nosidlách, keď ju obchádzali mdloby pod vplyvom intolerancie na glutén a stravovacieho prehrešku.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Kvitová prvou Češkou vo finále od triumfu Jany Novotnej zo sezóny 1998

Víťazka štyroch turnajov Kvitová je prvou Češkou vo finále medzinárodných otvorených majstrovstiev Anglicka od roku 1998, keď sa to podarilo Jane Novotnej a napokon aj dobyla trofej. Z mužov si vlani zahral o titul Tomáš Berdych, ktorého tenisovým domicilom takisto ako v prípade Kvitovej je Prostějov.

Do tejto edície poslednou ľaváčkou vo finále na adrese SW19 Church Road bola v roku 1994 deväťnásobná miestna šampiónka Navrátilová, na ktorejkoľvek súčasti Grand Slamu v sezóne 1998 na Roland Garros Američanka s balkánskym pôvodom Monica Selešová. Navrátilová sa naposledy vo Wimbledone radovala v roku 1990.

Zverenkyňa Davida Kotyzu Kvitová sa v štatistike zo vzájomných súbojov s Azarenkovou ujala vedenia 3:2 vďaka sérii troch úspechov. Rodáčku z Minska zdolala vlani v 3. kole Wimbledonu 7:5, 6:0 z manka 3:5 a 8. mája 2011 mala navrch vo finále na antuke v Madride 7:6 (3), 6:4. Obe dosiaľ boli v jednom finále na tráve, zhodne v anglickom Eastbourne: Bieloruska vlani a Češka tento rok.

Slovákom Jozefom Ivankom po kondičnej stránke vedená Kvitová minulý rok v semifinále Wimbledonu nestačila na neskoršiu šampiónku Serenu. Proti členkám Top 5 má aktuálne skóre 6:9, zvíťazila už vo štvrtom zápase takéhoto typu v rade. V prípade zisku titulu sa posunie na 7. priečku v rebríčku.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Päťka renkingu Azarenková, ktorá v 1. kole vyradila Magdalénu Rybárikovú a v 3. kole Danielu Hantuchovú, si napokon len o jedno kolo posunula doterajší štvornásobný osobný rekord z úrovne „veľkej štvorky“ v podobe prieniku do štvrťfinále, v ktorom v areáli All England Lawn Tennis and Croquet Clubu bola v sezóne 2009.

„Od úvodu tretieho setu začala súperka kvalitne podávať a celkovo si počínať dobre pri svojom servise. V tom bola trocha mojej smoly. Celkovo si Petra dnes chodila pre každučký úder a zatiaľ čo moje pokusy často končili tesne za čiarami, jej vo dvorci,“ povedala Azarenková a k vyhliadkam svojej premožiteľky na zisk titulu doplnila: „Myslím si, že keď vychytí deň, môže zdolať kohokoľvek. Momentálne sa jej veľmi darí a ak bude v sobotu hrať ako dnes, prisudzujem jej všetky šance uspieť aj vo finále.“

Kvitová v prvom sete dosiahla brejk na 3:1, potvrdila ho cez jednu hrozbu straty servisu. Upokojujúcu „poistku“ na príjme pridala v šiestej hre. V tejto fáze bola prísnejšia v smerovaní aj razancii úderov, značne spoľahlivo jej fungoval servis, počínala si účinnejšie na returne a vyžarovalo z nej viac sebavedomia. V hre na 6:1 nastrieľala 3 esá v rade.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Na začiatku druhej časti však Kvitová inkasovala brejk na 0:2, ktorý pribrzdil jej rozlet. V šiestom geme odvrátila dve šance Azarenkovej odskočiť na 5:1, ale v siedmej hre neťažila z relatívne sľubného vedenia 30:15 a v deviatej odvrátila len dva z troch setbalov v rade. Bieloruska mala v tejto časti duelu živší pohyb, lepšiu koordináciu a celkovo solídnejšiu hru. Ubrala z tradičného ofenzívneho rizika, ale zároveň udržiavala v medzihre súperku v bdelosti, nepustila ju do výrazného tlaku. Profitovala z nárastu počtu nevynútených chýb Češky, ktorá mala citeľnejšie výkyvy.

Pri zdržanlivejšom prejave Azarenkovej však výsledok stále zostával skôr na rakete Kvitovej, ktorá sériou tvrdých forhendov prinútila Bielorusku k forhendovému krosovému zlyhaniu a ujala sa v rozhodujúcom dejstve vedenia 2:0. Brejk potvrdila cez zhodu, pohoda znova bola na jej strane. Azarenková si pri skóre 1:3 vypracovala forhendovým krížnym obhodením dva brejkbaly, súperka oba odstránila útokom a na 4:1 dala 9. esom. Bieloruska cez zhodu znížila na 2:4, zostávala v hre. Potrebovala však brejk a Kvitovej to v koncovke „padalo“ dostatočne na to, aby pripustila zápletku. Navyše, Azarenková pod ťarchou druhého mečbalu urobila svoju druhú dvojchybu v tomto stretnutí.

Dvojhra žien – semifinále:

Maria Šarapovová (Rus.-5) – Sabine Lisická (Nem.) 6:4, 6:3 za 87 minút

Petra Kvitová (ČR-8) – Viktoria Azarenková (Biel.-4) 6:1, 3:6, 6:2 za 104 minút

Štatistiky:

Šarapovová – Lisická

1. podanie (úspešnosť v %): 32 zo 66 = 48 % – 29 z 55 = 53 %

využitie 1. podania: 22 z 32 = 69 % – 16 z 29 = 55 %

využitie 2. podania: 13 z 34 = 38 % – 9 z 26 = 35 %

esá: 2 – 0

dvojchyby: 13 – 4

víťazné údery: 14 – 18

nevynútené chyby: 18 – 14

body na príjme: 30 z 55 = 55 % – 31 zo 66 = 47 %

body získané pri sieti: 3 z 5 = 60 % – 5 z 8 = 63 %

využitie brejkbalov: 6 z 10 = 60 % – 3 zo 6 = 50 %

najrýchlejšie podanie: 179 km/h – 195 km/h

priemerná rýchlosť 1. podania: 163 km/h – 175 km/h

priemerná rýchlosť 2. podania: 149 km/h – 137 km/h

Kvitová – Azarenková

1. podanie (úspešnosť v %): 49 z 81 = 60 % – 47 zo 75 = 63 %

využitie 1. podania: 36 zo 49 = 73 % – 28 zo 47 = 60 %

využitie 2. podania: 17 z 32 = 53 % – 15 z 28 = 54 %

esá: 9 – 1

dvojchyby: 2 – 2

víťazné údery: 40 – 9

nevynútené chyby: 14 – 7

body na príjme: 32 zo 75 = 43 % – 28 z 81 = 35 %

body získané pri sieti: 8 z 13 = 62 % – 5 z 11 = 45 %

využitie brejkbalov: 4 z 8 = 50 % – 1 z 8 = 13 %

najrýchlejšie podanie: 182 km/h – 171 km/h

priemerná rýchlosť 1. podania: 164 km/h – 158 km/h

priemerná rýchlosť 2. podania: 143 km/h – 142 km/h

Cesta do finále:

Šarapovová:

1. kolo: Anna Čakvetadzeová (Rus./52. vo svetovom rebríčku WTA vo dvojhre) 6:2, 6:1 za 68 minút

2. kolo: Laura Robsonová (V. Brit.-W/254.) 7:6 (4), 6:3 za 108 minút

3. kolo: Klára Zakopalová (ČR/35.) 6:2, 6:3 za 78 minút

4. kolo (osemfinále): Šuaj Pcheng (Čína-20/20.) 6:4, 6:2 za 81 minút

štvrťfinále: Dominika Cibulková (SR-24/24.) 6:1, 6:1 za 60 minút

semifinále: Sabine Lisická (Nem/62.) 6:4, 6:3 za 87 minút

Kvitová:

1. kolo: Alexa Glatchová (USA-Q/173. vo svetovom rebríčku WTA vo dvojhre) 6:2, 6:2 za 55 minút

2. kolo: Anne Keothavongová (V. Brit./111.) 6:2, 6:1 za 65 minút

3. kolo: Roberta Vinciová (Tal.-29/29.) 6:3, 6:3 za 57 minút

4. kolo (osemfinále): Yanina Wickmayerová (Belg.-19/19.) 6:0, 6:2 za 45 minút

štvrťfinále: Cvetana Pironkovová (Bul.-32/33.) 6:3, 6:7 (5), 6:1 za 121 minút

semifinále: Viktoria Azarenková (Biel.-4/5.) 6:1, 3:6, 6:2 za 104 minút

Prehľad výsledkov finále na ostatných desiatich ročníkoch Wimbledonu:

2010 Serena Williamsová (USA) – Vera Zvonarevová (Rus.) 6:3, 6:2

2009 Serena Williamsová (USA) – Venus Williamsová (USA) 7:6 (3), 6:2

2008 Venus Williamsová (USA) – Serena Williamsová (USA) 7:5, 6:4

2007 Venus Williamsová (USA) – Marion Bartoliová (Fr.) 6:4, 6:1

2006 Amélie Mauresmová (Fr.) – Justine Heninová (Belg.) 2:6, 6:3, 6:4

2005 Venus Williamsová (USA) – Lindsay Davenportová (USA) 4:6, 7:6 (4), 9:7

2004 Maria Šarapovová (Rus.) – Serena Williamsová (USA) 6:1, 6:4

2003 Serena Williamsová (USA) – Venus Williamsová (USA) 4:6, 6:4, 6:2

2002 Serena Williamsová (USA) – Venus Williamsová (USA) 7:6 (4), 6:3

2001 Venus Williamsová (USA) – Justine Heninová (Belg.) 6:1, 3:6, 6:0

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Amélie MauresmováAnna ČakvetadzeováCvetana PironkovováDominika CibulkováJustine HeninováKlára zakopalováLaura RobsonováMaria ŠarapovováMarion BartoliováMartina NavrátilováNa LiPetra KvitováRoberta VinciováSabine LisickáSerena WilliamsováSteffi GrafováTomáš BerdychVenus WilliamsováVera ZvonarevováViktoria AzarenkováYanina Wickmayerová