SaS definitívne vraví eurovalu nie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richard Sulík
Predseda strany SaS Richard Sulík počas TB na tému postoj SaS k aktuálnemu vývoju diskusie o eurovale. Foto: SITA/Diana Černáková
BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) – Osemnásť poslancov strany Sloboda a Solidarita (SaS) nepodporí v parlamente navýšenie eurovalu. Dnes to povedal novinárom pred všetkými poslancami strany jej predseda Richard Sulík. SaS účasťou osemnástich poslancov na tlačovej besede chcela deklarovať jednotu. Keďže SaS postoj k eurovalu nezmenila, koaliční partneri podľa neho vytiahli zbrane najvyššieho kalibru, ako je spojenie hlasovania či diskusia o predčasných voľbách.

Spojenie hlasovania o eurovale s vyslovením dôvery vláde považuje Sulík za útok na premiérku Ivetu Radičovú. Sulík si nevie predstaviť, že by Radičová bola za spojenie hlasovania, pretože je to človek, pre ktorého je slušnosť životný princíp a preto si nedokáže predstaviť, že by prispela k tomu, aby sa vrátila bývala vláda a Robert Fico. Podľa Sulíka diskusia o eurovale neprebieha vo vecnej rovine. Upozornil, že partneri s väčšinou argumentov SaS súhlasia. „Zásadne odmietame spájať hlasovania, lebo je to len účelové spojenie. Nemá zmysel to takto spájať. Ak po eurovale túžia, môžu ho schváliť s opozíciou. My sa do toho namočiť nenecháme,“ uviedol predseda SaS.

Keď partneri nechcú vládnuť s SaS, Sulík sa pýta, akú alternatívu ponúkajú

„Pred rokom naši partneri získali mandát, lebo povedali, že nechcú vládnuť s Ficom. „Dnes mu otvárajú dvere. Čo má toto byť? Euroval nie je v Programovom vyhlásení vlády. Je našim právom povedať ’nie’,“ zdôraznil. Podľa neho akékoľvek rozbíjanie koalície môže znamenať návrat do obdobia temna, ktoré sme zažívali v rokoch 2006-2010.

Rozhodnutie o eurovale nie je pre SaS hrou, ani licitovaním a ani zbieraní politických bodov. Podľa Sulíka je to vec presvedčenia a svedomia. SaS nebude podporovať nezodpovednú politiku. „Je to o tom, v akej Európe chceme žiť, či chceme prijať úlohu malého štátu, ktorý sa nesmie ozvať, alebo aj my môžeme mať určitú mieru sebavedomia,“ vyhlásil.

SaS si uvedomujeme následky nepodporenia eurovalu, ale podľa Sulíka Európa zatiaľ problémy neriešila, ale mimoriadne draho si kupuje čas. „Jedného dňa za to budeme musieť platiť. Sme za to, aby sme situáciu nenaťahovali,“ konštatoval. Referendum nie je podľa Sulíka riešením eurovalu už vzhľadom na krátkosť času. „Referendum pre nás nie je v tomto momente alternatívou,“ povedal Sulík.

KDH: SaS by sa nemala vyjadrovať za svojich poslancov

KDH je prekvapené, že strana SaS predčasne, jednostranne a demonštratívne ukončuje debatu o možnosti schválenia eurovalu vládnou koalíciou a kategoricky vyhlásila nie eurovalu za poslancov strany SaS, uvádza sa to vo vyhlásení predsedu KDH Jána Figeľa.

Kresťanskí demokrati považujú takéto vyhlásenia SaS „za nezodpovedné, oslabujúce premiérku a vládu SR. Určite to tiež neprispieva ku konštruktívnej pozícii Slovenska v rámci eurozóny. Úvahy o referende v tejto téme považujeme za drahý marketing, ktorý platia občania,“ informoval ďalej v tlačovej správe hovorca KDH Matej Kováč.

Navýšenie eurovalu nie je podľa Sulíka len otázka koalície, ale celého parlamentu.

Je prekvapený ako to koalícia spájaním eurovalu s hlasovaním o dôvere vláde Smeru-SD zľahčuje.

Podľa predsedu poslaneckého klubu SaS Jozefa Kollára, keďže Smer-SD nebude nikdy hlasovať za dôveru vláde, koalícia mu spojením hlasovania vytvorí priestor pre návrat a zoberie mu poslednú možnosť hlasovať za euroval.

Postoj opozície označil za zbabelý alibizmus

Sulík upozornil, že ani v Nemecku nebude hlasovať celá koalícia za euroval, ale zaň zahlasuje opozícia. „Rozdiel medzi Nemeckom a SR je, že tam opozícia nestrčila zbabelo hlavu do piesku,“ uviedol s tým, že postoj slovenskej opozície označil za zbabelý alibizmus. SaS je podľa neho pripravená vystúpiť aj zo zoskupenia európskych liberálov, ak tí budú na nich pre euroval zvyšovať tlak.

Sulík nerozumie pondelkovým slovám ministra financií Ivana Mikloša, že parlament bude o eurovale hlasovať 11. októbra a to najmä v súvislosti s možnou demisiou slovenskej vlády, ktorá uvažuje o podaní demisie, čím by sa schvaľovací proces eurovalu v tejto krajine natiahol. „Je dohoda, že Slovensko bude hlasovať ako posledné,“ zdôraznil Sulík.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard SulíkRobert Fico